TGA BÜLTEN MART 2023

Reklam ve Dijital Tanıtım Faaliyetleri

Mart ayı dijital gösterimi 2 milyar oldu

Mart ayında TurkAegean 2, Turkish Riviera, Kapadokya, İstanbul is the New Cool ve devam filmleri olan Shopping in İstanbul is the New Cool, Taste in İstanbul is the New Cool, Art in İstanbul is the New Cool toplam 200’den fazla ülkede TV’lerde yayınlandı. Dijital mecralarda ise toplam 10 reklam filmi 200’den fazla ülkede yayınlandı ve 2 milyar gösterime ulaştı.

Etkinlik ve Organizasyonlar

TGA, Mart ayında toplam 413 kişiyi ağırladı

Mart ayında Türkiye’nin 19 farklı şehrinde organize edilen 46 etkinlikte, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) tarafından dünyanın 42 ayrı ülkesinden 320’si basın mensubu, influencer ve kanaat önderi, 93’ü de tur operatörü olmak üzere toplam 413 kişi ağırlandı. Mart ayı boyunca yapılan etkinlikler ve ağırlamalar içinde ön plana çıkanlar ise şöyle:

İstanbul, Rus ‘Let’s Go, Let’s Eat’ programının yeni bölümüne ev sahipliği yaptı
Rusya’nın en popüler televizyon kanallarından olan NTV, ‘Let’s Go, Let’s Eat’ programının yeni bölüm çekimlerini Türkiye’de gerçekleştirdi. TGA’nın ev sahipliğinde, 1-6 Mart tarihleri arasında İstanbul’da ağırlanan program ekibi; çekimlerini İstanbul’un kendine özgü dokusunu yansıtan Tarihi Yarımada ve Balat, ile Kadıköy ve Taksim’in farklı bölgelerinde yaptı
Avrupa ve Amerikalı influencerlar, Erzurum’da kış sporlarını deneyimledi
ABD, Portekiz, İtalya, Almanya ve Ukrayna’nın sosyal medyadaki etkin isimleri TGA’nın davetiyle, Kış Sporları Etkinliği için Türkiye’ye geldi. 6–10 Mart tarihleri arasında Erzurum’da gerçekleşen ağırlama kapsamında 13 kişilik davetli grup, Erzurum’un kış turizmi alanında sunduğu farklı ürünler hakkında bilgiler aldı. Bilgilendirmeler sonrasında pistlere çıkan konuklar, kayaktan snowboard’a, birbirinden farklı kış sporlarını deneyimlediler ve çeşitli aktivitelere de katıldılar. Influencerlar Türkiye ağırlaması kapsamında yaşadıkları deneyimleri ise sosyal medya hesaplarından takipçileriyle paylaştılar.
Ünlü İngiliz seyahat yazarı Simon Calder, Muğla’da ağırlandı
İngiltere’nin önde gelen gazetesi The Independent’ın seyahat editörü Simon Calder, Muğla üzerine hazırlayacağı yazı için Türkiye’ye geldi. İngiltere’nin seyahat konusundaki en etkili isimlerinden olan ve yazıları büyük bir okuyucu kitlesi tarafından takip edilen Calder, 7–15 Mart tarihleri arasında gerçekleşen ağırlama programı kapsamında, Muğla’nın tarihi ve turistik birçok yerini ziyaret etti, çeşitli aktivitelere katıldı. Ünlü yazar aynı zamanda Türk mutfağının en leziz yemeklerini de deneyimledi.
