TGA BÜLTEN OCAK 2022

Reklam ve Dijital Tanıtım Faaliyetleri

17 ayrı ülkede 4 film yayınlandı

Ocak ayı boyunca İstanbul is the New Cool, Coming Soon, Safe Tourism ve Marmaris reklam kampanyaları 17 ayrı ülkede yayınlandı ve 8467 GRP elde etti. Dijital kampanyalarda ise 4 ayrı tanıtım filmi, 86 ayrı ülkede yayınlanırken, toplam 1.4 milyar gösterime ulaştı. Goturkiye web sitesini Ocak ayında yaklaşık 10 milyon tekil ziyaretçi ziyaret etti.
Güvenli Turizm Programı artık telefonlarda…
Türkiye’nin dünyada ilk uygulayıcı ülkelerden biri olduğu Güvenli Turizm Programı’na, artık mobil cihazlardan da ulaşılabiliyor. Yerli turistlerin yanı sıra yabancı misafirlerin de Türkiye’deki seyahatlerini rahat ve güvenli geçirmesini amaçlayan ve Türkçe-İngilizce yayınlanan Güvenli Turizm Programı aplikasyon uygulamasını Google Play Store veya App Store’dan indirmek mümkün.

Etkinlik ve Organizasyonlar

Ocak ayında toplam 72 kişi ağırlandı

Ocak ayında Türkiye’nin 9 şehrinde organize edilen 10 etkinlikte, TGA tarafından dünyanın 19 ayrı ülkesinden davet edilen 30’u basın mensubu, 20’si influencer olmak üzere toplam 72 kişi ağırlandı. Bu ağırlamalar sonucu yapılan paylaşımlarda toplam 10 milyon erişim elde edildi. Ocak ayı boyunca yapılan etkinlikler içinde ön plana çıkanlar ise şöyle:

16 ülkeden influencer ve gazeteciler Erzurum’u keşfetti
Erzurum ve çevresindeki kış turizmi potansiyelini ve kış sporlarını tanıtmak amacıyla 10-19 Ocak tarihleri arasında yabancı basın ve influencer ağırlama etkinliği düzenlendi. Ağırlama boyunca kayaktan paragliding’e kadar birçok farklı kış turizmi ürününü deneyimleyen ve toplam 16 ayrı ülkeden gelen 10’u influencer, 16’sı basın mensubu toplam 26 kişi, Erzurum programının ardından İstanbul’da da ağırlandı.
Arjantinli TV ekibi İstanbul’u mercek altına aldı
Arjantin’de yayınlanan “Resto Del Mundo” isimli program için gelen ve TGA tarafından ağırlanan 3 kişilik ekip, İstanbul’daki birçok noktada çekimler gerçekleştirdi. Bu çekimler kapsamında İstanbul’da bulunan kültür rotalarının ve yerel deneyimlerin tanıtımı yapıldı.

Malezyalılardan Isparta ve Antalya’ya tam not

TGA tarafından 19-24 Ocak tarihleri arasında, Malezya pazarına yönelik olarak, Antalya ve Isparta’daki kış turizmini tanıtmak amacıyla bir influencer etkinliği düzenlendi. Malezya’dan gelen toplam 10 kişilik influencer ekibi, Isparta ve Antalya’nın tarihi ve kültürel alanlarına geziler yaparak tanıtıcı içerikler üretti. Kilim dokumadan, gül bahçeleri gezisine ve kayak sporuna kadar farklı deneyimler yaşayan grup, Antalya’da 4 mevsimi aynı anda yaşama fırsatı buldu.

Kars, İsrailli acentalara tanıtıldı

Kars bölgesini ve bölgedeki otelleri İsrail pazarında tanıtmak amacıyla bir ‘Fam Trip’ etkinliği düzenlendi. Aynı etkinlik kapsamında bir de basın ağırlaması gerçekleştirildi. Toplam 7 kişilik İsrailli acenta ve basın grubu, 30 Ocak-2 Şubat tarihleri arasında bir yandan bölgedeki satış potansiyeli yüksek otellere tanıtım gezileri yaparken bir yandan da bölgenin tarihi ve kültürel alanlarını keşfetme fırsatı buldu.

