TGA BÜLTEN EYLÜL 2022

Reklam ve Dijital Tanıtım Faaliyetleri

Eylül ayı dijital gösterimi 826 milyon oldu

Eylül ayında Turkish Riviera, TurkAegean, Naturally Türkiye ve İstanbul is the New Cool devam filmleri olan Shopping in İstanbul is the New Cool, Taste in İstanbul is the New Cool, Art in İstanbul is the New Cool, 200’den fazla ülkede TV’lerde yayınlandı. Dijital mecralarda ise toplam 15 reklam filmi 200’den fazla ülkede yayınlandı ve 826 milyon gösterime ulaştı.

Etkinlik ve Organizasyonlar

TGA, Eylül ayında toplam 505 kişiyi ağırladı

Eylül ayında Türkiye’nin 20 farklı şehrinde organize edilen 44 etkinlikte, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) tarafından dünyanın 36 ayrı ülkesinden 159’u basın mensubu ve influencer olmak üzere toplam 505 kişi ağırlandı. Eylül ayı boyunca yapılan etkinlikler ve ağırlamalar içinde ön plana çıkanlar ise şöyle:

Türki Cumhuriyetler ve Doğu Avrupalı basın mensupları, Teknofest için Türkiye’deydi
Samsun Çarşamba Havalimanı’nda gerçekleştirilen Teknofest Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında 29 Ağustos – 2 Eylül tarihleri arasında Türki Cumhuriyetler ve Doğu Avrupa’dan basın mensupları TGA tarafından Türkiye’ye davet edildi. Samsun ve Sinop’ta ağırlanan yabancı basın grubu hem festival kapsamında düzenlenen birçok etkinliğe katıldı hem de Samsun ile Sinop illerinin doğal, tarihi ve kültürel mekanlarını ziyaret ettiler. TGA, festivaldeki tanıtım alanında da yerli ve yabancı konuklarla bir araya geldi.
Yabancı medya mensupları Ürgüp’te Bağ Bozumu Festivali coşkusuna ortak oldu
TGA’nın davetlisi olarak Türkiye’ye gelen basın mensubu grubu, 8-12 Eylül tarihleri arasında Ürgüp’te ağırlandı. Güney Kore, Kazakistan, Kırgızistan, Malezya ve Katar’dan ağırlamaya katılan davetliler, Peri Bacaları’yla bir masal şehrini andıran Nevşehir’in farklı birçok doğal, kültürel ve tarihi yerlerini gezdi. Bu yıl 50. Kez düzenlenen Uluslararası Ürgüp Bağ Bozumu ve Balon Festivali’ne de katılan konuklar, birbirinden ilgi çekici etkinliklerin de parçası oldular.

Kanadalı Influencer’lar, İstanbul’daki günlerini takipçileriyle paylaştı

Kanada’nın sosyal medyada etkin isimleri, 8-13 Eylül tarihleri arasında TGA’nın ev sahipliğinde İstanbul’da konuk edildi. İstanbul’un özellikle kültür ve gastronomi alanlarındaki zenginliğini öne çıkarmak üzere gerçekleştirilen ağırlama kapsamında konuklar, farklı mekanlarda İstanbul’un birçok ayrıcalığını bir arada deneyimledir. Davetli influencer’lar, yaşadıkları İstanbul deneyiminin her anını görüntüleyip sosyal medya hesaplarından takipçileriyle paylaştılar.

İsveç ve Danimarka’dan gelen basın mensupları Antalya sahalarında golf deneyimledi

TGA’nın davetiyle İsveç ve Danimarka’dan Türkiye’ye gelen basın mensupları, golf deneyimi için 11-15 Eylül tarihleri arasında Antalya’da konuk edildi. Davetli grup, yıl boyunca dünyanın farklı ülkelerinden golf tutkunlarını ağırlayan Antalya sahalarında golf oynarken; kendileri için oluşturulan program kapsamında ise bölgenin önemli tarihi, doğal ve kültürel mekanlarını ziyaret ederek Antalya’yı farklı yönleriyle de keşfetti.