İstanbul’un moda ve sanat içerikleri, Avrupalı ve Amerikalı gazeteci ve influencerlara tanıtıldı
TGA, ‘İstanbul is the New Cool’ temalı bir program kapsamında Avrupa’nın önde gelen moda yazarları ve sosyal medyadaki etkin isimlerini İstanbul’da ağırladı. Belçika, Yunanistan, Fransa, Portekiz ve Almanya’dan gelen konuklar 8–11 Mart; ABD ve Kanada’dan gelen basın mensupları ve influencerlar ise 21-25 Mart tarihlerindeki programlara katıldılar. İstanbul’un moda, kültür ve sanat yönlerinin öne çıkarıldığı ağırlamalarda davetliler, alanının önde gelen modacı ve tasarımcılarıyla bire bir görüşmeler yaptı; bu isimlerin koleksiyonlarını yakından inceleme fırsatı da buldu. Konuklar İstanbul’un tarihi ve turistik birçok yerini de ziyaret etti; alışverişten moda ve gastronomiye kadar İstanbul’a özgü birçok deneyimi bir arada yaşadı.
Bulgar seyahat acenteleri Tekirdağ’da ağırlandı
TGA’nın davetiyle Türkiye’ye gelen Bulgaristan’ın önemli seyahat acenteleri, 10-12 Mart arasında Tekirdağ’da ağırlandı. Tekirdağ’ın turistik açıdan sahip olduğu potansiyeli bire bir deneyimleyebilmeleri için hazırlanan program kapsamında konuklar; şehrin doğal, tarihi ve kültürel çeşitli mekanlarını ziyaret ettiler ve farklı yerel aktivitelere de katıldılar.
Travel + Leisure’ın baş editörü Jacqui Gifford İstanbul’u keşfetti
Dünyanın seyahat alanındaki en önemli yayınlardan olan ve hem seyahat severlere hem de seyahat acentelerine yön veren Travel + Leisure dergisinin baş editörü Jacqui Gifford, Türkiye’ye geldi. İstanbul’da, şehrin modern ve tarihi yönlerinin bir arada olacak şekilde ön plana çıkarıldığı bir programla ağırlanan Gifford, ziyareti sırasında İstanbul’un gastronomi açısından sahip olduğu zenginlikleri deneyimleme fırsatı da buldu.
Avrupalı influencerlar, Kayseri’nin farklı rotalarını ve yönlerini deneyimledi
TGA, Kayseri’nin kültürel ve gastronomi değerleri ile Erciyes’te sunduğu kış turizmi ve spor olanaklarını tanıtmak üzere hazırladığı ağırlama programına, Avrupa’nın sosyal medyada yakından takip edilen isimlerini davet etti. 13-17 Mart tarihlerinde gerçekleşen programa İngiltere, Portekiz, Fransa, Sırbistan ve İtalya’dan katılan influencerlar, Kayseri’nin tarihi ve kültürel mekanlarını ziyaret ettiler. Konuklar Erciyes’te ise kış sporları ve aktivitelerle dolu deneyimler yaşadılar. Tadına baktıkları birbirinden leziz yemeklerle Anadolu mutfağında da bir gastronomi yolculuğa çıkan influencerlar; ağırlama boyunca çektikleri fotoğraf ve videoları sosyal medya hesaplarından paylaştılar ve Türkiye’deki deneyimlerine takipçilerini dahil ettiler.

