TGA BÜLTEN ŞUBAT 2022

Reklam ve Dijital Tanıtım Faaliyetleri

4 film, toplam 125 ayrı ülkede yayınlandı

Şubat ayı boyunca İstanbul is the New Cool, Coming Soon, Safe Tourism ve Marmaris reklam kampanyaları 125 ayrı ülkede yayınlandı ve 8667 GRP elde etti. Dijital kampanyalarda ise yine 4 ayrı tanıtım filmi, 125 ülkede yayınlanırken, toplam 2.3 milyar gösterime ulaştı. Öte yandan GoTürkiye web sitesini Şubat ayında yaklaşık 16.6 milyon tekil ziyaretçi ziyaret etti.

Etkinlik ve Organizasyonlar

TGA, Şubat ayında toplam 135 kişiyi ağırladı

Şubat ayında Türkiye’nin 13 şehrinde organize edilen 18 etkinlikte, TGA tarafından dünyanın 22 ayrı ülkesinden davet edilen 44’ü basın mensubu, 26’sı influencer olmak üzere toplam 135 kişi ağırlandı. Bu ağırlamalar sonucu yapılan paylaşımlarda toplam 16 milyon erişim elde edildi. Ocak ayı boyunca yapılan etkinlikler içinde ön plana çıkanlar ise şöyle:

6 ülkeden gelen gazeteciler Erzurum’da kış turizmini deneyimledi
Erzurum ve çevresindeki kış turizmi potansiyelini ve kış sporlarını tanıtmak amacıyla 10-15 Şubat tarihleri arasında yabancı basın mensupları için ağırlama etkinliği düzenlendi. İngiltere, İsveç, Japonya, Almanya, Fransa ve İspanya’dan gelen 10 yabancı basın mensubu, ağırlama boyunca birçok farklı kış turizmi ürününü deneyimlediler.
İstanbul Şubat’ta 2 ağırlamaya ev sahipliği yaptı
İstanbul’un kültürel ve gastronomik açıdan tanıtımı amacıyla Şubat ayında İstanbul’da 2 ayrı ağırlama etkinliği düzenlendi. Önce 1-4 Şubat tarihleri arasında düzenlenen influencer etkinliği kapsamında Almanya’dan gelen 2 influencer İstanbul’u keşfettiler. Ardından da 16-18 Şubat tarihleri arasında Avusturya’dan gelen 2 basın mensubu şehirdeki tarihi ve turistik yerleri gezerek paylaşımlarda bulundular.

Mardin, yabancı influencerları büyüledi

Mardin destinasyonunu kültürel ve gastronomi değerleri ile tanıtmak amacıyla 7-11 Şubat tarihleri arasında düzenlenen ağırlama etkinliğine İngiltere, İspanya, Fransa, Almanya ve İtalya’dan gelen toplam 14 influencer katıldı. Mardin’in tarihi, kültürel alanlarına geziler yapan influencer grubu, ayrıca farklı gastronomik deneyimler yaşayarak Mardin destinasyonunu tanıtıcı içerikler ürettiler. Öte yandan grup, ağırlamanın son gününde İstanbul’u da gezme fırsatı buldu. Influencerların program boyunca ürettiği içerikler sonucu sosyal medyada yaklaşık 12.6 milyon kişiye ulaşıldı.

Antalya’nın bisiklet rotaları Avrupa’ya tanıtıldı

Dünyanın önde gelen bisiklet organizasyonlarından olan Tour of Antalya, 13 ülkeden, 161 sporcu ve 23 takımın katılımıyla düzenlendi. TGA’nın ülkemizde gerçekleşen uluslararası bisiklet yarışı organizasyonlarının marka değerini artırmak ve Türkiye’yi farklı turizm ürünleri ile tanıtmak adına destek verdiği etkinlik, gerek sporcuların ve influencerların dijital yayınları, gerek ise yapılan TV yayınları sayesinde dünya çapında ilgi çekti. Öte yandan Tour of Antalya kapsamında İspanya, İtalya, Almanya ve Hollanda’dan gelen 5 basın mensubu 9-14 Şubat tarihleri arasında Antalya’da ağırlandı. Basın mensupları tur boyunca hem bisiklet yarışını takip etti hem de Antalya’daki bisiklet rotalarını deneyimlediler.

Joel Ostrat TV çekimleri için Türkiye’ye geldi

Estonya’nın ünlü şeflerinden biri olan Joel Ostrat’ın televizyonda yayınlanan yemek programının çekimi için gelen 8 kişilik ekip, İstanbul ve Antalya’da ağırlandı. Bu ağırlama kapsamında İstanbul’un ve Antalya’nın kültür rotaları, yöresel yemekleri ve lokal deneyimlerinin tanıtımı yapıldı.

Concertgebouw’dan Ankara CSO’da konser

Dünyanın önde gelen müzik topluluklarından olan ‘Concertgebouw Hollanda Kraliyet Oda Orkestrası’ Ankara CSO Ada’da bir konser verdi. Söz konusu konser kapsamında Hollanda, Sırbistan ve Bulgaristan’dan gelen toplam 7 basın mensubu Ankara’da ağırlanırken, bu etkinlik kapsamında Ankara’nın kültür ve sanat zenginlikleri basın mensuplarına tanıtıldı.

Alman turizm acentaları Güneydoğu’da inanç turizmini keşfetti

Diyarbakır, Şanlıurfa ve Mardin illerindeki inanç turizmi rotalarını ve destinasyonları tanıtmak amacıyla TÜRSAB ile birlikte Almanya pazarına yönelik bir ağırlama etkinliği düzenlendi. Almanya Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Norbert Fiebig ve beraberindeki heyet, 15-19 Şubat tarihlerinde Mezopotamya Altın Üçgeni olarak adlandırılan bölgedeki inanç turizmi rotalarını tur programlarının bir parçası haline getirmek amacıyla her 3 ilde resmi temaslarda da bulundular.