Hintli influencer Avneet Kaur, Türk kültürüyle tanıştı

32,7 milyon takipçisiyle Hindistan’ın sosyal medyadaki en etkin isimlerinden olan Avneet Kaur, 11-17 Eylül tarihleri arasında TGA tarafından yapılan özel bir davetle Türkiye’deydi. Kendisi için hazırlanan program kapsamında İstanbul ve Antalya’da ağırlanan Kaur’a, ülkemizin özellikle kültürel ve gastronomisinin sahip olduğu zenginlikler deneyimletildi. Avneet Kaur Antalya ve İstanbul gezisi kapsamında yaşadığı deneyimlere sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarla, takipçilerini de dahil etti.

Avrupalı basın mensupları Osmanlı başkentlerini gezdi

Romanya, Sırbistan, Bulgaristan ve Bosna Hersek’ten TGA’nın daveti üzerine Türkiye’ye gelen basın mensubu grubu, 12-18 Eylül tarihleri arasında Osmanlı Başkent’lerini gezdi. Osmanlı Başkentleri ağırlama programı kapsamında Bilecik, Bursa, Edirne ve İstanbul’un tarihi ve kültürel birçok mekanını ziyaret eden konuk grup, geçmişe bir yolculuk yaptı.

Antalya, İngiliz konuklara ev sahipliği yaptı

İngiltere’nin en büyük ikinci turizm şirketi Jet2Holidays ile gerçekleştirilen iş birliği kapsamında, İngiliz basın mensupları 13-19 Eylül tarihleri arasında Antalya’da ağırlandı. Davetli grup, program kapsamında Antalya’nın önemli tarihi, doğal ve kültürel bölgelerini ziyaret ederek, şehri farklı yönleriyle keşfetti ve aynı zamanda Türk mutfağının çeşitli lezzetlerini de deneyimleme fırsatı buldu.

Dünyanın farklı ülkelerinden basın mensupları, Contemporary İstanbul için Türkiye’deydi

TGA, Contemporary İstanbul’un 17. edisyonu kapsamında Almanya, İtalya, ABD, İngiltere, Güney Afrika, Hindistan, Birleşik Arap Emirlikler, Rusya, Avusturya ve Portekiz’den 22 basın mensubunu Türkiye’de ağırladı. Konuk basın mensupları ağırlama kapsamında hem çağdaş sanatın en güzel örneklerinin meraklılarıyla buluştuğu Contemporary İstanbul’u gezdiler hem de İstanbul’un tarihi, kültürel ve modern yönlerini keşfettiler.

Tur operatörleri Çanakkale’de keşif dalışları yaptı

Aralarında Bulgaristan, Sırbistan, Romanya, Avustralya, Avusturya, Almanya ve Rusya’nın bulunduğu farklı ülkelerden tur operatörleri, TGA’nın davetlisi olarak 15-19 Eylül tarihleri arasında Çanakkale’de ağırlandı. Konuk tur operatörleri Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı tarafından ziyarete açılan Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Sualtı Parkı’na keşif dalışları gerçekleştirirken; aynı zamanda Mehmetçik Feneri Müzesi, Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi ve Kilitbahir Seyir Terası’nı da ziyaret ettiler.

Troya Kültür Yolu Festivali, Avrupalı basın mensuplarını konuk etti

TGA, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen ‘Türkiye Kültür Yolu Festivalleri’ kapsamında Çanakkale’de gerçekleştirilen Troya Kültür Yolu Festivali’ne Avrupa’nın önemli yayın kuruluşlarından basın mensuplarını 15-20 Eylül tarihleri arasında konuk etti. Türkiye’ye gelen basın grubu, hem festival programında yer alan farklı birçok etkinliğe katıldı hem de Çanakkale’nin önemli doğal, kültürel güzelliklerini ziyaret etti. Gazeteciler festivale katılan sanatçılarla bir araya gelerek, kendileriyle söyleşi ve röportajlar da yaptılar.