İstanbul, ABD, Kanada ve Portekizli tur operatörlerine ev sahipliği yaptı
TGA Türk Havayolları (THY) iş birliğiyle, ABD ve Kanada’dan Türkiye’ye davet edilen tur operatörlerini özel bir ağırlama programı kapsamında 13-17 Mart tarihlerinde İstanbul’da ağırladı. Portekiz’in önemli tur operatörleri ve gazetecileri ise, yine aynı iş birliği kapsamında 26 – 28 Mart tarihleri arasında Türkiye’ye geldiler. Kendileri için hazırlanan programlar kapsamında her iki gruptaki konuklar, İstanbul’un tarihi ve turistik önemli birçok mekanını ziyaret ettiler; şehrin kültür-sanat, gastronomi ve alışveriş gibi farklı alanlarda sunduğu deneyimleri de yaşadılar.

Güney Koreli gazeteci ve influencerlar, Kapadokya’ya hayran kaldı
TGA, ‘The Land of Fairytales’ kampanyası kapsamında Güney Kore’nin sosyal medyadaki etkin isimleri ve basın mensuplarını Türkiye’ye davet etti. Nevşehir ve İstanbul’u kapsayan bir programla 13-18 Mart tarihlerinde ağırlanan davetliler; Nevşehir, Kapadokya ve çevresinin doğal, tarihi ve kültürel alanlarını gezdiler. Bölgenin lezzetli yemekleriyle yöresel gastronomi deneyimleri de yaşayan gazeteci ve influencer’lar, Türkiye seyahatlerinde İstanbul’un önemli tarihi ve turistik yerlerini de ziyaret ettiler. Sosyal medyada ciddi takipçi kitlelerine sahip olan influencerlar; gezdikleri yerler ve yaşadıkları yerel deneyimleri farklı içeriklerle sosyal medya hesaplarından paylaştılar.
Ünlü maraton fotoğrafçısı Ian Corless, Efes Ultra Maratonu için İzmir’deydi
Ultra maraton ve patika koşularının tanınmış fotoğrafçılarından olan ve sosyal medyada önemli bir kitle tarafından takip edilen Ian Corless, TGA’nın davetlisi olarak İzmir’de ağırlandı. UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’nde yer alan Efes Antik Kent içerisinde ve Efes Selçuk’un patikalarında gerçekleşen Efes Ultra Maratonu’nun uluslararası bilinirliğini artırmak üzere İzmir’e davet edilen İngiliz fotoğrafçı, ağırlama kapsamında hem Efes Ultra Maratonu’nu takip etti hem de ürettiği yazılı ve görsel içeriklerle Türkiye deneyimini dijital kanallardan takipçilerine aktardı.

Rus gazetecilerin İstanbul’daki moda ve alışveriş deneyimi
TGA, ‘Shopping in İstanbul is the New Cool’ temasıyla Rusya’nın önde gelen moda ve alışveriş yazarlarını 20-23 Mart tarihlerinde İstanbul’da ağırladı. Kendilerine özel oluşturulan ağırlama programı kapsamında gazeteciler, İstanbul’un tarihi ve modern yüzünü gösteren farklı mekanlarını ziyaret etti; başta alışveriş ve moda olacak şekilde İstanbul’a özgü çeşitli deneyimleri bir arada yaşadı.

Amerikalı seyahat danışmanları Türkiye’yi keşfetti
ABD’nin önde gelen seyahat danışmanları, 20–26 Mart tarihleri arasında TGA’nın davetlisi olarak Türkiye’ye geldi. 14 kişilik konuk grup, hazırlanan program kapsamında Türkiye’nin turizm merkezlerinin başında gelen İstanbul, Nevşehir ve Muğla şehirlerinde konuk edildiler. Davetliler her üç kentin de tarihi, turistik, doğal ve kültürel farklı birçok yerini gezdi; Türk mutfağının ünlü birçok lezzetini deneyimledi.

Malezyalı ünlü şefin Türkiye’deki lezzet macerası
Dünyaca ünlü Malezyalı şef ve TV programcısı Chef Wan, programının çekimleri için TGA’nın davetlisi olarak 20-27 Mart tarihleri arasında Türkiye’deydi. İstanbul ve Bursa’da gerçekleşen program çekimleri sırasında Chef Wan, hem iki şehrin de turistik, tarihi ve kültürel birçok yerini keşfetti hem de İstanbul ve Bursa’nın sokak lezzetleri ile yöresel yemeklerini denedi. Çekimler boyunca Türk mutfağı konusunda farklı bilgiler de edinen Chef Wan, programı için kayıt aldı.

Takipçileri, Avrupalı influencerların İstanbul ve Nevşehir günlerine yoğun ilgi gösterdi
İngiltere, Portekiz, Ukrayna ve Danimarka’nın sosyal medyada yakından takip edilen isimleri, 22 -26 Mart tarihleri arasında TGA’nın ev sahipliğinde Türkiye’de ağırlandı. 10 kişilik influencer grubu, İstanbul ve Nevşehir’de tarihten, doğa, kültür ve Türk mutfağına kadar farklı alanlarda yaşadıkları tüm deneyimlerin her anını görüntüleyip sosyal medya hesaplarından takipçileriyle paylaştılar.

