TGA BÜLTEN MAYIS 2022

Reklam ve Dijital Tanıtım Faaliyetleri

Mayıs ayı dijital gösterimi 641 milyon oldu

Mayıs ayında “Turkish Riviera” ve “TurkAegean” filmlerinin yansı sıra “İstanbul is the New Cool” devam filmleri olan “Shopping in İstanbul is the New Cool”, “Taste in İstanbul is the New Cool” ve “Art in İstanbul is the New Cool”, 140’dan fazla ülkede TV’lerde yayınlandı. Dijital mecralarda ise toplam 10 reklam filmi 140’dan fazla ülkede yayınlandı ve 641 milyon gösterime ulaştı.

Etkinlik ve Organizasyonlar

TGA, Mayıs ayında toplam 977 kişiyi ağırladı

Mayıs ayında Türkiye’nin 19 şehrinde organize edilen 45 etkinlikte, TGA tarafından dünyanın 47 ayrı ülkesinden davet edilen 156’sı basın mensubu, 37’si influencer olmak üzere toplam 977 kişi ağırlandı. Mayıs ayı boyunca yapılan etkinlikler ve ağırlamalar içinde ön plana çıkanlar ise şöyle:

Kültür yollarına rekor sayıda yabancı basın ağırlaması
İstanbul ve Ankara’nın, tarihi ve güncel kültür zenginliklerine canlılık katmak ve sahip oldukları kültürel mirası dünya vitrinine taşımak üzere hayata geçirilen Beyoğlu ve Başkent Kültür Yolu, aynı anda iki festivalle sanatseverlerle buluştu. 28 Mayıs’ta başlayan ve 12 Haziran’da sona eren festivallerin programlarını deneyimletmek ve aynı zamanda İstanbul ve Ankara’nın kültür-sanat potansiyellerini yurtdışına tanıtmak için TGA tarafından 30 ülkeden toplam 64 yabancı basın mensubu ağırlandı. 27 Mayıs-2 Haziran tarihleri arasında gerçekleşen ağırlamada misafir basın mensupları, İstanbul ve Ankara’daki konserlere katılırken, birçok sergiyi de gezme şansı buldular.
Türk Mutfağı Haftası’nın açılışı Balıkesir’de yapıldı
Türk mutfağının geleceğe iz bırakan yaklaşımını, kaliteli malzemelerini, özünde atıksız olmasını, sürdürülebilirliğini, dünya beslenme trendlerine uygunluğunu ve bin yılları aşan kültürünü daha geniş kitlelerle buluşturmayı amaçlayan Türk Mutfağı Haftası’nın startı Balıkesir’de verildi. Emine Erdoğan Hanımefendi’nin ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımlarıyla 20-22 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşen Balıkesir Gastronomi Festivali’ne basın mensupları, kanaat önderleri, ünlü Türk şefler ve Balıkesir halkı katıldı.

Türk Mutfağı dünyada tanıtıldı

Türk Mutfağı Haftası kapsamında, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yurt dışındaki Kültür ve Turizm müşavirliklerinin bulunduğu ülkeler ve şehirlerde Türk mutfağı çeşitli etkinliklerle tanıtıldı. Ayrıca Büyükelçilerimizde de çeşitli davetler gerçekleştirildi. Hem yurt içi hem de yurt dışındaki faaliyetlere destek olmak amacıyla www. turkishcuisineweek.com ve www.turkmutfagihaftasi.com web siteleri oluşturuldu. Sitede haftaya özel tasarlanan logo, poster, QR code içeren “İstanbul menüsü”, yemek videoları, menü kartı gibi görsel materyaller yer almaktadır.

