TGA BÜLTEN TEMMUZ 2023

Reklam ve Dijital Tanıtım Faaliyetleri

Temmuz ayı dijital gösterimi 670 milyon oldu

Temmuz ayında Turkaegean 2, Turkish Riviera, Kapadokya, Karadeniz ve İstanbul is the New Cool 3 filmleri toplam 200’den fazla ülkede TV’lerde yayınlandı. Dijital mecralarda ise toplam 5 reklam filmi 200’den fazla ülkede yayınlandı ve 670 milyon gösterime ulaştı.

Etkinlik ve Organizasyonlar

TGA, Temmuz ayında toplam 242 kişiyi ağırladı

Temmuz ayında Türkiye’nin 27 farklı şehrinde organize edilen 41 etkinlikte, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) tarafından dünyanın 36 ayrı ülkesinden basın mensubu, influencer ve kanaat önderi olmak üzere toplam 242 kişi ağırlandı. Temmuz ayı boyunca yapılan etkinlikler ve ağırlamalar içinde ön plana çıkanlar ise şöyle:

İstanbul ve Kapadokya Avrupalı gazeteci ve influencerları konuk etti
TGA, ’İkonik İstanbul ve Kapadokya’ temasıyla kültür ve moda odaklı yazar ile influencerları Türkiye’de ağırladı. 3–7 Temmuz tarihlerinde gerçekleşen ağırlamaya İrlanda, Fransa, İspanya ve Sırbistan’dan katılan konuklar, İstanbul’da Tarihi Yarımada, Kapalı Çarşı ile Mısır Çarşısı gibi kentin tarihi ve turistik birçok farklı mekanını ziyaret ettiler. Modanın kalbinin attığı Nişantaşı’nı da gezen konuklar ünlü Türk tasarımcılarla bir araya gelerek bire bir görüşmeler yapma olanağı da buldular. Kapadokya’da ise bölgenin güzelliklerini yansıtan Göreme Açık Hava Müzesi, Paşabağ ve Zelve Vadisi gibi noktaları ziyaret eden konuklar, Avanos’ta çömlek atölyesine de katıldı. Influencerlar ağırlama boyunca çektikleri fotoğraf ve videolarla Türkiye deneyimlerini sosyal medya hesaplarından takipçileriyle paylaştılar.
Nevşehir ve Kayseri, Happy Traveler programında Yunan izleyicilerle buluşuyor
Yunanistan’ın çok izlenen seyahat programlarından Happy Traveler, yeni bölüm çekimlerini gerçekleştirmek üzere Türkiye’ye geldi. 5-9 Temmuz tarihlerinde Nevşehir ve Kayseri’de çekimlerini yapan ekip, her iki şehrin doğal, tarihi ve turistik yerlerine ek olarak bölgenin inanç rotalarını da öne çıkaran çeşitli çekimler yaptı.
Avrupalı influencer ve gazeteciler İstanbul Caz Festivali için Türkiye’ye geldi
İKSV tarafından bu yıl 30. kez düzenlenen İstanbul Caz Festivali kapsamında TGA, Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden basın mensubu ve influencer’ları İstanbul’da ağırladı. Avusturya, İtalya, Fransa, Hırvatistan ve Almanya’dan gelen konuklar 6–10 Temmuz tarihlerindeki ağırlama programına katıldı. İstanbul seyahatleri kapsamında şehrin tarih, kültür-sanat ve gastronomi kapsamında sunduğu deneyimleri bir arada yaşayan konuklar; katıldıkları konserlerde ise İstanbul Caz Festivali coşkusuna ortak oldular.
