TGA BÜLTEN EYLÜL 2021

Reklam Faaliyetleri

Turizme yönelik reklam faaliyetlerimiz devam ediyor

Eylül ayında birçok platformda varlık gösterdik. Choose Your Memories, Turkaegean, İstanbul is the New Cool, Safe Tourism reklam kampanyalarımız 21 ülke televizyonunda, yerel dillerde yer aldı.  Dijital kanallarda 6 filmimiz, 79 ülkede 1 milyar gösterime ulaştı. Goturkiye dijital platformumuz ise 7,6 milyon aylık tekil ziyaretçi tarafından ziyaret edildi.

 • Almanya’da 5 şehirde TurkAegean ve Choose Your Memories kampanyalarımız ile 5.683 açık hava alanında yer aldık.
 • Eylül ayında Rusya, Hollanda, Belçika’da toplamda 10 dergi reklamımız yayınlandı.
 • İstanbul Havalimanı’nda 335 dijital alan ve 20 adet baskılı alanda TurkAegean ve İstanbul is The New Cool kampanyalarımız ile görünürlük sağlıyoruz. İzmir Adnan Menderes, Milas Bodrum, Antalya ve Esenboğa Havalimanları’nda ise toplamda 20 farklı alanda TurkAegean ve İstanbul is The New Cool kampanyalarımız devam etti

 

Uluslararası İşbirlikleri

Moldova ile Turizm Ortak Çalışma Grubu Toplantısı Yapıldı

21 Eylül 2021 tarihinde Türkiye-Moldova Turizm Ortak Çalışma Grubu Toplantısı’na katılmak üzere Moldova’nın başkenti Kişinev’e resmi bir ziyarette bulunuldu. Ziyarete Türkiye tarafından Bakan Yardımcımız Sayın Nadir Alpaslan’ın yanı sıra Tanıtma Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Onur Gözet ve Kiev Kültür ve Tanıtma Müşaviri Berat Yıldız, Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Emin Özkan, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Genel Müdür Yardımcısı Elif Balcı Fisunoğlu ve Ülke Pazarlama Direktörü Burç Tutanç, AB ve Dış İlişkiler Başkanlığı İkili İlişkiler Şubesi Koordinatörü  Gözde Şahin ve Kültür ve Turizm Uzmanı Canan Karaca katıldı. Söz konusu ziyaret kapsamında Sayın Nadir Alpaslan, Moldova Kültür Bakanı Sergiu Prodan ile bir görüşme de gerçekleştirdi.

 

 • Türkiye’deki Turizm Fırsatları Kırgızistan’da Yoğun İlgi Gördü

26-27 Eylül 2021 tarihleri arasında Kırgızistan’da düzenlenen Birinci Büyük Bölge Turizm Forumu’na Türkiye’den Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Genel Müdür Yardımcısı Elif Balcı Fisunoğlu ve Ülke Pazarlama Direktörü Burç Tutanç katıldılar. “Ortak Çalışmalarla Turizmin Yeni Koşullarda Geliştirilmesi” konulu konferansın ilk gününde Oş şehri meydanında bir tanıtım turu düzenlendi ve folklor dansı performansı gerçekleştirildi. Daha sonra başlayan forumun ilk kısmında turizm sektörünün güncel durumu ve turizmi geliştirmek için alınan önlemler görüşüldü. Forumun ikinci yarısında ise sürdürülebilir ve yeşil turizmin bölgesel gelişimi ve yeni koşullarda turizm endüstrisindeki eğilimler hakkında sorun ve çözümler konuşulurken, Türkiye konu ile ilgili bir sunum yaptı. Forumun 3. bölümünde ise Türkiye heyeti Geniş Bölgelerin Pazarlaması hakkında sunum ve konuşmalar gerçekleştirdi.

 

Sektörel İşbirlikleri ve Organizasyonlar

 • Dünyanın En Lüks Seyahat Ağı Virtuoso İle 3. Webinar Gerçekleştirildi

Dünyanın önde gelen lüks seyahat ağı Virtuoso ile yapılan anlaşma kapsamında uluslararası Virtuoso seyahat danışmanları ve tur operatörünün katıldığı “3. Virtuoso Immersion Webinar”ı gerçekleştirildi. Ülkemizdeki UNESCO dünya mirası alanları ve rotalarının tanıtıldığı webinar büyük ilgi gördü.

Virtuoso ile olan işbirliğimiz kapsamında bu yıl düzenlenen 30 dakikalık canlı online anlatımlardan ilk ikisi, ABD, Kanada, ve Güney Amerika ülkelerinin de içinde olduğu toplam 14 ülkeden 200’den fazla profesyonel lüks segment seyahat danışmanı tarafından izlendi. 2021 yılı içerisinde 2 adet web15 eğitiminin yanı sıra Virtuoso Culinary Community üyelerine yönelik “Gastronomy in Türkiye” eğitimi de planlandı.