Daily Mirror yazarı Banner, İstanbul’da ağırlandı

İstanbul’un kültür ve sanat alanlarındaki zengin içeriğini tanıtmak amacıyla düzenlenen etkinlik kapsamında İngiltere’nin önemli yayınlarından olan Daily Mirror’ın yazarı Megan Banner, 24-27 Şubat tarihleri arasında İstanbul’da ağırlandı. İstanbul’daki kültür noktalarını ve AKM’yi gezen Banner’a, İstanbul’un gastronomi zenginliği de deneyimletildi.

Alman BDR takımından Antalya ve Alanya’ya tam not

Almanya Bisiklet Federasyonu takımı BDR (Bund Deutscher Radfahrer) Şubat ayında 3 hafta boyunca Antalya’da kamp yaptı. TGA tarafından ağırlanan BDR takımı bir yandan Antalya bölgesindeki bisiklet parkurlarını deneyimlerken, bir yandan da hem Tour of Antalya hem de Velo Alanya yarışlarına katıldılar. Söz konusu ağırlama sonucu BDR takımı, Antalya ve Alanya bölgesindeki parkurlara tam not verdi.

Pakistanlı düğün planlamacıları Antalya ve İstanbul’da inceleme yaptı

Türkiye’nin destinasyon düğünleri için sahip olduğu olanakları yurt dışında tanıtmayı amaçlayan TGA, bu amaçla Pakistan’dan düğün ve etkinlik planlamacıları ile MICE acentelerinden oluşan 9 kişilik bir grubu 2-7 Şubat tarihleri arasında Antalya ve İstanbul’da ağırladı. Her 2 şehirde de otel ve etkinlik mekânlarının yanı sıra tarihi ve turistik yerleri de gezen Pakistanlı grup, tüm mekânlar hakkında detaylı bilgiler aldı.

Uluslararası Fuarlar ve Etkinlikler

Türkiye, EMITT Fuarı’nda yerini aldı

Dünyanın önde gelen turizm fuarlarından biri olan EMITT İstanbul Turizm Fuarı, 8-11 Şubat tarihleri arasında Beylikdüzü TÜYAP Fuar Merkezi’nde düzenlendi. Açılışı Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından yapılan fuarda yer alan Türkiye standına katılımcılar yoğun ilgi gösterdi. Öte yandan fuar kapsamında TGA Ürün pazarlama Direktörü Ceylan Şensoy tarafından “Türkiye’nin Global Turizm Tanıtım Platformu: GOTÜRKİYE” başlıklı bir de sunum yapıldı.

GSTC, TGA ile iş birliğini iş ortaklarına duyurdu

Sürdürülebilirlik alanında dünyanın önde gelen akreditasyon kurumlarından biri olan GSTC ile TGA arasında Ocak ayında başlayan iş birliği yoğun ilgi görüyor. GSTC söz konusu iş birliğine hem kendi kurumsal internet sitesinde yer verdi hem de bu gelişmeyi aylık olarak yayınladığı bültenle iş ortaklarına da duyurdu.

İller ve Destinasyon Tanıtım Çalışmaları

Toplam 36 ilde daha kurul toplantıları düzenlendi

Ulusal ve uluslararası alanda il ve alt destinasyonların daha etkin tanıtımını sağlamak amacıyla yürütülen, İl Tanıtım ve Geliştirme Programı (İTGP) kapsamında Tanıtım ve Geliştirme Kurulu İşbirliği Protokolü imza sürecini tamamlayan Bingöl, Elazığ , Erzincan, Hakkari, Tunceli, Ardahan, Iğdır, Aydın, İzmir, Manisa, Adıyaman, Siirt, Batman, Şırnak, Çankırı, Kayseri, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Niğde, Yozgat, Aksaray, Karaman, Kırıkkale, Artvin, Kastamonu, Samsun, Sinop, Trabzon, Zonguldak, Bartın, Karabük, Çorum, Tokat, Bursa ve Kocaeli illeri ile İTGP Tanıtım ve 1. Kurul Toplantıları gerçekleştirildi.

Muğla’da alt destinasyon toplantıları yapıldı

İl kurul toplantılarını tamamlayan Muğla’da geçen ay alt destinasyon toplantıları da gerçekleştirildi. Buna göre Muğla’nın dört ayrı destinasyonu olan; Bodrum/ Milas/ Yatağan/ Kavaklıdere destinasyonu, Menteşe/ Ula/ Marmaris/ Datça destinasyonu, Fethiye/ Seydikemer destinasyonu ve Köyceğiz/ Ortaca/ Dalaman destinasyonlarında Muğla Valiliği önderliğinde söz konusu ilçelerin turizm potansiyelinin değerlendirilmesi ve destinasyonun tanıtımının artırılması üzere paydaşlar ile bir araya gelindi.

Instagram hesabı olan il sayısı 14’e ulaştı

Tanıtım ve Geliştirme Kurulu İş birliği Protokolü’nün ilgili maddeleri kapsamında, yurt içi @gezsen ve yurtdışı @go çatısı altında Adana, Trakya, Ordu, Bolu, Erzurum, Kars, Isparta, Batman, Muş, Balıkesir, Çanakkale ve Konya illerinin Instagram hesaplarına ek olarak Şubat ayı itibarıyla Bitlis ve Bursa illerinin hesapları da açıldı ve paylaşımlar yapılmaya başlandı.

TGA’yı ve faaliyetlerini Twitter üzerinden de takip edebilirsiniz.

Twitter adresimiz: @TGAjansi