Kanadalı fotoğrafçı Staren, Türkiye’yi fotoğrafladı

Kanada’nın dünyaca ünlü fotoğraf sanatçısı Randy Van Der Staren, “Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılı” temalı fotoğraflardan oluşacak “Take Your Seat” isimli prestij kitabı çalışmaları için Türkiye’ye geldi. TGA tarafından 4-13 Mayıs tarihleri arasında ağırlanan toplam 2 kişilik ekip, İstanbul, İzmir, Trabzon ve Ankara’da çekimler gerçekleştirdi

İsviçreli basın mensuplarına Turkaegean tanıtıldı

Turkaegean kampanyası kapsamında TGA tarafından İzmir’de ağırlanan 3 kişilik İsviçreli basın grubuna Ege’nin birbirinden güzel kıyıları hazırlanan bir programla tanıtıldı. 6-9 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşen ağırlama kapsamında İsviçreli misafirlere ayrıca İzmir’in kültürel eserleri ve gastronomi ürünleri de deneyimletildi.

Contemporary İstanbul sergisi yabancı basın mensuplarıyla buluştu

8-12 Mayıs tarihleri arasında İngiltere, Rusya, Hindistan ve Fransa’dan gelen 6 kişilik basın grubu Comtemporary İstanbul Sergisi açılışı kapsamında İstanbul’da ağırlandı. Basın mensupları İstanbul’da oldukları süre zarfında hem İstanbul’un tarihi ve kültürel güzelliklerini keşfetti hem de çağdaş sanatın en özel seçkileriyle buluştu.

TYBA Charter Show’da “Mavi Yolculuk” ön plana çıktı

Arjantin, Fransa ve Belçika’dan gelen 5 kişilik basın grubu TGA tarafından Uluslararası Yacht Charter Show (TYBA) kapsamında Muğla ve İstanbul’da ağırlandı. Ağırlama kapsamında basın mensupları, sergilenen yatları deneyimleme fırsatı yakalarken, söz konusu ağırlamada “Blue Voyage (Mavi Yolculuk)” konseptinin de ön plana çıkarılması hedeflendi.

Kanadalı gazeteciler İstanbul ve Muğla’da ağırlandı

Kanada’nın önde gelen medya kuruluşlarının temsilcileri, TGA tarafından 8-15 Mayıs tarihleri arasında İstanbul ve Muğla’da ağırlandı. THY ile iş birliği sonucu ağırlanan 5 kişilik Kanadalı medya grubu, ağırlama kapsamında İstanbul ve Muğla’daki tarihi ve turistik yerleri gezme fırsatı bulurken, gastronomi deneyimi de yaşadılar.

Jet2Holidays acenteleri Antalya’yı keşfetti

İngiltere’nin önde gelen tur operatörlerinden olan Jet2Holidays’e bağlı İngiliz acentelerden oluşan 11 kişilik grup, 9-12 Mayıs tarihlerinde Antalya’da TGA tarafından ağırlandı. Ağırlama çerçevesinde Antalya destinasyonunun tanıtımı yapılırken, tur operatörleri bölge otellerinde incelemeler de gerçekleştirdi. Ağırlama kapsamında İngiltere pazarında Antalya bölgesindeki turizm trafiğinin arttırılması hedeflendi.

Antalya, Belçika ve Hollanda pazarında tanıtıldı

Belçika ve Hollanda’dan Türkiye’ye gelen Sunweb ve Neckermann seyahat acentelerinin temsilcileri 9-14 Mayıs tarihleri arasında Antalya’da buluştu. Ağırlama kapsamında 15 kişiden oluşan gruba Antalya’nın tarihi, kültürel ve gastronomi ürünleri tüm detayları ile tanıtıldı.

İsveçli medya mensupları Türk modacılarla bir araya geldi.

3 kişilik İsveçli basın mensubu grubu “İstanbul is the New Cool” kampanyası dahilinde TGA tarafından İstanbul’da ağırlandı. Ağırlama kapsamında ünlü Türk modacılarla da bir araya gelen basın mensupları 10-13 Mayıs tarihleri arasında, İstanbul’un moda ve kültür sanat alanındaki önemli noktalarında özel bir deneyim yaşadılar.