Kapadokya Peri Bacalarında bu kez İspanyol gazetecileri ağırladı
İspanya’nın önemli gazetelerinin yazarları, 25-28 Mart tarihleri arasında TGA’nın ev sahipliğinde Kapadokya’da ağırlandı. Program kapsamındaki ağırlama süresince konuklar, bölgenin tarihi, doğası, kültür ve gastronomisine özgü birbirinden farklı birçok deneyimi bir arada yaşadılar ve ziyaret ettikleri tüm noktalara ilişkin de detaylı bir şekilde bilgilendirildiler.

Rota Ağırlamaları

Malezya ve Endonezyalı influencerlar ‘İnanç ve Kültür Rotası’ndaki Anadolu camilerini gezdi

TGA, İnanç ve Kültür Rotası temalı ağırlama kapsamında Malezya ve Endonezya’nın etkin influencerlarını Türkiye’ye davet etti. Konuk grup, 14-19 Mart tarihleri arasında inanç ve kültür temasıyla oluşturulan rotada, İstanbul’da Ayasofya Cami, Bursa’da Ulu Cami, UNESCO Geçici Listesi’nde bulunan Eskişehir Sivrihisar Cami ve Konya Mevlana Müzesi’ni ziyaret etti.

Doğu Ekspresi seferini, yabancı influencerlar ve gazetecilerle yaptı

TGA’nın davetiyle 16-21 Mart’ta Türkiye’de ağırlanan Amerika, İngiltere, İspanya, Polonya ve Brezilyalı influencer ile basın mensupları, Doğu Ekspresi rotasında bulunan çeşitli şehirleri gezdi. Anadolu’nun en doğusuna, farklı bir seyahat alternatifi sunan turistik Doğu Ekspresi ile giden 22 kişilik davetli grup, ekspresin durakları arasında yer alan Ankara, Erzincan, Erzurum ve Kars’ta şehirlerin tarihi ve kültürel birçok önemli yerlerini ziyaret etti ve farklı birçok yerel deneyim yaşadı.

Avrupalı gazeteciler Ege Antik Kentler rotasını keşfetti

Almanya, Polonya, Sırbistan, Romanya ve Moldova’dan TGA’nın davetlisi olarak Türkiye’ye gelen 10 kişilik basın mensubu grubu, Ege Antik Kentler Rotası’yla Ege’nin kadim tarihine yolculuk yaptılar. İzmir’de Efes Antik Kenti; Manisa’da Sardes Antik Kenti, Uşak’ta Blaundus Antik Kenti ve Kütahya’da da Aizonai Antik Kenti’ni ziyaret eden konuklar; gördükleri tüm bölgeler hakkında detaylı bilgiler de aldılar.

TurkAegean Kültür Rotası Rus gazetecileri ağırladı

27–31 Mart tarihleri arasında TGA’nın ev sahipliğinde TurkAegean Kültür Rotası’nda ağırlanan Rus gazeteciler, İzmir, Aydın ve Muğla’nın doğal, tarihi ve turistik farklı birçok yerini ziyaret ettiler. İzmir’de Efes Antik Kenti, Meryem Ana Kilisesi’ne ek olarak, Şirince ve Caferli Köyü’nü gezen konuk grup; Aydın’da Apollon Tapınağı ve Milet Müzesi, Bodrum’da ise Bodrum Kalesi ile Sualtı Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret etti.

Uluslararası Fuarlar ve Etkinlikler

ITB Berlin’deki standıyla Türkiye, ziyaretçilerden büyük ilgi gördü

Dünyanın en büyük turizm fuarlarından olan ITB Berlin, bu yıl 7- 9 Mart tarihleri arasında Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlendi. Fuara, TGA ve Berlin Kültür ve Tanıtma Müşavirliği koordinasyonunda organize edilen ve 41 sektör temsilcisinin de yer aldığı Türkiye standıyla katılım sağlandı. Fuar boyunca stand alanında, Türkiye’nin doğa, tarih, kültür-sanat, spor ve gastronomisine kadar sahip olduğu turizm değerleri konusunda tanıtımlar yapılırken; birçok profesyonelle de bire bir görüşmeler gerçekleştirildi.