 

 • Yunanistan, Galataport ve Egeport Giriş-Çıkışlı Kruvaziyer Gemilerine Sınırlarını Açtı

Medcruise tarafından Türkiye’nin en önemli kruvaziyer limanlarından İstanbul Galataport ile Kuşadası Ege Port’ta inceleme yapmak üzere ülkemize davet edilen EU Healthy Gateways ve MedCruise yetkilileri, 9-10 Eylül tarihlerinde TGA, Galataport ve Egeport iş birliği ile ağırlandı. Yetkililer tarafından yapılan denetimlerin sonucunda çok önemli bir başarıya ulaşıldı ve Yunanistan Turizm Bakanlığı 1 Ekim 2021 tarihinden itibaren Yunanistan sınırlarının, AB standartlarına uygunluğu onaylanan İstanbul Galataport  ve Kuşadası Egeport limanlarından giriş-çıkışlı kruvaziyer gemilerine açıldığını ilan etti.
 • Velocity Lizbon’da Türkiye Olarak Yerimizi Aldık

Üye olduğumuz Avrupa Bisiklet Federasyonu (ECF) tarafından 6-9 Eylül 2021’de Lizbon’da düzenlenen ve dünyanın en önemli bisiklet sektörü etkinliklerinden olan Velocity Lizbon’a, Türkiye standı ile katılım sağlandı. Konferansta, özellikle Eurovelo ağı başta olmak üzere benzeri uluslararası bisiklet ve bisiklet turizmi kurumları ile iletişime geçilerek TGA, goturkiye.com ve Türkiye’deki bisiklet turizmi çalışmaları (rotalar, uluslararası işbirlikleri, Bisiklet Dostu Konaklama Tesisi Belgesi gibi) hakkında bilgiler verildi. TGA tarafından tasarlanan ve içeriği oluşturulan bisiklet rotaları broşürleri etkinlik süresince misafirlere dağıtıldı.

 

 • Kapadokya’da Dağ Bisikleti Mi Yol Bisikleti Mi?

Alman Bisiklet Federasyonu (BDR) ile yapılan anlaşma kapsamında “Kapadokya’da dağ bisikleti mi yol bisikleti mi?” temalı Instagram story ve video postu hazırlandı. İçerikler 2 Eylül’de 12,8 bin takipçili BDR Instagram hesabından paylaşıldı.

 

 • Kirchgessner’in Objektifinden Karadeniz’den Ağrı’ya Uzanan Bisiklet Yolu Yansımaları

Alman fotoğraf sanatçısı ve bisikletçi Marcus Kirchgessner ile yazar/editör Patricia Wohlgemuth, TGA ağırlaması kapsamında İstanbul’dan yola çıkarak Karadeniz kıyılarından Ağrı’ya uzanan yaklaşık 2515 km’lik  bir bisiklet turu gerçekleştirdi. Kirchgessner rota boyunca çektiği etkileyici fotoğrafları kişisel instagram hesabında paylaştı. Kirchgessner ve Wohlgemuth önümüzdeki aylarda, Almanya’da yayın yapan macera temalı dergilerde Türkiye’deki seyahatleri hakkında yazı ve fotoğraflara yer verecekler.

 

 • “The World’s 50 Best Restaurants / Discovery İzmir” Kampanyası Start Aldı

Her yıl yayınlanan ve gastronomi dünyası tarafından ilgiyle takip edilen “The World’s 50 Best Restaurants – 50 Best Discovery” organizasyonu ile birlikte dijital tanıtım çalışması yapıldı. Dünyadan en iyi restoranların tanıtıldığı “50 Best Discovery” bölümünde İstanbul ve Bodrum’un ardından İzmir kampanyası başladı. Ünlü seyahat yazarı Tristan Rutherford’un İzmir’in gastronomik zenginliğini kaleme aldığı makalesi sitede yayına alındı.