ABD’li tur operatörleri İstanbul’a hayran kaldı

ABD Tur Operatörleri Birliği (USTOA) üyelerinden oluşan 35 kişilik tur operatörü grubu, İstanbul’da ağırlandı. Organizasyon çerçevesinde Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanı sıra Türkiye’deki turizm paydaşlarıyla da bir araya gelen USTOA heyeti, aynı zamanda İstanbul’un tarihi, kültürel ve turistik alandaki önemli noktalarına da ziyaretler gerçekleştirdi. Heyet ayrıca Galataport’da da incelemelerde bulundu.

Alman Acenteler Kapadokya’da yerel çözüm ortaklarıyla buluştu

Almanya’da gelen ve özellikle “outdoor turizmi” konusunda uzman 50 Alman tur operatörü, 11-15 Mayıs tarihlerinde TGA tarafından Kapadokya’da ağırlandı. Ağırlama dahilinde organize edilen çalıştayda yerel oteller, acenteler ve restoran temsilcileriyle bir araya gelen Alman tur operatörleri, olası tur organizasyonları için yerel çözüm ortaklarını dinleme fırsatı yakaladılar. Alman tur operatörleri aynı zamanda Kapadokya’nın doğal güzelliklerini ve sunulan aktiviteleri de deneyimlediler.

Bulgarian Glamour dergisi Çanakkale’de çekim yaptı

Dünyaca ünlü Bulgaristan Glamour dergisinin çekim ekibi 13-17 Mayıs tarihleri arasında Çanakkale’de ağırlandı. Fotoğraf çekimlerinde Çanakkale’nin tarihi temalarını kullanan dergi ekibi, aynı zamanda bölgenin gastronomi anlamındaki önemli lezzet duraklarında da eşsiz deneyimler yaşadı

Hasankeyf’te uluslararası gastronomi festivali

Hasankeyf Uluslararası Kültür, Sanat, Spor ve Gastronomi Festivali 19-22 Mayıs tarihleri arasında düzenlendi. Festival kapsamında Kuzey Makedonya, Bosna Hersek, Irak ve İran’dan katılan 17 tur operatörü ve fotoğraf sanatçısı Batman’ın doğal güzelliklerini festival coşkusuyla bir arada deneyimleme fırsatı buldu. Festival çerçevesinde gerçekleşen ağırlama programında coğrafi işaret alacak yöresel lezzetlerin yanı sıra turizme tümüyle hazır hale gelen Hasankeyf’in de tanıtımı gerçekleştirildi.

Hollandalı gastronomi yazarları ünlü şeflerle Türk mutfağını deneyimledi

16-22 Mayıs tarihleri arasında ağırlanan 3 kişilik Hollandalı basın grubu Türkiye’nin en ünlü restoranlarında Türk şeflerle bir araya geldi. Ağırlama çerçevesinde İstanbul, İzmir ve Gaziantep’te Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı kitabında da yer alan özel tarif ve reçeteleri bizzat deneyimleme fırsatı yakalayan gastronomi yazarları, bir yandan Türk şeflerle özel röportajlar gerçekleştirirken bir yandan da her 3 ilin kültürel ve tarihi noktalarına da ziyaretler gerçekleştirdi.

TRT World Forum konuşmacılarına İstanbul tanıtımı

TRT World Forum’a katılmak için ABD, İngiltere, Kanada, Meksika ve Katar’dan gelen 30 kişilik influencer ve kanaat önderi grubuna, 12-15 Mayıs tarihleri arasında İstanbul’u tanıtacak gezi düzenlendi. Misafir grup söz konusu ağırlama kapsamında “İstanbul is the New Cool” kampanyasına da destek verecek paylaşımlarda bulunarak, İstanbul’un tarihi ve kültürel güzelliklerini keşfetme fırsatı yakaladılar.

Polonyalı TVN Kanalı İstanbul’u mercek altına aldı

Polonya’nın önde gelen televizyon kanallarından olan TVN TV ekibi İstanbul’un konu edildiği özel bir programın çekimi için İstanbul’da ağırlandı. 12-15 Mayıs tarihlerinde İstanbul’un tarihi ve kültürel mirası, gastronomi hazineleri ve lokal deneyimlerin içinde bulunduğu televizyon programının çekimleri gerçekleşti.

