TGA BÜLTEN OCAK 2023

Reklam ve Dijital Tanıtım Faaliyetleri

Ocak ayı dijital gösterimi 2 milyar oldu

Ocak ayında Turkish Riviera 2, Coming Soon, İstanbul is the New Cool ve devam filmleri olan Shopping in İstanbul is the New Cool, Taste in İstanbul is the New Cool, Art in İstanbul is the New Cool 200’den fazla ülkede TV’lerde yayınlandı. Dijital mecralarda ise toplam 12 reklam filmi 200’den fazla ülkede yayınlandı ve 2.9 milyar gösterime ulaştı.

Etkinlik ve Organizasyonlar

TGA, Ocak ayında toplam 128 kişiyi ağırladı

Ocak ayında Türkiye’nin 15 farklı şehrinde organize edilen 17 etkinlikte, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) tarafından dünyanın 14 ayrı ülkesinden 108’i basın mensubu, influencer ve kanaat önderi, 20’si de tur operatörü olmak üzere toplam 128 kişi ağırlandı. Ocak ayı boyunca yapılan etkinlikler ve ağırlamalar içinde ön plana çıkanlar ise şöyle:

Harry Potter’ın İkizleri ‘James & Oliver Phelps’, Fantastic Four Çekimi için Türkiye’deydi
TGA’nın davetlisi olarak 3-9 Ocak tarihleri arasında İngiltere’den gelen Fanstastic Four ekibi, program çekimlerini Türkiye’de gerçekleştirdi. Harry Potter filmlerinin ikizleri olarak tanınan James & Oliver Phelps kardeşler, program konsepti kapsamında İstanbul ve Kapadokya’da heyecan, eğlence ve aksiyon dolu çekimler yaptılar. Sosyal medyada da çok büyük takipçi kitleleri olan James & Oliver Phelps, Türkiye çekimlerinden en dikkat çeken kare ve videoları da takipçileriyle paylaştılar.
Bulgaristan’ın önde gelen tur operatörleri Tekirdağ’daydı
TGA, Bulgaristan’ın önde gelen tur operatörlerinin üst düzey yöneticilerini 10-12 Ocak tarihleri arasında Türkiye’de ağırladı. Davetli tur operatörleri kendilerine özel hazırlanan program kapsamında Tekirdağ’ın tarihi, turistik, doğal ve kültürel farklı birçok yerini gezdiler; Türk mutfağının farklı lezzetlerini de deneyimlediler.
Fransız gastronomi uzmanları Türk mutfağı ve lezzet reçetelerini keşfetti
Fransız Gastronomi Okulu Ferrandi’nin eğitim heyeti, TGA’nın davetlisi olarak Türkiye’ye geldi. 03-09 Ocak tarihleri arasında İstanbul ve Nevşehir’de ağırlanan heyet, Türk mutfağı ile lezzetleri konusunda detaylı bilgiler aldılar ve ziyaret ettikleri her iki şehrin gastronomi ve kültür değerleri konularında da bilgilendirildiler. Konuk heyet Türk şefleriyle bir araya gelirken; çeşitli atölye çalışmaları ve yerel lezzet tadımlarına da katıldılar.
ABD’li din adamları Türkiye’de kutsal mekanları ziyaret etti
Amerikalı din adamları TGA’nın inanç turizmi faaliyetleri kapsamında 09-12 Ocak tarihlerinde Türkiye’de konuk edildi. 15 kişilik konuk grup programı kapsamında, İzmir ve İstanbul’un çeşitli dini ve kutsal mekanlarını ziyaret ettiler. Davetli din adamları aynı zamanda iki şehrin gerek inanç turizmi bakımından gerekse de kültürel ve tarihi yönden sahip olduğu ayrıcalıklı konum konusunda da bilgilendirildiler.
Polonyalı TVN kanalı Türkiye’de kış turizmi seçeneklerini ekrana taşıdı
TGA, Polonya’nın en çok izlenen TV kanallarından TVN’in çekim ekibini, Türkiye’de kış turizmi alternatifleri konusunda çekim yapmak üzere Kayseri ve Nevşehir’de ağırladı. 11-15 Ocak tarihlerinde Türkiye’de bulunan TVN ekibi, Erciyes’teki kayak merkezlerini tanıtan çekimler yaptı. Çekim ekibi aynı zamanda kış aylarında farklı bir güzelliğe bürünen Kapadokya’da kış tatilinde gezilip görülebilecek yerleri de görüntüledi.
İstanbul, Avrupalı gastronomi influencerlarına ev sahipliği yaptı
İtalya, Almanya ve Sırbistan’ın sosyal medyada etkin isimlerini ‘gastronomi temalı’ bir program kapsamında İstanbul’da ağırlandı. TGA’nın davetlisi olarak 12-15 Ocak tarihlerinde Türkiye’de bulunan konuk influencerlar, İstanbul’da hem Türk mutfağının farklı yemeklerini ve sokak lezzetlerini deneyimlediler, hem de kentin tarihi ve kültürel mekanlarını ziyaret ettiler. 14 kişiden oluşan davetli grup, İstanbul ağırlaması sırasında yaşadıkları tüm lezzet ve seyahat deneyimini sosyal medya hesaplarına taşıdı. Konuk influencerlar yaptıkları paylaşımlarla İstanbul’un gastronomi değerleriyle birlikte, tarihi ve kültürel zenginliğini de içeren birçok tanıtıcı içeriği takipçileriyle paylaştı.
‘Feicht on Tour’ programı bu kez İstanbul’u mercek altına aldı
Avusturya’nın en çok izlenen programlarından Feicht on Tour, TGA’nın davetiyle Türkiye’ye geldi. Dünyanın çeşitli ülkelerindeki farklı seyahat destinasyonlarını izleyicileriyle buluşturan Feicht on Tour yeni bölüm çekimlerini 20-23 Ocak tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirdi. İstanbul’un farklı birçok noktasını ziyaret eden program ekibi; şehrin tarih, kültür ve gastronomi başta olmak üzere birçok zenginlik ve değerini öne çıkaran çekimler yaptı.