 

Etkinlik ve Organizasyonlar

 • Şanlıurfa’da 12.000 Yıllık Gizeme Sahip Karahantepe’nin de Yer Aldığı Taş Tepeler’de Keşif Yolculuğu Devam Ediyor

Şanlıurfa’da bulunan ve neolitik döneme ait olan “Taş Tepeler”in 16-27 Eylül 2021 tarihleri arasında gerçekleşen lansman organizasyonu kapsamında, 25 ülkeden 56’sı yabancı basın mensubu ve 14’ü akademisyen olmak üzere toplam 70 yabancı konuk ve 71 ulusal basın mensubu ağırlandı. Neolitik dönem çalışmalarıyla tanınan dünyanın önde gelen arkeoloji profesörleri, müze ve arkeoloji dernekleri başkanlarının fiziksel katılımıyla gerçekleşen sempozyuma, 35 uluslararası akademisyen, konuşmacı ve dinleyici de online olarak katıldı.Taş Tepeler lansman toplantısı, Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi bahçesinde gerçekleştirildi. T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla, Karahantepe kazı alanında basın toplantısı da düzenlendi. Yabancı ve ulusal basın mensupları tarafından ilgiyle takip edilen sempozyum, lansman etkinliği, basın toplantısı ve farklı destinasyonları kapsayan programların oluşturulması ve ağırlamaları TGA tarafından üstlenildi.

 

 • Uluslararası İstanbul Yelken Yarışı, Bosphorus Cup 20. Yılını Kutladı

İstanbul Boğazı’nda Asya ve Avrupa kıtaları arasında yapılan, Avrupa’nın en prestijli yelken yarışlarından Bosphorus Cup’un 20. yılı kapsamında, 23-26 Eylül tarihlerinde TGA tarafından uluslararası tanıtım desteği sağlandı. Toplamda 8 kategoriden 51 teknenin katılımıyla gerçekleşen yarış, İstanbul’un yabancı yelkenciler için uluslararası bir destinasyon haline dönüşmesi hedefi doğrultusunda, Türkiye’nin uluslararası  organizasyonlara ev sahipliği yapan marka destinasyon imajına katkı sağladı. Öte yandan organizasyon kapsamında yabancı yelkencilere Türkiye gastronomi değerlerini içeren bir menü ile hoşgeldin daveti verildi.

 

 • Eskişehir’den Kars’a Uzanan Bir Yol Hikayesi: Transanatolia

Dünyanın en prestijli ilk 5 rally-raid organizasyonundan biri olarak kabul edilen TransAnatolia Rally Raid, Eskişehir’den Kars’a uzanan 2300 km’lik zorlu rotasıyla 11-18 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirildi. Anadolu’nun tarihi ve kültürel değerlerine dokunan ve ülkemizin farklı iklim koşullarının, eşsiz doğasıyla deneyimlendiği bu zorlu rotada heyecan ve macera dolu anlara tanıklık edildi. Organizasyonda İtalya, İspanya ve Hollanda gibi ülkelerden gelen dünyaca ünlü yarışçılar yerini alırken, organizasyona TGA tarafından, ülkemizde gerçekleşen uluslararası spor organizasyonlarının marka değerini artırma ve Türkiye’yi farklı turizm ürünleri ile tanıtma amacıyla tanıtım desteği sağlandı.

 

 • Turizm ve Kültür Bakanlığı Teknofest’te standı ile yer aldı

Atatürk Havalimanı’nda 21-26 Eylül 2021 tarihleri arasında gerçekleşen TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivaline Kültür ve Turizm Bakanlığı standı ile katılım sağlandı. Stantta VR ile sanal müze deneyimleme alanı, Unesco Dünya Mirası alanlarının belirtildiği dokunmatik ekran, Yeşilçam Telefonda, Sanat Cepte, Konuşan Kitaplık, Covidoscope, Göbeklitepe Yarış Parkuru, Tilt Brush, Greenbox Photobooth gibi 7’den 70’e herkesin dikkatini çeken uygulamalara yer verildi.Bunun yanında TEKNOFEST Teknoloji yarışmaları kapsamında Turizm Teknolojileri Yarışması düzenlendi. Yarışmada mobil yazılımlar, web yazılımları, prototip, eğitsel oyun, eğitsel simülasyon gibi yazılım odaklı projeler yer aldı.

 

 • Seatrade Cruise Global Fuarı’na katılım sağlandı

ABD Miami’de 27-30 Eylül 2021 tarihleri arasında gerçekleşen Seatrade Cruise Global Fuarı’nda Türkiye standı ile yer alındı. Türkiye’deki önemli kruvaziyer limanlarının tanıtıldığı organizasyonda, büyük yolcu gemilerine ev sahipliği yapan rotalardaki binlerce yıllık tarihi ve doğal güzellikleri barındıran önemli duraklar hakkında da bilgiler verildi.

Potansiyel turizm olanaklarının geliştirilmesi için katılım sağlanan fuarda ana tema “The Future of Cruising” idi. Kruvaziyer turizminde önde gelen destinasyonlar, teknolojik yenilikler, değişen lüks kavramı ve sürdürülebilirlik, çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık gibi yeni trendlerin izlendiği fuarda, Türkiye’nin kruvaziyer turizmindeki etkinliği ortaya konuldu.