Güney Amerika pazarı için tanıtım çalışması

Türkiye’nin Güney Amerika’daki pazarlama çalışmalarını desteklemek amacıyla TGA tarafından gerçekleşen ağırlamada, Brezilya’nın önemli yayınlarından gelen 5 kişilik gazeteci grubu 16-21 Mayıs tarihleri arasında İstanbul, Nevşehir ve Aksaray’da misafir edildi. Söz konusu ağırlama kapsamında İstanbul, Nevşehir ve Aksaray’ın kültür, sanat ve gastronomi yönü ön plana çıkarıldı.

İsrailli basın mensupları Güneydoğu’da tarih yolculuğuna çıktı.

Şanlıurfa ve Mardin’de 19-23 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşen programda İsrailli 3 basın mensubu ağırlandı. Ağırlama programı çerçevesinde Şanlıurfa ve Mardin’in kültürel ve tarihi zenginlikleri basın mensuplarına tanıtılırken, bu ağırlamayla 2021 yılında lansmanı gerçekleştirilen Karahantepe’nin İsrail pazarındaki tanıtımının kuvvetlendirilmesi amaçlandı.

İrlanda Gastronomi Basını İstanbul’da yöresel lezzetlerle buluştu.

Türk mutfağının uluslararası tanıtımına katkıda bulunmak amacıyla İrlanda’dan gelen 2 gastronomi yazarı TGA tarafından 21-24 Mayıs tarihleri arasında İstanbul’da ağırlandı. Ağırlama programı kapsamında Türkiye’nin köklü mutfak tarihi günümüzün modern lezzetleriyle harmanlanarak İrlandalı basın mensuplarına tanıtıldı.

Cumhurbaşkanlığı Yat Yarışı’nın üçüncüsünde ilk etap tamamlandı

T.C. Cumhurbaşkanlığı 3.Uluslararası Yat Yarışları 1. Etabı, Muğla’da gerçekleştirildi. Bu yıl 40’ın üzerinde yelkenli tekne ve 400’ü aşkın sporcu yarışa katılım sağlarken, TGA organizasyon özelinde uluslararası yatçılık basın mensuplarını ağırladı. Söz konusu ağırlama çerçevesinde Türkiye’nin mavi yolculuk rotaları ve koyları da tanıtılırken, organizasyona GoTürkiye sosyal medya hesapları üzerinden de iletişim desteği sağlandı.

Hem yarış hem tatil konsepti birarada: Santini Queens

Türkiye’nin hem yarış hem tatil konseptli ilk bisiklet yarışı olan Uluslararası Santini Queens Of The Aegean Boostrace, 300 sporcunun katılımıyla 29 Mayıs’ta Marmaris’te gerçekleşti. Yarışa aralarında ABD, Avusturya, İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya, Ukrayna, Norveç ve Rusya’nın da olduğu 13’ten fazla ülkeden 300’ü aşkın bisikletçi katılırken, organizasyon kapsamında TGA tarafından uluslararası kanaat önderlerinin ağırlaması gerçekleştirildi.

Bisiklette Mayıs ayında Bodrum’da çifte ağırlama May

Bodrum Mayıs ayında uluslararası iki bisiklet organizasyonuna ev sahipliği yaptı. Halikarnas Gran Fondo Uluslararası Bisiklet Yarışı, 15 Mayıs günü Bodrum’da gerçekleşirken, UCI City Mountainbike Eliminator Cup Muğla Yarışı da yine Bodrum Belediye Meydanı ve çarşının bir bölümüne kurulan parkurlarla gerçekleşti. TGA her iki organizasyonda da basın mensubu, sporcu ve kanaat önderi ağırlaması gerçekleştirdi.