Malezya ve Endonezyalı gazetecilere İstanbul’da moda ve alışveriş deneyimi
TGA, ‘Fashion and Shopping in İstanbul’ temasıyla Endonezya ve Malezya’nın önde gelen moda yazarlarını 23-26 Ocak tarihlerinde İstanbul’da ağırladı. Davetli grup kendilerine özel oluşturulan ağırlama programı kapsamında, İstanbul’un tarihi ve modern farklı mekanlarını ziyaret etti; alışveriş, moda ve gastronomi başta olacak şekilde İstanbul’a özgü birçok deneyimi bir arada yaşadı. Konuk gazeteciler aynı zamanda Türkiye’nin adını dünyaya duyuran ve alanının en başarılıları olan modacı ve tasarımcılarla bire bir görüşmeler yaptılar. Bu görüşmeler sırasında konuklar, modacı ve tasarımcıların koleksiyonlarını yakından inceleme fırsatı da buldu.

Anadolu’nun tarihi han ve çarşıları, Avrupalı gazetecileri ağırladı
TGA’nın daveti üzerine Yunanistan, Bulgaristan, Bosna Hersek ve Sırbistan’dan Türkiye’ye gelen basın mensubu grubu İstanbul ve Bursa’da ağırlandı. 25-28 Ocak tarihlerinde gerçekleşen ağırlamada konuk gazeteciler, Selçuklu ve Osmanlı döneminde Anadolu’da ticaret ve sosyal hayatın merkezi olarak faaliyet gösteren tarihi han ve çarşıları gezdiler. Konuk gazeteciler Türkiye seyahatleri sırasında İstanbul ve Bursa’nın tarihi ve turistik birçok yerini ziyaret ederken; Türk mutfağının çeşitli lezzetlerini de denediler.

Uluslararası Fuarlar ve Etkinlikler

Türkiye’nin bisiklet rotaları ve destinasyonları VakantieBeurs Fuarı’nda tanıtıldı

Turizm ve etkinlik sektörünün Avrupa’daki önemli buluşma noktalarından biri olan VakantieBeurs Fuarı, 11-15 Ocak 2023 tarihleri arasında Hollanda’nın Utrecht kentinde yapıldı. Hollanda’nın en büyük turizm fuarı olarak Avrupa’da sektör profesyonellerinin yoğun katılım gösterdiği fuarda TGA, tanıtım alanında Türkiye’nin bisiklet rota ve destinasyonlarının tanıtımını yaptı. Haziran ayında İstanbul’da gerçekleşecek final karşılaşmasında sahibini bulacak olan UEFA Şampiyonlar Ligi Kupası da Türkiye tanıtım alanında sergilendi ve fuar ziyaretçilerinden büyük ilgi gördü.

TGA, kongre ve konferans organizatörleriyle IAPCO Edge Seminar’da bir araya geldi

TGA, 17-19 Ocak’ta İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlenen IAPCO Edge Seminar’a katıldı. Kongre ve konferans sektöründen profesyonellerin ilgi gösterdiği etkinlikte, katılımcılara Türkiye’nin bu alanda sunduğu ayrıcalıklar ve sahip olduğu potansiyel konusunda detaylı bilgiler verildi.

NBA Ligi maçında düzenlenen Türkiye Tanıtım Gecesi seyircileri coşturdu

ABD Cleveland’da Amerikan Basketbol Ligi (NBA) kapsamında 30 Ocak’ta oynanan Cleveland Cavaliers-La Clippers karşılaşması öncesinde ‘Türk Kültür Mirası Gecesi’ düzenlendi. Türk halk dansları ve Türk mutfağı etkinliklerine sahne olan özel tanıtım gecesi, seyirciler tarafından da büyük bir ilgiyle karşılandı. Karşılaşmanın yapıldığı spor salonunda dijital ekranlar da Türk kültürü ve sanatının tanıtım görselleriyle renklendirildi.

İller ve Destinasyon Tanıtım Çalışmaları

İllerde yapılan il kurulu toplantı sayısı 336’ya yükseldi

Ulusal ve uluslararası alanda il ve alt destinasyonların daha etkin tanıtımını sağlamak amacıyla yürütülen İl Tanıtım ve Geliştirme Programı kapsamında Osmaniye ve Bilecik 3., Mersin, Kastamonu ve Bursa 4., Ankara, Çankırı, Çanakkale ve Kocaeli 5., Antalya, İzmir ve Edirne ise 7. kurul toplantılarını gerçekleştirdi. İl Tanıtım ve Geliştirme Programı kapsamında Ocak ayı ile birlikte bugüne kadar toplam 336 toplantı gerçekleştirdi.