Coexistence sanatçılarına İstanbul turu

Açılışı Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy tarafından Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen Coexistence Sergisi’ne yurt dışından eserleriyle katılan 9 ülkeden toplam 13 sanatçı 15-16 Ocak tarihleri arasında İstanbul’un tarihi ve kültürel yerlerini gezerken, sosyal medya hesapları için de içerik üretti.

TGA’dan Antalya Winter League’e destek

Türkiye futbol turizminin geliştirilmesine katkı sağlamak, ülkemize antrenman kampına gelen takım sayısını ve kalitesini artırma amacıyla Antalya Winter League adı altında uluslararası bir futbol girişimi başladı. Antalya Winter League, hem bir uluslararası futbol turnuvasını hem de uluslararası konuşmacıların katıldığı panelleri ve stant alanlarını kapsayan bir convention etkinliğini barındırıyor. Bu kapsamda TGA, organizasyonun uluslararası etkileşimini artırmak ve Antalya’yı futbol turizminde pozitif olarak ayrıştırmak amacıyla etkinliğe katılan yabancı misafirlere bir gala yemeği verdi. Aynı zamanda WL Talks Türkiye içerikleri kapsamında özel tanıtım içerikleri üretildi. TGA stant alanında ise turizm ürünleri ve destinasyon tanıtımları gerçekleştirildi.

Formula 2’deki ilk Türk pilotu: Cem Bölükbaşı

Cem Bölükbaşı 2022 sezonunda Formula 2‘de Charouz takımı ile bir ilke imza atacak. FIA Formula 2’de yarışacak olan ilk Türk sporcu olacak olan ve TGA tarafından da desteklenen Cem Bölükbaşı, Formula’daki kariyer yolculuğuna E-Spor’daki başarılı performansıyla başlamış, daha sonra da sanal yarışlardan gerçeğe geçiş yapmıştı. Formula 1’e yalnızca bir adım uzaklıkta olan Cem Bölükbaşı, GoTürkiye logolu aracıyla sezon boyunca ülkemizi temsil edecek.

Yunanistan giriş-çıkışlı kruvaziyer gemiler Bodrum yolunda

Bodrum Cruise Port-Bodrum Yolcu Limanı ile karşılıklı görüşmeler yapmak üzere Türkiye’ye davet edilen EU Healthy Gateways ve MedCruise yetkilileri, TGA tarafından ağırlandı. Yapılan görüşmeler sonucunda, Bodrum Cruise Port-Bodrum Yolcu Limanı’nın yanı sıra diğer tüm limanlarımızın da Yunanistan giriş-çıkışlı kruvaziyer gemilerine açılması bekleniyor. Geçtiğimiz aylarda da yine TGA’nın desteklediği ziyaret ve görüşmeler sonrası İstanbul Galataport ile Kuşadası Egeport limanları kruvaziyer trafiğine açılmıştı.

Uluslararası Fuarlar ve Etkinlikler

Türkiye ve GSTC, sürdürülebilirlik konusunda işbirliğine gitti

Güvenli Turizm Sertifikası’yla geçtiğimiz yıl pandemi şartlarına rağmen 30 milyon ziyaretçi sayısına ulaşan Türkiye, sürdürülebilirlik stardartlarının en üst akreditasyon kuruluşu olan Global Sustainable Tourism Council (GSTC) ile işbirliği anlaşmasına imza attı. Böylelikle Türkiye ve GSTC, sürdürülebilir turizm alanında ilk defa hükümet nezdinde ulusal bir program geliştirmek üzere anlaşma yaparak dünyaya örnek oldu.