Türkiye, ilk kez gerçekleştirilen ITTF Warsaw Fuarı’ndaydı

Polonya’da fuar takvimlerine bu yıl giriş yapan turizm ve seyahat fuarı ITTF Warsaw, 16-18 Mart 2023 tarihleri arasında Polonya’nın başkenti Varşova’da düzenlendi. TGA ve Varşova Kültür ve Tanıtma Müşavirliği koordinasyonunda organize edilen Türkiye standında, Türk Hava Yolları ile birlikte 8 sektör temsilcisi de alt katılımcı olarak yer aldı. Ziyaretçiler ve profesyoneller, Polonya pazarında oldukça önemli bir yere sahip olan Türkiye hakkında bilgi almak için sıklıkla tanıtım alanını ziyaret etti ve Türkiye’nin turizm ürünleri konusunda yetkililerden detaylı bilgiler aldılar.

Türkiye, MITT Moskova Fuarı’nda Rus turizm profesyonellerine her yönüyle anlatıldı

16–18 Mart 2023 tarihlerinde, Rusya’nın başkenti Moskova’da gerçekleşen MITT Moskova Fuarı’nda, Türkiye, TGA ve Moskova Kültür ve Tanıtma Müşavirliği koordinasyonunda organize edilen standında, Türk Hava Yolları ve 7 sektör temsilcisi alt katılımcı olarak yer aldı. On binlerce ziyaretçi ve turizm profesyoneline ev sahipliği yapan fuar süresince Türkiye standında katılımcılarla bir araya gelinerek bilgi alışverişinde bulunuldu.

Destinasyon düğün sektörünün profesyonelleri EWPC Conference’da bir araya geldi

Destinasyon düğün sektörünün önemli etkinliklerinden olan Exotic Wedding Planning Conference (EWPC), sektörün önde gelen düğün organizatörlerinin katılımıyla 1-3 Mart 2023 tarihlerinde Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) gerçekleşti. Türkiye’nin destinasyon düğünü konusundaki uzmanlığı ve sunduğu ayrıcalıklı hizmetlerle ilgili detaylı bilgilerin verildiği etkinlik boyunca, katılımcılarla bire bir görüşmeler de gerçekleştirildi.

Avrupa Spor Yazarları Derneği, Yönetimi Kurulu Toplantısı için İstanbul’daydı

Avrupa Spor Yazarları Derneği, Yönetim Kurulu Toplantısı’nı 9-10 Mart 2023 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirdi. TGA, toplantıyı takip etmek için Türkiye’ye gelen basın mensuplarını hem ağırladı hem de kendilerine bir sunum gerçekleştirdi. Malta, Macaristan, Kıbrıs, Yunanistan, Slovenya, Avusturya, Bulgaristan, Azerbaycan, İtalya, Ukrayna ve Gürcistan’dan gelen basın mensupları kendileri için hazırlanan programla İstanbul’un tarihi, kültürel ve turistik mekanlarını ziyaret ettiler. Kurul toplantısı sonrasında gerçekleştirilen sunumda ise, basın mensuplarına Türkiye spor turizmi ve Türkiye’nin önemli spor turizmi destinasyonları hakkında bilgiler aktarıldı.

MICE sektörü profesyonelleri SMU International’da bir araya geldi

Kuzey Amerika MICE sektörünün önde gelen isimlerinin katıldığı SMU International etkinliği, bu yıl 13-15 Mart tarihleri arasında New York’ta düzenlendi. TGA’nın da yer aldığı sektörün bu önemli etkinliğinde, gerçekleştirilen bire bir toplantılar ve networking etkinlikleriyle 3 gün boyunca katılımcılara Türkiye’nin bu alanda sunduğu ayrıcalıklar ve sahip olduğu potansiyel konusunda detaylı bilgiler verildi.