Malezyalı dergi yazarı, İstanbul’u farklı deneyimleriyle keşfetti
Malezya’nın ünlü yayınlarından The Options dergisinin editörü TGA’nın davetlisi olarak Türkiye’ye geldi. 15–17 Temmuz tarihleri arasında İstanbul’da ağırlanan yazar, kendisi oluşturulan özel bir programla İstanbul’un tarihi ve turistik birçok ikonik mekanını ziyaret etti; şehrin kültür-sanat, alışveriş ve gastronomi gibi çeşitli alanlarında sunduklarını deneyimledi.
Alman gazeteciler Çanakkale sularının en diplerine daldılar
TGA, Almanya’nın önde gelen yayınlarından gazetecileri, 17–21 Temmuz tarihleri arasında Çanakkale’de dalış odaklı bir program kapsamında ağırladı. Konuk gazeteciler, Türkiye ziyaretleri sırasında Gelibolu Tarihi Sualtı Parkı’na keşif dalışları gerçekleştirirken; Çanakkale’nin önemli tarihi ve turistik bölgelerini de gördüler. Program kapsamında gazeteciler Çanakkale’de Troya Antik kentini ve ödüllü Troya Müzesi’ni, Truva Atı’nı, Çimenlik Kalesi ve Deniz Müzesi ile Çanakkale Saat Kulesi’ni ziyaret ettiler.
Birleşik Arap Emirlikleri’nin önemli influencerları Türkiye’nin kuzeyini keşfetti
TGA, Birleşik Arap Emirlikleri’nin sosyal medyadaki etkin isimlerini Karadeniz Trekking Etkinliği kapsamında Türkiye’de ağırladı. 17–22 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşen etkinlikte yer alan influencerlar Trabzon, Rize ve Artvin’in doğal, tarihi, kültürel ve turistik birçok noktasını gezdiler. Karadeniz Bölgesi’ne özgü farklı birçok yöresel deneyime ortak olan influencerlar, Türkiye’nin kuzeyindeki deneyimlerini, ürettikleri paylaşım ve hikayelerle sosyal medya hesaplarına taşıdılar.
ABD’li gazeteciler Türkiye’ye özgü seyahat deneyimleri yaşadı
ABD’nin farklı yayınlarından gazeteciler TGA’nın davetlisi olarak Türkiye’ye geldi. 18–24 Temmuz tarihleri arasında sırasıyla Antalya, Nevşehir ve İstanbul’da ağırlanan konuk basın mensupları birbirinden özgün seyahat deneyimleri yaşadılar. Gazeteciler, Türkiye seyahatlerinin ilk durağı olan Antalya’da Akdeniz sularını tekne turuyla önce su üstünden, daha sonra da gerçekleştirdikleri dalışlarla su altından keşfettiler. Tahtalı Dağı’na çıkarak deniz seviyesinin metrelerce üstüne çıkan konuklar, Phaselis Antik Kenti ve Antalya Kaleiçi’nde şehrin önemli tarihi mekanlarını da ziyaret ettiler. Ağırlamanın ikinci durağı olan Kapadokya’da ise eşsiz peri bacalarını keşfe çıkan gazeteciler, at binme, çömlek atölyesi gibi farklı aktivitelere de katıldılar. Konuklar ABD’ye dönmeden önce ise son durakları olan İstanbul’da, şehre özgü birbirinden farklı deneyimleri bir arada yaşadılar.
