TGA BÜLTEN EKİM 2022

Reklam ve Dijital Tanıtım Faaliyetleri

Ekim ayı dijital gösterimi 2,2 milyar oldu

Ekim ayında Turkish Riviera, Coming Soon 2, Naturally Türkiye ve İstanbul is the New Cool devam filmleri olan Shopping in İstanbul is the New Cool, Taste in İstanbul is the New Cool, Art in İstanbul is the New Cool, 200’den fazla ülkede TV’lerde yayınlandı. Dijital mecralarda ise toplam 6 reklam filmi 200’den fazla ülkede yayınlandı ve 2,2 milyar gösterime ulaştı.

Etkinlik ve Organizasyonlar

TGA, Ekim ayında toplam 557 kişiyi ağırladı

Ekim ayında Türkiye’nin 26 farklı şehrinde organize edilen 54 etkinlikte, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) tarafından dünyanın 44 ayrı ülkesinden 246’sı basın mensubu ve influencer olmak üzere toplam 557 kişi ağırlandı. Ekim ayı boyunca yapılan etkinlikler ve ağırlamalar içinde ön plana çıkanlar ise şöyle:

Güney Koreli TV kanalı KBS Türkiye’nin karavan rotalarını görüntüledi
TGA, Güney Kore’nin en çok izlenen TV kanallarından KBS’in çekim ekibini, karavan ve kamp rotaları çekimleri için Türkiye’de konuk etti. Program çekimleri kapsamında, KBS ekibi Bursa, Çanakkale, İzmir, Muğla ve Antalya’da; karavan, outdoor ile kamp rota ve aktivitelerini izleyiciye aktarmak için farklı birçok noktada çekimler yaptı ve yetkililerden detaylı bilgiler aldı.
Türkiye Kültür Yolu Festivallerine yabancı basından yoğun ilgi
Türkiye Kültür Yolu Festivalleri kapsamında 1-23 Ekim tarihleri arasında düzenlenen Başkent ve Beyoğlu Kültür Yolu Festivallerinin yanı sıra 8-16 Ekim’de düzenlenen Diyarbakır Sur Kültür Yolu Festivali’nde ağırlanmak üzere, 18 farklı ülkeden gelen toplam 36 basın mensubu, Ankara, İstanbul ve Diyarbakır’da konuk edildi. Davetli basın mensupları festivaller kapsamında düzenlenen birçok sergi, konser ve farklı kültür-sanat etkinliğine katılırken; İstanbul, Ankara ve Diyarbakır’ın tarihi ve kültürel mekanlarını da ziyaret ettiler.
ABD’li Telemundo TV Türkiye ile ilgili belgesel çekimi yaptı
TGA’nın davetlisi olarak 2-9 Ekim tarihleri arasında Amerika’dan gelen 3 kişilik Telemundo TV ekibi, Türkiye ile ilgili bir belgesel çekimi yaptı. İstanbul ve Nevşehir Kapadokya’da çekimlerini gerçekleştiren ekip, bir yandan tarihi ve turistik yerleri çekerken; bir yandan da ünlü Türk dizilerinin oyuncuları ile farklı röportajlar gerçekleştirdi.
Engelli gazetecinin gözüyle Antalya’da tatil deneyimi

Almanya’da engelli bireyler için yayınlanan Barrierefrei dergisi yazarlarından Heike Kanter, TGA tarafından 4-8 Ekim tarihlerinde Antalya’da konuk edildi. Alman gazeteci, engelli bir birey olarak Türkiye deneyimini okuyucularıyla paylaşmak üzere, aralarında Aspendos, Tahtalı Dağı, Kaleiçi, Antalya Müzesi gibi Antalya’nın tarihi, doğal ve kültürel farklı birçok noktasını tekerlekli sandalye ile deneyimleme şansı buldu.