ABD’li PBS kanalında yayınlanan ’Travels with Darley’ çekimleri Türkiye’de yapıldı

Emmy Ödüllü sunucu Darley Newman ve 3 Emmy ödüllü fotoğraf sanatçısı Greg Barna, ABD’nin önemli kanallarından PBS’in çok izlenen programı ’Travels with Darley’nin çekimleri için TGA tarafından Türkiye’ye davet edildi. Çekim ekibi 16-27 Eylül tarihleri arasında İstanbul, Nevşehir, Antalya, İzmir ve Şanlıurfa’da gerçekleştirdikleri çekimler sırasında şehirlerin farklı birçok noktasını gezdi. Türkiye’de yapılan çekimler, ‘Travel with Darley’ programında 2 bölüm olarak yayınlanacak.

Sports Illustrated’ten Thomas Bedell Antalya’da golf sahalarını keşfetti
ABD’nin önde gelen spor yayınlarından Sports Illustrated dergisi yazarı Thomas Bedell, TGA’nın davetlisi olarak, 19-23 Eylül tarihleri arasında Antalya’daydı. Bölgedeki golf sahalarını deneyimleyen ve pistler hakkında detaylı bilgi alan Thomas Bedell, kendisi için oluşturulan program kapsamında ise bölgenin önemli tarihi, doğal ve kültürel mekanlarını da ziyaret etti.

Moda ve kültür yazarları Iconic İstanbul için Türkiye’deydi

Güney Kore, Japonya, Almanya, Hollanda, İsviçre, Danimarka ve Polonya’nın önde gelen moda ve kültür yazarları TGA’nın davetlisi olarak, 19-24 Eylül tarihlerinde konuk edildiler. Ağırlama programı kapsamında konuk yazarlar, İstanbul’un gastronomi ve moda ile uyumunu gösteren farklı birçok yerinde ağırladı ve Türk tasarımcılarla bir araya getirildi.

Çanakkale, İtalyan tur operatörü ve sualtı çekim ekibini ağırladı

TGA’nın Türk Hava Yolları (THY) Milano Ofisi ile yaptığı iş birliği kapsamında İtalya’dan gelen 12 kişilik bir ekip, Çanakkale’de su altı belgesel çekimi ve keşif dalışları gerçekleştirdi. 19-24 Eylül tarihlerinde Türkiye’de ağırlanan konuklar, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Sualtı Parkı’nda 6 farklı noktada keşif dalışları yaptıktan sonra, bölge üzerine hazırlanacak olan bir su altı belgeselinin oluşturulması için de kapsamlı çekimler gerçekleştirdiler. Ağırlama programı kapsamında davetli grup Çanakkale Mehmetçik Feneri Müzesi, Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi ve Kilitbahir Seyir Terası’nı da ziyaret etti.

13 ülkeden 48 sporcu Likya Yolu Ultra Maratonu için Antalya’daydı

TGA, aralarında Almanya, İngiltere, Fransa, Avustralya, Mısır’ın da bulunduğu dünyanın farklı bölgelerinden 13 ülkenin elit seviye 48 sporcusunu Likya Yolu Ultra Maratonu için Türkiye’de ağırladı. Ultra maratona katılmak üzere 21-26 Eylül tarihleri arasında Antalya’da konuk edilen sporcular, yarışlar dışında kalan zamanda Likya Yolu ile çevresinde bulunan antik kentleri de ziyaret ederek bölgenin tarihi ve kültürel zenginliğini de keşfettiler.

Avrupalı Influencer’lar, Bosphorus Cup heyecanını İstanbul’da yaşadı

Almanya, Danimarka, İspanya ve Norveç’in sosyal medyada yakından takip edilen etkin isimleri, Türkiye’nin en prestijli yelken organizasyonlarından olan Bosphorus Cup yarışlarını izlemek üzere TGA’nın davetlisi olarak Türkiye’ye geldi. 22-26 Eylül arasında İstanbul’da konuk edilen influencer’lar, yaptıkları paylaşımlar ve gerçekleştirdikleri yayınlarla hem yarışların heyecanını hem de İstanbul’da yaşadıkları birbirinden farklı deneyimleri takipçileriyle paylaştılar.

