TGA BÜLTEN HAZİRAN 2023

Reklam ve Dijital Tanıtım Faaliyetleri

Haziran ayı dijital gösterimi 917 milyon oldu

Haziran ayında Turkaegean 2, Turkish Riviera, Kapadokya, Karadeniz ve İstanbul is the New Cool 3 filmleri toplam 200’den fazla ülkede TV’lerde yayınlandı. Dijital mecralarda ise toplam 4 reklam filmi 200’den fazla ülkede yayınlandı ve 624 milyon gösterime ulaştı.

Etkinlik ve Organizasyonlar

TGA, Haziran ayında toplam 408 kişiyi ağırladı

Haziran ayında Türkiye’nin 20 farklı şehrinde organize edilen 33 etkinlikte, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) tarafından dünyanın 37 ayrı ülkesinden 194’ü basın mensubu, influencer ve kanaat önderi, 214’ü de tur operatörü olmak üzere toplam 408 kişi ağırlandı. Haziran ayı boyunca yapılan etkinlikler ve ağırlamalar içinde ön plana çıkanlar ise şöyle:

ABD’li seyahat yazarı, Antalya’da golf sahalarını deneyimledi
TGA, ABD seyahat sektörünün etkili yayınlarından Travel Weekly dergisi editörünü golf konseptli bir program kapsamında Türkiye’de ağırladı. Antalya’da 31 Mayıs– 3 Haziran 2023 tarihleri arasında konuk edilen gazeteci; büyük, modern ve dünya standartlarındaki özellikleriyle dikkat çeken golf tesisleriyle Antalya’nın, bu sporun profesyonelleri ve meraklılarına sunduğu imkanları bire bir deneyimledi.Antalya’daki golf tesisleri konusunda detaylı bilgiler de alan gazeteci, Antalya’daki farklı sahalarda golf oynadı.
Yabancı gazeteciler CI Bloom için İstanbul’daydı
TGA, Contemporary Istanbul’un Türkiye’deki çağdaş sanata odaklanan yeni sanat fuarı CI Bloom için dünyanın farklı ülkelerinden 18 kişilik basın mensubu grubunu Türkiye’ye davet etti. 30 Mayıs – 03 Haziran tarihleri arasında ABD, İsviçre, Rusya, Arjantin, Katar, Birleşik Arap Emirlikler, İngiltere, Litvanya, Avusturya, Yunanistan ve Danimarka’dan ağırlamaya katılan gazeteciler, 23 çağdaş sanat galerisini buluşturan CI Bloom’un birbirinden farklı sergi ve etkinliklerine katıldılar. Konuk gazeteciler Türkiye’de bulundukları süre boyunca Tarihi Yarımada, Galata Kulesi, AKM gibi İstanbul’un tarihi, turistik ve kültürel birçok mekanını da ziyaret ettiler ve çeşitli İstanbul deneyimlerini bir arada yaşadılar.
Suudi Arabistan ve Kuveytli tur operatörleri Karadeniz’i keşfetti
TGA, Türk Havayolları (THY) ve Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı iş birliğiyle, Suudi Arabistan ve Kuveyt’ten Türkiye’ye davet edilen tur operatörlerini özel bir ağırlama programı kapsamında 1-4 Haziran tarihlerinde Samsun ve Amasya’da ağırladı. Kendileri için hazırlanan programla, 20 üst düzey tur operatörü yetkilisi Samsun ve Amasya’nın doğal, tarihi, kültürel ve turistik birçok noktasını gezdiler. Ağırlama programı kapsamında gerçekleştirilen iş geliştirme toplantılarında ise, Amasya, Samsun ve çevre illerde faaliyet gösteren oteller ve turizm acenteleri ile ikili görüşmeler de yapıldı.
Yabancı influencer ve gazeteciler İstanbul Müzik Festivali için Türkiye’ye geldi