Yabancı gazeteci ve fikir liderleri 212 Photography İstanbul kapsamında farklı rotaları gezdi
TGA’nın davetlisi olarak 212 Photography İstanbul için Türkiye’ye gelen yabancı gazeteci ile fikir liderlerinden oluşan konuk grup, 5-8 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da ağırlandı. Etkinliğe Avrupa, Doğu Avrupa ile Ortadoğu olmak üzere 13 farklı ülkeden katılan 15 kişilik davetli grup, festival kapsamında düzenlenen birçok etkinliğe katılırken; İstanbul’un farklı rotalarını ziyaret etme olanağı da buldu.
Güney Koreli tur operatörleri Türkiye’yi keşfetti
Güney Kore’nin önde gelen tur operatörleri, TGA’nın davetlisi olarak 5-11 Ekim tarihleri arasında Türkiye’ye geldi. 10 kişilik konuk grup, hazırlanan program kapsamında Türkiye’nin turizm merkezlerinin başında gelen İstanbul, Muğla ve Antalya şehirlerinde konuk edildiler. Davetli grup, her üç kentin de tarihi, doğal ve kültürel farklı birçok yerini gezdi; Türk mutfağının ünlü birçok lezzetini de deneyimledi.
Şanlıurfa ve Mardin, Amerikalı gazeteci Bob Ecker’ı ağırladı
TGA, ABD’de yayınlanan Napa Valley gazetesi yazarlarından Bob Ecker’i 5-12 Ekim tarihleri arasında Türkiye’de konuk etti. Ağırlama programı kapsamında yazar Bob Ecker, Şanlıurfa’da Karahantepe ve Göbeklitepe’yi gezdi, yetkililerden yapılan kazılar hakkında detaylı bilgi aldı. Yazar Türkiye seyahatinde aynı zamanda İstanbul ve Mardin’in tarihi, doğal ve kültürel yerlerini de ziyaret etti.
Güney Kore’nin popüler reality show’unun çekimleri Türkiye’de yapıldı

TGA, Güney Kore’nin önde gelen prodüksiyon şirketlerinden IHQ’nun çekim ekibini 5-11 Ekim tarihleri arasında Türkiye’de ağırladı. Kore’de yakından takip edilen birçok yapıma imza atan şirket, en popüler reality show’larından birinin çekimleri için Türkiye’yi tercih etti. 1 hafta süren çekimlere İstanbul ve Nevşehir ev sahipliği yaptı.

Yabancı basın mensupları, Türk mutfağını deneyimlediler

TGA’nın davetlisi olarak 4. Uluslararası Gastro Afyon Lezzet Festivali’ne Avrupa ve Türki Cumhuriyetler’den katılan basın mensupları, 6-10 Ekim tarihlerinde Türkiye’de konuk edildi. Ağırlama programı kapsamında davetli 8 kişilik gazeteci grubu, lezzet festivaline ev sahipliği yapan Afyon’un yanı sıra Eskişehir ve Kütahya’da da ağırlandı. Gastro Afyon Lezzet Festivali’nde Türk mutfağına özgü birçok farklı lezzeti deneyimleyen basın mensupları, programa dahil edilen tüm şehirlerin tarihi, doğal ve kültürel yerlerini de gördüler.

Sırp Influencer’lar, İstanbul ve Nevşehir deneyimlerini paylaştı

Sırbistan’ın sosyal medyada etkin isimleri, 6-10 Ekim tarihleri arasında TGA’nın ev sahipliğinde İstanbul ve Nevşehir’de ağırlandı. 6 kişilik Sırp influencer grubu, İstanbul ve Nevşehir’de tarihten, doğa, kültür ve Türk mutfağına kadar farklı alanlarda yaşadıkları tüm deneyimlerin her anını görüntüleyip sosyal medya hesaplarından takipçileriyle paylaştılar.

Adana yabancı konuklarına lezzetleriyle ev sahipliği yaptı

Güney Kore, Birleşik Arap Emirlikleri, Azerbaycan ve Özbekistan’dan TGA’nın davetlisi olarak Türkiye’ye gelen 8 kişilik basın mensubu ve fikir önderleri, Uluslararası Adana Lezzet Festivali’nde ağırlandı. 6-10 Ekim tarihlerinde konuk edilen davetliler, Adana’da festivalde sunulan lezzetli Türk yemeklerini deneyimlerken; ağırlama programı kapsamında Mersin’i de ziyaret ettiler. Konuklar arasında yer alan ve 4 milyona yakın takipçisi bulunan Şef Manal Alalem ise, Türkiye seyahatinden farklı birçok kareyi sosyal medya hesaplarından takipçileriyle paylaştı.