Türkiye’nin golf destinasyonları, AGTC 2023’te tanıtıldı

Global Golf Tourism Organisation (IAGTO) tarafından 12-14 Mart tarihlerinde, Japonya’nın Miyazaki kentinde düzenlenen Asia Golf Tourism Convention (AGTC) 2023, bu yıl da global golf pazarını bir araya getirdi. Türkiye’nin golf destinasyonlarının yeni hedef pazarlarda tanıtılması ve sürdürülebilir iş birliklerinin geliştirilebilmesi amacıyla AGCT’de Asya golf pazarının önde gelen temsilcileriyle bire bir toplantılar gerçekleştirildi. Yapılan tüm görüşmelerde katılımcılara Türkiye’nin golf destinasyonu olarak sunduğu avantajlarla ilgili detaylı bilgiler verildi.

Bisikletin önemli isimleri Boostcamp Bike Holiday etkinliği için Marmaris’te ağırlandı

TGA, Boostcamp Bike Holiday etkinliği için Türkiye’ye davet ettiği bisiklet turizminin etkin fikir liderleri ile önemli bisikletçilerini ağırladı. 29 Mart – 2 Nisan 2023 tarihleri arasında Marmaris’te düzenlenen etkinlik boyunca, sosyal medyada önemli bir takipçi kitlesine sahip olan Fat Pigeon, Muğla bisiklet rotaları özelinde bir çekim gerçekleştirdi ve bisiklet turizmi özelinde destinasyon tanıtımı yapan içerikler üretti. Etkinliğe katılan sporcular, aynı zamanda Türkiye’nin bisiklet dostu konaklama tesislerinin ayrıcalıklarını deneyimleme fırsatı da elde ettiler.

Türkiye’nin kruvaziyer turizmindeki yeri Seatrade Cruise Global 2023 katılımcılarına anlatıldı

Dünya kruvaziyer turizmin 35 yıldır global buluşma noktası olan Seatrade Cruise Global fuarı, bu yıl 27-31 Mart tarihlerinde ABD’nin Florida eyaletinde yapıldı. 4 gün boyunca 500 katılımcı ile 10 binden fazla ziyaretçiyi ağırlayan fuarda, Türkiye’nin kruvaziyer turizmindeki yeri ve bu alanda sunduğu olanaklar ile ilgili bilgiler katılımcılarla paylaşıldı. Fuarda aynı zamanda 2024-2025 seferleri ile yeni hatlar için kruvaziyer hatları yetkilileriyle görüşmeler de yapıldı.

Türkiye, Lüks Düğünlerin “Favori Destinasyonu” Seçildi

Dünyanın önde gelen lüks düğün organizatörlerinin buluşma platformu olan RSVP Konferansı, 28-30 Mart 2023 tarihleri arasında İspanya’nın başkenti Madrid’de yapıldı. 30 ülkeden yaklaşık 250 katılımcının yer aldığı konferansta, bu yıl ilk kez bir ödül töreni de gerçekleştirildi. 20 farklı kategoriden oluşan RSVP Global Awards’da Türkiye, aday gösterildiği ‘Destinasyon’ kategorisinde “Favori Destinasyon” ödülüne layık bulundu. Törende ayrıca dünyanın önde gelen seçkin etkinlikleri için tercih edilen destinasyon kriterlerine uygun olması nedeniyle, konferansın gelecek bahar edisyonunun 2-5 Nisan 2024 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenmesine karar verildiği de açıklandı.

İller ve Destinasyon Tanıtım Çalışmaları

İllerde yapılan il kurulu toplantı sayısı 352’ye yükseldi

Ulusal ve uluslararası alanda il ve alt destinasyonların daha etkin tanıtımını sağlamak amacıyla yürütülen İl Tanıtım ve Geliştirme Programı kapsamında Tokat, Eskişehir, Artvin, Ardahan ve Ağrı 3., Bartın ve Zonguldak 4., Mardin, Kocaeli ve Muğla 6., Sakarya 8., Nevşehir ise 9. kurul toplantılarını yaptı. İl Tanıtım ve Geliştirme Programı kapsamında Mart ayı ile birlikte bugüne kadar toplam 352 toplantı gerçekleştirildi.