İKSV tarafından bu yıl 51.’si düzenlenen İstanbul Müzik Festivali kapsamında TGA, dünyanın çeşitli ülkelerinden basın mensupları ve influencerları İstanbul’da ağırladı. Almanya, Yunanistan, İsrail ve İngiltere’den gelen konuklar 2–6 Haziran, İspanya, Portekiz, Fransa, ABD, Ukrayna ve Kanada gelen basın mensupları ve influencerlar ise 13-17 Haziran tarihlerindeki ağırlama programlarına katıldılar. İstanbul seyahatleri kapsamında konuklar şehrin tarih, kültür-sanat ve gastronomi kapsamında sunduğu çeşitli deneyimleri bir arada yaşadı. Konuklar, Türkiye’de oldukları süre boyunca, katıldıkları konserlerde ise İstanbul Müzik Festivali coşkusuna ortak oldular. Ağırlamaya katılan influencerlar ise çektikleri fotoğraf ve videolarla Türkiye deneyimlerini sosyal medya hesaplarından takipçileriyle paylaştılar.
Hollandalı RTL 4 kanalı, RonReizen programı için Türkiye’deydi
Hollanda’nın popüler televizyon kanallarından RTL 4, izleyicilerin yakından takip ettiği RonReizen seyahat programının çekimlerini gerçekleştirmek üzere Türkiye’ye geldi. 5-9 Haziran tarihlerinde İzmir ve Aydın’da çekimlerini yapan kanal, her iki şehrin doğal, tarihi ve turistik yerlerine ek olarak sürdürülebilirlik, bisiklet rotaları, üzüm bağları, gurme merkezler, bağ rotaları ve Alaçatı sahilleri gibi farklı temaları da öne çıkaran çekimler yaptı.
Bodrum, farklı temalardaki deneyimleriyle İngiliz gazetecilere ev sahipliği yaptı
TGA, İngiltere’nin en büyük tur operatörü Jet2 iş birliğiyle İngiltere’nin önemli yayınlarından gazetecileri Türkiye’de ağırladı. 12–17 Haziran tarihlerinde Ege’nin turizmdeki cazibe merkezlerinden Bodrum’da, destinasyon odaklı bir programla ağırlanan konuk grup, kültür-tarih, deniz-kum-güneş, doğa ve gastronomi olmak üzere farklı temalarda Bodrum’un sahip olduğu kendine özgü ayrıcalıkları bir arada deneyimledi.
Nemrut, Kapadokya, Tuz Gölü ve Sultan Sazlığı Conde Nast Traveller sayfalarına taşınıyor
TGA, dünyanın en ünlü ve prestijli seyahat dergilerinden Conde Nast Traveller’ı, yeni sayılarının moda çekimleri için Türkiye’de ağırladı. 13–16 Haziran tarihlerinde dergi ekibi, Adıyaman’da Nemrut Dağı, Ankara’da Tuz Gölü ve çevresi, Nevşehir’de Kapadokya ile Ürgüp ve Kayseri’de ise Sultan Sazlığı’nda birbirinden güzel karelerden oluşan bir çekim çalışması gerçekleştirdi. Ekip aynı zamanda sosyal medya kanallarında farklı içeriklerde kullanmak üzere fotoğraf ve video çekimleri de yaptı.
ABD’li ödüllü gazeteci, İstanbul’u her yönüyle keşfe çıktı
ABD’nin önde gelen yayınlarına yazılar yazan gazeteci, kendisi için özel olarak hazırlanan bir program kapsamında İstanbul’da 14 – 16 Haziran tarihleri arasında ağırlandı. İstanbul’un tarih, kültür-sanat ve gastronomi başta olmak üzere farklı alanlarda sunduğu birçok şehir deneyimini bire bir yaşadı.
Trabzon, Katarlı gazetecileri tarihi ve turistik bölgelerinde misafir etti
TGA, Katar Havayolları iş birliğiyle, Katar’ın önde gelen yayınlarında görev yapan basın mensuplarını Türkiye’ye davet etti. Oluşturulan özel bir ağırlama programıyla, 16–20 Haziran tarihlerinde Trabzon’da konuk edilen gazeteciler, Sümela Manastırı, Gülbahar Hatun, Fatih ve Ayasofya Camileri ile Saint Michael Kilisesi ve Uzungöl Müzesi gibi şehrin önemli tarihi ve turistik yerlerini ziyaret ettiler.