İstanbul tüm güzellikleriyle Suudi gazetecileri ağırladı
TGA’nın davetiyle Suudi Arabistan’dan Türkiye’ye gelen gazeteciler, 17-20 Temmuz tarihinde gerçekleşen ağırlamada dolu dolu bir İstanbul deneyimi yaşadı. İstanbul’un tarih, kültür-sanat ve gastronomi başta olmak üzere farklı alanlarda sunduğu birçok şehir deneyimini kapsayacak şekilde hazırlanan programla gazeteciler, şehrin turistik birçok noktasını ziyaret etti, önemli kültür sanat merkezlerini gördü ve Türk mutfağının en lezzetli yemeklerini de denedi.
İngiliz ve Rus basın mensuplarına İzmir’de tarih, kültür ve sanat dolu bir Ege deneyimi
İzmir Devlet Opera ve Balesi tarafından bu yıl 6.sı düzenlenen Uluslararası Efes Opera ve Bale Festivali kapsamında TGA, İngiliz ve Rus gazetecileri İzmir’de konuk etti. Ağırlama programı kapsamında davetli gazeteciler Konak Meydanı ve Saat Kulesi, Kemeraltı Çarşısı ile İzmir Kültür Sanat Fabrikası’nı ziyaret ettiler. Konuk grup aynı zamanda Efes Antik Kenti, Meryem Ana Evi ve Şirince’yi gördü; Efes Opera ve Bale Festivali kapsamında sahnelenen temsilleri de izledi.
Doğu Avrupalı influencerlar Kuşadası’nda festival coşkusunu yaşadılar
Aydın’da bu yıl ikinci kez düzenlenen Kuşadası Sokak Festivali kapsamında TGA’nın davetlisi olarak Türkiye’ye gelen Sırp ve Bosna Hersekli influencerlar kültür-sanat, doğa ve gastronomi dolu bir Ege deneyimi yaşadılar. 24–29 Temmuz tarihlerinde gerçekleşen ağırlama kapsamında bölgedeki tarihi ve turistik mekanları ziyaret eden konuklar, Ege mutfağının en lezzetli yemeklerinin tadına baktılar; festival kapsamında düzenlenen farklı etkinliklere de katıldılar.
Ege’nin güzelliklerini hem deneyimlediler hem de takipçileriyle paylaştılar
TGA, sosyal medyada ciddi takipçi kitlesi olan ABD’li, Rus ve İtalyan influencerları benzersiz bir Ege deneyimi için Türkiye’ye davet etti. 24 – 29 Temmuz arasında ağırlanan grup, program kapsamında Selçuk Efes Müzesi, Artemis Tapınağı ve Şirince Köyü’nü ziyaret etti. Influencerlar Alaçatı’nın çeşitli plajlarında deniz-kum-güneş deneyimini yaşarken; Urla’da da uçurtma sörfü (kitesurf) derslerine katılarak birbirinden farklı aktivitelerin parçası da oldular. Konuk influencerlar takipçilerini, çektikleri fotoğraf ve videolarla yaşadıkları Türkiye deneyimine dahil ettiler.