FITUR’da Türkiye pavilyonuna yoğun ilgi

Dünyanın önde gelen turizm fuarlarından biri olan FITUR, İspanya’nın Madrid şehrinde 19-23 Ocak tarihleri arasında gerçekleşti. Fuarda yer alan ve Kültür ve Turizm Bakanlığı ile TGA tarafından hazırlanan Türkiye pavilyonu yoğun ilgi çekerken, fuara katılan Türk firmaları diğer katılımcılarla başarılı görüşmeler gerçekleştirdi. Öte yandan fuar kapsamında düzenlenen ve Youtube’dan canlı yayınlanan “Affiliate Members” köşesinde TGA Genel Müdür Yardımcısı Dr. Elif Balcı Fisunoğlu bir sunum yaptı.

WTA yönetimi Madrid’de toplandı

TGA’nın Aralık ayında atandığı ve 2022-2025 dönemi boyunca üyesi olacağı Dünya Turizm Örgütü yönetim kurulunun 2022 yılının ilk toplantısı Madrid’de gerçekleştirildi. TGA’yı Genel Müdür Yardımcısı Dr. Elif Balcı Fisunoğlu’nun temsil ettiği toplantıda başkan ve başkan yardımcıları seçimi yapıldı.

İller ve Destinasyon Tanıtım Çalışmaları

7 ilde kurul toplantıları düzenlendi

Ulusal ve uluslararası alanda il ve alt destinasyonların daha etkin tanıtımını sağlamak amacıyla yürütülen, İl Tanıtım ve Geliştirme Programı (İTGP) kapsamında Tanıtım ve Geliştirme Kurulu İşbirliği Protokolü imza sürecini tamamlayan Adana, Hatay, Bitlis, Muş, Afyon, Amasya ve Yalova illeri ile İTGP Tanıtım ve 1. Kurul Toplantıları gerçekleştirildi. Buna ilave olarak Muğla’da ise ise 2. Kurul Toplantısı düzenlendi.

TGA’nın il eğitimlerine 470 kişi katıldı

TGA tarafından düzenlenen il eğitimleri kapsamında Adana, Isparta, Bolu, Ordu, Konya, Erzurum, Kars, Balıkesir, Çanakkale, Edirne, Tekirdağ, Kırklareli, Muş, Batman, Bitlis illerine ve il kurul listesinde yer alan paydaşlara özel; “Destinasyon Pazarlaması”, “Konumlandırma”, “Turizmde Sürdürülebilirlik”, “İl Anketleri ve Rekabet”, “Gastronomi Destinasyonu Olmak”, “Rota Oluşturma”, “Sosyal Medya”, “Kültürel Diplomasi Açısından Bizim Aeneas”, “Çağdaş Dünyada Müzeler Neyi Değiştirebilir?”, ‘’Turizm ve Turizmde Destinasyon Olmak’’ konu başlıklarında düzenlenen toplam 10 eğitim, 470 kişinin katılımı ile gerçekleştirildi.

5 ilin daha yeni instagram hesapları yayında

Tanıtım ve Geliştirme Kurulu İş birliği Protokolü’nün ilgili maddeleri kapsamında, yurt içi @gezsen ve yurtdışı @go çatısı altında Batman, Muş, Balıkesir, Çanakkale, ve Konya instagram hesapları Ocak ayında faaliyete geçti. Öte yandan “İller Marka” çalışması kapsamında, Global Distribution System olarak da adlandırılan ve dinamik veri bankalarından bir tanesi olan Amadeus ile yapılan dijital reklam kampanyası kapsamında bugüne kadar yaklaşık 25 milyon görüntülenme gerçekleşirken, reklam gösterilen acentelerden yaklaşık 1.3 milyon görüntülenme ve 110 bin rezervasyon elde edildi.

TGA’yı ve faaliyetlerini Twitter üzerinden de takip edebilirsiniz.

Twitter adresimiz: @TGAjansi