Rota Ağırlamaları

Yabancı gazeteciler, Büyük Usta Mimar Sinan’ın eserlerine büyük ilgi gösterdi
TGA, Osmanlı mimarisine en önemi eserleri kazandıran büyük usta Mimar Sinan için hazırladığı özel bir rotaya yabancı gazetecileri davet etti. Rota programına Azerbaycan, Gürcistan, Bosna Hersek, Sırbistan ve Özbekistan’dan davete katılan gazeteciler, 19-22 Haziran tarihlerinde Mimar Sinan’ın İstanbul, Kırklareli ve Edirne’deki çeşitli eserlerini ziyaret ettiler. Ağırlamada gazetecilerin ziyaret ettiği mekanlar arasında Süleymaniye Camii, Kılıç Ali Paşa Cami ve Medresesi, Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi, Selimiye ve Üç Şerefeli Cami ile Kasım Paşa Külliyesi gibi eserler bulunuyor.

Kayseri, Yozgat, Kırşehir ve Nevşehir yabancı gazetecileri konuk etti
Oluşturulan UNESCO Dünya Mirası Rotası basın ağırlaması programı kapsamında TGA, Türkiye’ye dünyanın farklı ülkelerinden gazetecileri Türkiye’ye davet etti. Ağırlamaya Sırbistan, Bulgaristan, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Gürcistan’dan katılan 11 kişilik gazeteci grubu, 12-16 Haziran tarihleri arasında Kayseri, Yozgat, Kırşehir ve Nevşehir’de birbirinden önemli tarihi ve turistik yerleri gördüler. Rota kapsamında konuk gazeteciler, Kayseri’de Kayseri Kulesi, Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi,Gevher Nesibe Sultan Darüşşifası ile Kayseri Arkeoloji Müzesi’ni; Yozgat’ta Yozgat Müzesi,
Çapanoğlu Cami, Kırşehir’de ise Ahi Evran Cami, Cacabey Astronomi Medresesi ve Neşet Ertaş Kültür Evi’ni ziyaret ettiler. Konuklar Nevşehir’de ise Göreme Açıkhava Müzesi, Uçhisar Kalesi, Güvercin ve
Paşabağ Vadileri ile Kaymaklı Yeraltı Şehri’ne gittiler.

Avrupalı gazetecilere İzmir ve Denizli’de A’dan Z’ye ‘sürdürülebilir bir seyahat deneyimi
TGA, özel olarak oluşturduğu sürdürülebilir destinasyonlar ve turizm temalı bir rota ağırlamasında Avrupalı gazetecileri konuk etti. 13-17 Haziran tarihleri arasında İzmir ve Denizli’de gerçekleşen ağırlamaya Belçika, Almanya ile Norveç’ten basın mensupları katıldı. Gazeteciler sürdürülebilir sertifikalı otellerde konakladı; sürdürülebilir özellikleriyle öne çıkan bölgeleri ziyaret etti. Sürdürülebilir deneyimler sunmak üzerine oluşturulan rota kapsamında, İzmir’de Bademler, Sığacık, Seferihisar, Urla, İzmir Kültür ve Sanat Fabrikası ve Birgi ziyaret edilirken; Denizli’den ise programa Buldan, çeşitli bağ evleri ve Pamukkale dahil edildi. Program sonunda konuklara THY Karbon Ayak İzi Sertifikası da dijital olarak iletildi.

Kampanya Ağırlamaları

Avrupalı influencerlar, Turkish Riviera deneyimlerini paylaştı

TGA, Turkish Riviera kampanyası kapsamında, Rusya, İspanya, Fransa, Romanya ve İsveç’in sosyal medyadaki etkin isimlerini Türkiye’ye davet etti. 12-17 Haziran tarihlerinde Antalya’da ağırlanan davetliler, program kapsamında Antalya’nın sunduğu birbirinden özel destinasyon deneyimlerini yaşadılar. Sosyal medyada ciddi takipçi kitlelerine sahip olan influencerlar; gezdikleri yerler ve yaşadıkları yerel deneyimleri farklı içeriklerle sosyal medya hesaplarından paylaştılar.
İsviçre, Hollanda ve Fransa’dan gelen influencerlar, İzmir’e hayran kaldı
TGA, İzmir’in kültürel ve gastronomi değerleri ile turistik merkezlerini tanıtmak üzere hazırladığı ağırlama programına, Avrupa’nın sosyal medyada yakından takip edilen isimlerini davet etti. Turkaegean kampanyası kapsamında hazırlanan ve 19–24 Haziran tarihlerinde gerçekleşen programa İsviçre, Hollanda, Fransa’dan katılan influencerlar, İzmir’in tarihi ve turistik birçok önemli bölgesini ziyaret ettiler. Tadına baktıkları birbirinden leziz yemeklerle, Ege mutfağında da bir gastronomi yolculuğa çıkan influencerlar; ağırlama boyunca çektikleri fotoğraf ve videoları sosyal medya hesaplarından paylaştılar ve Türkiye’deki deneyimlerine takipçilerini dahil ettiler.