Konya Mistik Müzik Festivali 19. kez düzenlendi

TGA, bu yıl Türkiye Kültür Yolları Festivali kapsamına alınan Uluslararası Konya Mistik Müzik Festivali’nde Azerbaycan, Kırgızistan, Kazakistan ve Özbekistan’dan gazeteci grubunu konuk etti. Ağırlama kapsamında gazeteciler festival programında yer alan farklı konserlerde, mistik müziğin önde gelen birçok ismini dinleme fırsatı buldu. Türkiye ziyaretleri sırasında konuk gazeteciler Konya’nın tarihi ve kültürel birçok farklı mekanını da ziyaret ettiler.

Uluslararası Fuarlar ve Etkinlikler

Kapadokya Üniversitesi’nde GSTC Sürdürülebilir Otel Eğitimi düzenlendi

TGA’nın, sürdürülebilirlik alanında dünyanın önde gelen akreditasyon kurumlarından olan GSTC ile Ocak ayında imzaladığı iş birliği anlaşması kapsamındaki etkinlikler sürüyor. 5-6 Eylül 2022 Kapadokya Üniversitesi Sürdürülebilir Turizm Otel Çalıştayı’na katılan TGA yetkilileri, Yeşil Turizm Sürdürülebilir Programı ile TGA’nın turizm sektöründe sürdürülebilirlik vizyonunu benimsetmek ve yaygınlaştırmak adına yaptığı çalışmalarla ilgili detaylı bilgiler verdi.

İstanbul Regional Airport Workshop’ta TGA’nın çalışmaları anlatıldı

TGA, Avrupa’daki 24 bölgesel havalimanının temsilcilerinin İstanbul’da ağırlandığı ve İGA İstanbul Havalimanı öncülüğünde gerçekleştirilen İstanbul Regional Airport Workshop’a (İstanbul Bölgesel Havalimanları Etkinliği) katıldı. TGA Ülke Pazarlama Müdürü Yıldırım Uğursoy ve Ülke Pazarlama Müdür Yardımcısı Serkan Yılmazer’in yer aldığı etkinlikte yapılan sunumda, Türkiye ve İstanbul’un turizm sektöründeki yeri ve önemine değinilirken; katılımcılara TGA’nın ülke tanıtımını geliştirmek ve pazardaki payını artırmak adına yaptığı etkin çalışmalar hakkında bilgiler de verildi.

TGA, Travel & Leisure’ın Seyahat Danışma Kurulu Toplantısı’nda Türkiye’yi anlattı

TGA, ünlü seyahat dergisi Travel & Leisure tarafından, 19-21 Eylül 2022 tarihinde ABD Big Sky Montana’da düzenlenen Seyahat Danışma Kurulu (Travel Advisory Board/TAB) Toplantısı’na davet edildi. Toplantıda bir sunum yapan TGA Ürün Pazarlama Direktörü Ceylan Şensoy, dergi yönetim ekibi ve lüks segment seyahat danışmanlarıyla karşılıklı bilgi ve fikir alışverişinde bulundu.

TGA, Destination Wedding Planners Congress’deydi (DWPC)

TGA, destinasyon düğün sektörünün önde gelen düğün organizatörlerinin yer aldığı ve 27-29 Eylül 2022, Bali’de düzenlenen Destination Wedding Planners Congress’e (DWPC) katıldı. Etkinlik kapsamında TGA yetkilileri Türkiye’nin konumu ve sahip olduğu tüm zenginlikleri öne çıkaran bilgilendirmelerle, sektörün üst düzey organizatör ve planlayıcılarıyla birebir görüşmeler yaptı.

İller ve Destinasyon Tanıtım Çalışmaları

İllerde yapılan il kurulu toplantı sayısı 268’e yükseldi

Ulusal ve uluslararası alanda il ve alt destinasyonların daha etkin tanıtımını sağlamak amacıyla yürütülen İl Tanıtım ve Geliştirme Programı kapsamında Adana, Bartın, Bursa, Erzincan, Hakkâri, Iğdır, Manisa, Siirt, Şırnak, Sinop, Osmaniye, Kilis, Trabzon, Yozgat 2., Diyarbakır ve Kırklareli 3., Burdur, Erzurum, Mardin ve Karaman 4., Adana ve Isparta ise 5. kurul toplantılarını gerçekleştirdi. İl Tanıtım ve Geliştirme Programı kapsamında Eylül ayı ile birlikte toplam 268 toplantı gerçekleştirdi.