Rota Ağırlamaları

Yabancı gazeteciler, İnanç ve Kültür Rotası’nı gezdi
TGA, Anadolu’nun kültür ve inanç miraslarını öne çıkarmak üzere hazırladığı özel bir rotaya yabancı gazetecileri davet etti. Rota programına Sırbistan ve Suudi Arabistan’dan katılan gazeteciler, 10-14 Temmuz tarihleri arasında İstanbul, Bursa, Eskişehir ve Konya’daki tarihi ve kültürel birçok mekanı ziyaret ettiler. Ağırlamada gazetecilerin ziyaret ettiği mekanlar arasında İstanbul’da Aya Sofya ve Sultanahmet Camii, Bursa’da Ulu Camii, Yeşil Camii ve Kozahan, Eskişehir’de Odunpazarı ve Sivrihisar Ulu Camii, Konya’da ise Mevlana Müzesi, Aleaadin Camii ve İnce Minareli Medrese gibi önemli eserler bulunuyor.

Isparta ve Burdur’un lavanta bahçeleri yabancı gazetecileri büyüledi
TGA oluşturduğu Lavanta Rotası ağırlamasında Azerbaycan, Sırbistan, Kazakistan, Özbekistan, Romanya ve Macaristan’da gelen kalabalık bir basın mensubu grubunu konuk etti. Gazeteciler program kapsamında Burdur ve Isparta’nın hem tarihi ve turistik önemli yerlerini gezdiler hem de rotaya da adını veren lavanta bahçelerini ziyaret ettiler. Konuklar Burdur’da Sagalassos Antik Kenti, İnsuyu Mağarası, Burdur Müzesi, Burdur Doğa Tarihi Müzesi, Ulu Camii ve Salda Gölü’ne gittiler. Isparta’da ise Söğüt Dağı, Ayastefanos Kilisesi, Eğirdir Kalesi, Dündar Bey Medresesi, Eğirdir Gölü’nü ziyaret eden basın mensupları Lavanta Köyü’ndeki lavanta ve gül bahçelerinde yaşadıkları doğa deneyimini ise fotoğraf karelerine taşıdılar.

Avrupalı gazeteciler Ankara ve Çorum’da Hitit medeniyetinin izindeydi
TGA, Anadolu’nun en önemli medeniyetlerinden olan Hititler için oluşturduğu rotaya Avrupalı gazetecileri davet etti. 25–28 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşen Hititler Rotası ağırlamasına Polonya, Almanya, Hollanda ve Fransa’dan basın mensupları katıldı. Konuk gazeteciler program kapsamında Ankara ve Çorum’da Hitit medeniyetinin izlerini taşıyan farklı birçok bölgeyi ziyaret ettiler. Konuklar Ankara’da Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde Hittitler’e ait eserleri gördükten sonra Çorum’da Boğazköy Müzesi, Hattuşa Anıtları, Yazılıkaya Açık Hava Tapınağı, Alacahöyük Müzesi, Alaca Höyük Ören Yeri ve Alaca Höyük Gölpınar Hitit Barajı’nı gezdiler.

Batı Karadeniz, konuklarını yöresel lezzetleri ve mutfağıyla ağırladı
TGA’nın davetiyle Türkiye’ye Katar, Suudi Arabistan, Bahreyn ve Lübnan’dan gelen gazeteciler, Batı Karadeniz Gastro Rotası kapsamında Kastamonu, Karabük (Safranbolu), Bartın (Amasra) ve Bolu’da ağırlandılar. 25–29 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşen programda Batı Karadeniz’in coğrafi işaretli ürünleri ve yöresel yemekleri gazetecilere hem tanıtıldı hem de deneyimletildi. Konuklar ziyaret ettikleri tüm illerin tarihi, doğal ve turistik farklı birçok yerini de gördüler

Kampanya Ağırlamaları

Avrupalı influencerlar, Turkaegean deneyimlerini sosyal medya hesaplarına taşıdı

TGA, Turkaegean kampanyası kapsamında, İngiltere, İtalya, Almanya ve Litvanya’nın sosyal medyadaki etkin isimlerini Türkiye’ye davet etti. 27–30 Temmuz tarihlerinde İzmir’de ağırlanan davetliler, şehrin konuklarına sunduğu birbirinden özel destinasyon deneyimlerini bir arada yaşadılar. Influencerlar İzmir’de gezdikleri yerleri ve yaşadıkları lokal deneyimleri farklı içeriklerle sosyal medya hesaplarından paylaştılar.
Yabancı influencerlar, Turkish Riviera’dan unutulmaz deneyimlerle ayrıldı
TGA, deniz-güneş, tarih ve doğanın uyum içinde bütünleştiği Antalya’da Turkish Riviera kampanyasını da destekleyecek özel bir influencer etkinliği gerçekleştirdi. İngiltere, Fransa, Hırvatistan, Hindistan, Sırbistan ve Polonya’nın sosyal medyada yakından takip edilen isimlerinin davet edildiği program kapsamında konuklar, 27–30 Temmuz arasında Antalya’da ağırlandı. Konuklar Antalya’nın tarihi ve turistik birçok önemli bölgesini ziyaret ettiler. Tadına baktıkları birbirinden lezzetli yemeklerle Akdeniz mutfağında bir gastronomi yolculuğuna da çıkan influencerlar; ağırlama boyunca çektikleri fotoğraf ve videolarla Türkiye’deki deneyimlerini sosyal medya hesaplarına taşıdılar.