Uluslararası Fuarlar ve Etkinlikler

Dünyanın 30 ülkesinden 160’tan fazla katılımcı ICCA AC Forum için İstanbul’daydı

International Congress and Convention Association (ICCA) ve Associations & Conference (AC) Forum iş birliğiyle düzenlenen “The Future of Healthcare Meetings” etkinliği, 6-8 Haziran tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşti. 30 ülkeden, 35 dernek ile 160’tan fazla katılımcıya ev sahipliği yapan etkinlik, sağlık sektörü toplantılarının geleceğini gündeme taşıdı. Etkinlik kapsamında katılımcılara aynı zamanda, İstanbul’da bulunan kongre merkezleri, sosyal etkinlik mekanları, oteller ve gezi rotaları da düzenlenen özel etkinliklerle tanıtıldı.
İstanbul, UEFA Şampiyonlar Ligi Kupası final maçına ev sahipliği yaptı
10 Haziran 2023 tarihinde Atatürk Olimpiyat Stadyumu’nda oynanan UEFA Şampiyonlar Ligi Finali kapsamında, birbirinden etkili ülke tanıtım çalışmalarına imza atıldı. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ne iki finalist takımın bayrakları ile birlikte UEFA Şampiyonlar Ligi Finali 2023 İstanbul logosunun yer aldığı üç farklı bayrak asıldı. Galata Kulesi üzerine ise GoTürkiye kampanya tanıtım filmleri, finalist takımların logoları ile UEFA Şampiyonlar Ligi Finali 2023 İstanbul logosu yansıtıldı. 8-11 Haziran 2023 tarihleri arasında Yenikapı Etkinlik Alanı’nda gerçekleştirilen Şampiyonlar Ligi Festivali’nde ise dünyaca ünlü DJ’ler birbirinden özel performanslarıyla katılımcıları coşturdu. Festival süresince ana teması İstanbul olan ve ayrıca Türkiye’nin diğer destinasyonlarının da tanıtıldığı GoTürkiye standında ise karaoke’den canlı müzik performanslarına kadar farklı birçok aktivite ile ziyaretçilere eğlenceli saatler yaşatıldı.
Türkiye’nin zeytin ve çay rotaları ‘Taste of Place Summit’ etkinliğinde tanıtıldı
Culinary Tourism Alliance tarafından UNWTO desteği ile düzenlenen Taste of Place Summit etkinliği, bu yıl 27-28 Haziran 2023 tarihlerinde Kanada Toronto’da düzenlendi. Etkinlik kapsamında Türkiye adına gerçek temalı gerçekleştirilen “Delicious Türkiye” başlıklı sunumunda sürdürülebilir turizmi öne çıkaran gastronomi temalı rota çalışmaları hakkında bilgiler verildi ve sunumda Turkaegean Zeytin Rotası ile Karadeniz Türk Çayı Rotası’nın tanıtımları yapıldı.

İller ve Destinasyon Tanıtım Çalışmaları

İllerde yapılan il kurulu ve iş takip toplantılarının sayısı 416’ya yükseldi

Ulusal ve uluslararası alanda il ve alt destinasyonların daha etkin tanıtımını sağlamak amacıyla yürütülen İl Tanıtım ve Geliştirme Programı kapsamında Yalova 3., Hakkari 4., Tekirdağ, Mersin 5., Burdur, Erzurum 6., Isparta 7. ve Amasya da 8. il kurul toplantılarını yaptı. İl Tanıtım ve Geliştirme Programı kapsamında, Haziran ayında yapılan 8 toplantı ve iş takip toplantıları ile birlikte bugüne kadar toplam 416 toplantı gerçekleştirildi.