 

 • Kapadokya, Tiger-3’ün Soundtrack Klibine Ev Sahipliği Yaptı

Hindistan’ın önde gelen aktörlerinden Salman Khan’ın başrolünde oynadığı ve bazı sahneleri İstanbul’da çekilen “Tiger-3” filminin soundtrack klibinin Kapadokya’da çekilmesi ile ilgili İstanbul’da bir basın toplantısı düzenlendi. Basın toplantısına T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanı sıra filmin başrol oyuncusu Salman Khan da katıldı. TGA tarafından destek verilerek Kapadokya’da çekilen klip ile birlikte hem Hindistan ve Türkiye arasındaki kültürel ve turistik işbirliğinin daha da artırılması amaçlanırken hem de Kapadokya bölgesinin Hindistan pazarında tanıtımının yapılması hedeflendi. Etkinlik, Hindistan basınında yer aldı.

 

 • Alman Tur Operatörleri Antalya ve İzmir’de Ağırlandı

İzmir ve Antalya illerindeki destinasyonları ve otelleri tanıtmak amacıyla yapılan 9-12 Eylül tarihleri arasında İzmir’de, 15-19 Eylül tarihleri arasında ise Antalya’da gerçekleşen organizasyonlarda Almanya’dan gelen toplam 34 tur operatörü ağırlandı ve bölgedeki otelleri ziyaret etti. İzmir ve Antalya bölgelerinin özellikle Orta Avrupa pazarındaki tanıtımının daha da güçlendirilmesi hedefleniyor.

 

 • TurkAegean Projesi, Ege’nin lezzetlerini milyonlara ulaştırdı

TurkAegean Projesi kapsamında Ege Bölgesi’ni ve bölgenin ürünleri olan üzüm bağları, zeytinyağı ve gastronomi ürünlerini tanıtmayı amaçlayan “Tasting Alaçatı” etkinliği 9-12 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirildi. İngiltere ve Kıbrıs’tan gelen “influencer”ların paylaştıkları içerikler toplam 5.7 milyon kişiye ulaştı.Aynı proje kapsamında Fransa, İsviçre ve Belçika’dan gelen 16 “influencer” da 24-28 Eylül tarihleri kapsamında İzmir, Foça, Urla ve Çeşme’de ağırlandı. Farklı deneyimlerini paylaşan misafirlerin paylaşımları, toplam 2.2 milyon kişiye ulaştı.

 

 • Fethiye ve Göcek, “influencer”lara tanıtıldı

Fethiye ve Göcek destinasyonlarının tanıtımını hedefleyen “Share the Moment” kampanyası kapsamında Almanya ve Hollanda’dan gelen toplam 11 “influencer”ın katılımıyla 16-20 Eylül’de bir etkinlik gerçekleştirildi. Fethiye, Göcek ve Dalyan’da gerçekleşen ve 3 gün süren etkinlik boyunca misafirler, Mavi Tur, doğa yürüyüşleri, gastonomik deneyimler ve kültür  gezilerine katıldılar. “Influencer”lar tarafından etkinlik boyunca üretilen etkinlikler, toplam 1.4 milyon kişiye ulaştı.

 

İller ve Destinasyon Tanıtım Çalışmaları

 • İl Tanıtım ve Geliştirme Toplantıları, farklı illerle devam ediyor

Ulusal ve uluslararası alanda il ve alt destinasyonların daha etkin tanıtımını sağlamak amacıyla “İl Tanıtım ve Geliştirme Programı” başlatılmıştı. Program kapsamında hayata geçirilecek yeni kurul toplantıları sırasıyla; Bolu, Adana, Balıkesir, Çanakkale, Kars, Ordu, Konya, Erzurum, Tekirdağ, Edirne, Kırklareli ve Isparta’da gerçekleştirildi.

Sürdürülebilir bir iş birliği modeli geliştirmeye yönelik başlatılan çalışma kapsamında, popüler seyahat noktalarına sahip olan illerimizde turizme ilişkin tüm paydaşların etkin görev almaları konusunda görüşler dile getirildi. İllerin markalaşmasına ilişkin temel stratejik yaklaşımların  aktarıldığı toplantılarda ayrıca katılımcı paydaşların tek tek görüşleri dinlendi ve çalışma prensibi üzerinde fikir alışverişi yapıldı. 81 ilin tamamı için uygulanması planlanan “İl Tanıtım ve Geliştirme Kurulu” çalışma modeli için ilk etapta seçilen pilot illerin ardından kurul toplantıları diğer iller ile devam edecek.