Uluslararası Fuarlar ve Etkinlikler

Dünya destinasyon düğün sektörü profesyonelleri Hindistan’da bir araya geldi

Destinasyon düğün sektörünün en önemli ödül törenlerinden olan Wow Awards, bu yıl 13-14 Temmuz 2023 tarihleri arasında Hindistan’ın en büyük şehri Mumbai’de düzenlendi. Yaklaşık 1.500 kişinin katıldığı bu yılki etkinlikte dünyanın farklı bölgelerinden gelen destinasyon düğün sektörünün üst düzey organizatör ve planlayıcıları, trendler ve sektörde yaşanan yenilikler konusunda bilgi paylaşımlarında bulundular. Etkinlik boyunca gerçekleştirilen bire bir toplantılar ve networking görüşmelerinde katılımcılara Türkiye’nin bu alanda sunduğu ayrıcalıklar ve sahip olduğu potansiyel konusunda detaylı bilgiler verildi.
Cumhurbaşkanlığı Uluslararası Yat Yarışı’nın ilk etap heyecanı Bodrum ve Marmaris’te yaşandı
Bu yıl dördüncü kez düzenlenen T.C. Cumhurbaşkanlığı Uluslararası Yat Yarışı’nın ilk etabı Marmaris ve Bodrum’da gerçekleştirildi. 25-30 Temmuz tarihleri arasında yapılan yarışlara 30’un üzerinde yelkenli tekne ve 300’ü aşkın sporcu katıldı. TGA, yarışlar kapsamında farklı ülkelerden gelen uluslararası yatçılık basın mensuplarını konuk etti. Türkiye’ye gelen konuk basın mensupları hem Ege sularında birincilik için yarışan teknelerin heyecanına ortak oldu hem de Türkiye’nin mavi yolculuk rotaları ve koylarını da bire bir deneyimleme şansına sahip oldu. Yat yarışları heyecanı GoTürkiye sosyal medya hesapları üzerinden yapılan iletişim çalışmalarıyla dijital ortama da taşındı.
Düğün ve etkinlik sektöründeki yenilikler “Engage! Summit”te konuşuldu
“Engage! Summit” bu yıl da dünya düğün endüstrisinin profesyonelleri ve liderlerini, yenilikçi fikir ve dikkat çeken çözümlerin konuşulduğu bir platformda bir araya getirdi. Etkinliğin bu yılki edisyonu 24-27 Temmuz tarihleri arasında, dünyanın farklı şehirlerinden sonra ilk kez Fransa’nın başkenti Paris’te yapıldı. Düğün ve etkinlik sektörünün 300’den fazla liderini bir araya getiren organizasyonun 2025 yılında gerçekleştirilecek edisyonuna Türkiye’nin ev sahipliği yapması için görüşmeler de yapıldı.

İller ve Destinasyon Tanıtım Çalışmaları

İllerde yapılan il kurulu ve iş takip toplantılarının sayısı 438’e yükseldi

Ulusal ve uluslararası alanda il ve alt destinasyonların daha etkin tanıtımını sağlamak amacıyla yürütülen İl Tanıtım ve Geliştirme Programı kapsamında Afyonkarahisar, Aksaray, İstanbul 3., Diyarbakır, Elazığ, Kütahya, Gaziantep, Adıyaman 4., Tekirdağ, Bartın, Bitlis, Karaman, Samsun, Kırşehir, Manisa, Şanlıurfa 5., Ankara, Kars 7., Antalya, İzmir, Edirne 9., Sakarya 10. ve Nevşehir 11. kurul toplantılarını yaptı. İl Tanıtım ve Geliştirme Programı kapsamında, Temmuz ayında yapılan 22 toplantı ve iş takip toplantıları ile birlikte bugüne kadar toplam 438 toplantı gerçekleştirildi.