İstanbul’un Michelin yıldızlı restoranlarına yabancı basından yoğun ilgi
TGA, Michelin Rehberi İstanbul 2023’ün ilk seçkisinin açıklanması kapsamında, Fransa, İngiltere, İtalya, İsrail, İrlanda, Almanya, İspanya, Amerika, Hollanda, İsviçre’den Türkiye’ye davet edilen 48 kişilik basın ve influencer grubunu, 10-14 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da ağırladı. Konuk edilen basın mensupları ve sosyal medyanın etkin isimleri, ağırlama kapsamında İstanbul’dan Michelin Rehberi’ne giren restoranları deneyimlerken; aynı zamanda şehrin tarihi, kültürel ve turistik yerlerini de ziyaret ettiler.

Alman ve Avusturyalı bisikletçiler Muğla’da pedala bastı

TGA, Almanya Bisiklet Federasyonu (BDR) iş birliği kapsamında 12 kişilik bisiklet takımını 9-15 Ekim tarihlerinde Muğla’da ağırladı. Almanya ve Avusturya’dan gelen konuk bisikletçiler kamp programı kapsamında antrenman sürüşlerini Marmaris ve Dalaman’daki bisiklet rotalarında gerçekleştirirken, antrenman zamanları dışında ise Muğla bölgesinin doğal, tarihi ve kültürel yerlerini gezdi.

İngiliz ve İtalyan influencer’lar Kapadokya Ultra Trail kapsamında Nevşehir’deydi

TGA, Kapadokya Ultra Trail koşusu kapsamında İngiltere ve İtalya’nın sosyal medyada etkin isimleri ile içerik üreticilerini, Türkiye’ye davet etti. 13-17 Ekim tarihleri arasında ağırlanan influencer grubu Nevşehir Kapadokya’da yaşadıkları tüm deneyimlerin her anını hem görüntüledi hem de sosyal medya hesaplarından takipçileriyle paylaştılar.

İtalya’nın ünlü dergisi Chi, Kapadokya manzaraları eşliğinde çekim yaptı

TGA, İtalya’nın ünlü magazin dergilerinden Chi Magazine ekibini 13-17 Ekim tarihlerinde Nevşehir’de ağırladı. Kapadokya’nın farklı noktalarında moda çekimi gerçekleştiren Chi Magazine ekibi, bölgenin eşsiz manzaralarını fotoğraf karelerine taşıdı. Çekimlerde yer alan oyuncu ve modeller ise sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımlarla, Kapadokya deneyimlerine takipçilerini de ortak ettiler.

TGA’dan Forbes Dergisi yazarı Judy Koutsky’ye Türkiye’de dalış, doğa ve macera turizmi deneyimi

ABD’nin ünlü dergisi Forbes’un yazarlarından Judy Koutsky, TGA’nın davetlisi olarak, 13-20 Ekim tarihleri arasında Türkiye’de ağırlandı. Judy Koutsky, kendisi için hazırlanan program kapsamında Antalya ve Kapadokya’da dalıştan, bisiklete, at binmeden trekking’e kadar doğa ve macera turizminin farklı aktivitelerini deneyimledi.

İstanbul ve Nevşehir Güney Koreli konuklara ev sahipliği yaptı

TGA, LG U+ mobil operatör iş birliği kapsamında bir ağırlama gerçekleştirdi. Güney Koreli mobil operatörün kullanıcıları arasından belirlenen şanslı isimler 15-21 Ekim tarihleri arasında Türkiye’ye seyahat ettiler. İstanbul ve Nevşehir’i ziyaret eden Güney Koreli misafirler, her iki şehrin de tarihi, kültürel ve turistik yerlerini gezdiler; Türk mutfağının çeşitli lezzetlerini de deneyimleme fırsatı buldular.

Yabancı basın mensupları Anadolu’da ‘medeniyetlerin izlerini’ takip etti

TGA’nın daveti üzerine Türkiye’ye gelen 11 kişilik basın mensubu grubu 17-21 Ekim tarihlerinde Tokat, Çorum ve Amasya’da ağırlandı. Romanya, Bulgaristan, Sırbistan, Özbekistan, Azerbaycan, Kırgızistan ve Kazakistan’dan ağırlamaya katılan basın mensupları, program kapsamında ağırlamaların yapıldığı şehirlerde tarihi ve kültürel farklı birçok noktayı gezerek Anadolu medeniyetlerinin bugünlere kadar gelen izlerini takip etti.