Uluslararası Fuarlar ve Etkinlikler

ATM Fuarı’nda Türkiye’ye yoğun ilgi

Ortadoğu pazarının en önemli turizm fuarlarından olan Arabian Travel Market (ATM) 9-12 Mayıs 2022 tarihleri arasında Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai şehrinde düzenlendi. Pandeminin etkisinin azalmasıyla birlikte katılımın yüksek olduğu fuarda hem Türkiye standına hem de stantta yer alan 35 katılımcı firma ve kuruluşa ziyaretçilerin yoğun ilgisi oldu.

Cannes’da Türkiye’nin tanıtımı yapıldı

17–28 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşen Cannes Film Festivali’nde Türkiye, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, Paris Kültür ve Tanıtma Müşavirliği, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı ve Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği koordinasyonunda bir tanıtım gerçekleştirdi. Kurulan Türkiye standında “Producers Network” etkinliği gerçekleşirken, katılımcılara Türk tatlarını deneyimletmek için çeşitli ikramlarda bulunuldu.

Türkiye, IMEX Fuarı’nda 24 katılımcıyla yerini aldı

Dünyanın önde gelen turizm organizasyonlarından IMEX Fuarı 31 Mayıs – 2 Haziran 2022 tarihleri arasında Almanya’nın Frankfurt şehrinde gerçekleşti. TGA ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Berlin Müşavirliği koordinasyonunda hazırlanan Türkiye standında 24 katılımcı firma ve kuruluş yer aldı. Öte yandan Türkiye bu yıl IMEX Fuarı’nda “Karbon Dengeleme” sponsoru oldu. IMEX Fuarı öncesi 2 gün süren ICCA Association Expert Semineri’ne global turizm profesyonelleriyle iş ilişkilerini güçlendirmek, sektörel trendleri takip edebilmek ve Türkiye MICE destinasyonunu tanıtmak için TGA tarafından katılım sağlandı.

Türkiye, ICCA’nın Avrupa Destinasyon Partneri oldu

TGA’nın da üyesi olduğu Uluslararası Kongre ve Konvensiyonlar Birliği (ICCA) ile yapılan Destinasyon Ortaklığı Anlaşması ile Türkiye, ICCA-Avrupa Destinasyon Partneri oldu. Dünyada ilk kez, Türkiye ile birlikte Avrupa’dan sadece 2 destinasyona verilen statü ile Türkiye daha fazla uluslararası kongre ve fuara ev sahipliği yapacak.

Türkiye’nin kruvaziyer turizm stratejisi yurtdışında anlatıldı

Mayıs ayı boyunca, Türkiye’deki kruvaziyer turizmi ve sahip olunan limanların tanıtılması amacıyla Costa Brava, Sea Trade ve Med Cruise kruvaziyer kongre ve fuarlarına TGA tarafından katılım sağlanırken, bu katılımlar sonucu Türkiye’nin kruvaziyer turizmi stratejisi uluslararası paydaşlara aktarılarak, yakın gelecekteki iş birliği fırsatları değerlendirildi.

İller ve Destinasyon Tanıtım Çalışmaları

İllerde bugüne kadar 154 toplantı gerçekleşti

Ulusal ve uluslararası alanda il ve alt destinasyonların daha etkin tanıtımını sağlamak amacıyla yürütülen, İl Tanıtım ve Geliştirme Programı kapsamında İstanbul 1. kurul toplantısını, Burdur, Konya, Kırıkkale, Kocaeli 2. kurul toplantılarını, Antalya, Malatya, İzmir, Muğla, Şanlıurfa, Niğde ve Sivas, 3. kurul toplantılarını, Isparta ve Sakarya ise 4. kurul toplantılarını gerçekleştirdi. İl Tanıtım ve Geliştirme Programı kapsamında Mayıs ayı ile birlikte bugüne kadar toplam 154 toplantı düzenlendi.

TGA’yı ve faaliyetlerini twitter üzerinden de takip edebilirsiniz.
Twitter adresimiz: @TGAjansi