Amerikalı gazeteciler, TurkAegean’da üzüm bağları rotasındaydı

Amerika ve Kanada’dan gelen basın mensupları 17-23 Ekim tarihleri arasında TGA’nın ev sahipliğinde Türkiye’de ağırlandı. Türkiye’nin tanıtım kampanyalarından ‘’TurkAegean’’ kapsamında İzmir, Manisa, Denizli ve Aydın’da kendileri için oluşturulan üzüm ve bağ rotasında seyahat eden gazeteci grubu, aynı zamanda rotada yer alan tüm şehirlerin tarihi, doğal ve kültürel mekanlarını da ziyaret ettiler.

Latin Amerikalı ünlü programcı Adamari Lopez çekimler için ekibiyle Türkiye’deydi

TGA, Latin Amerika’da geniş bir hayran ve takipçi kitlesine sahip olan oyuncu ve Telemundo Kanalı’nın ekran yüzü Adamari Lopez’i çekim ekibiyle birlikte Türkiye’de misafir etti. 19-26 Ekim tarihleri arasında İstanbul ve Nevşehir’de çekimlerini gerçekleştiren Adamari Lopez ve ekibi, özellikle Latin Amerika’da da büyük ilgi gören Türk dizilerinin çekildiği mekanlarda hem çekimler yaptı hem de hem de oyuncularla röportajlar gerçekleştirdi. Sosyal medyada 8 milyondan fazla takipçisi olan Adamari Lopez, İstanbul ve Nevşehir’deki çekimlerinden kareleri ‘İstanbul is the new cool’ ve ‘goturkiye’ etiketleriyle sosyal medya hesabından da paylaştı ve Türkiye’deki deneyimine takipçilerini de ortak etti.

Alman ve Romen gazeteciler Ballıkayalar’da trekking heyecanını yaşadı

TGA’nın davetlisi olarak Türkiye’ye Almanya ve Romanya’dan gelen basın mensubu grubu İstanbul, Sakarya, Kocaeli’nde ağırlandı. Konuk gazeteciler 20-23 Ekim tarihlerinde gerçekleşen ağırlamada, kendileri için oluşturulan özel bir program kapsamında Kocaeli Ballıkayalar Tabiat Parkı’ında, trekking rotasını deneyimleyip kaya tırmanışı gerçekleştirdiler. Sapanca Gölü’nde kano da yapan konuklar, programa dahil edilen farklı aktivitelerle bölgenin yeşil doğasının tadını çıkardılar. Davetli basın grubu İstanbul’da ise şehrin tarihi, kültürel ve turistik mekanları ziyaret ederek Türkiye’de doğa, tarih ve kültürün bir arada yaşandığı bir ağırlama programı deneyimlediler.

Cumhurbaşkanlığı Yat Yarışı finali İstanbul’da yapıldı

Bu yıl üçüncüsü yapılan Cumhurbaşkanlığı Yat Yarışı’nın İstanbul ayağı 28-30 Ekim tarihlerinde İstanbul Boğazı’nda düzenlendi. Yarış kapsamında TGA tarafından ağırlanan, toplam 7 ülkeden 12 gazeteci bir yandan yarış boyunca boğazda gerçekleşen yarışı özel bir tekneden izlerken; diğer yandan da İstanbul’un tarihi ve turistik yerlerini gezdiler ve Türk mutfağını deneyimleme şansı buldular.

Uluslararası Fuarlar ve Etkinlikler

TGA, IMEX Fuarı’nda MICE sektöründeki sürdürülebilir yaklaşımları anlattı

TGA, 11 – 13 Ekim tarihleri arasında ABD’de Las Vegas’ta düzenlenen ve sektörün önemli etkinliklerinden biri olan IMEX Fuarı’na katıldı. Fuar boyunca TGA yetkilileri Türkiye tanıtım alanında birçok profesyonele Türkiye sunumu yaparken, aynı zamanda Türkiye ve MICE sektörünün benimsediği sürdürülebilir yaklaşımlar hakkında da ziyaretçilere bilgi verdi.

TGA, dünyanın en önemli Golf Turizmi Fuarı IGTM’deydi

TGA, 17-20 Ekim tarihlerinde Roma’da düzenlenen ve dünyanın en önemli golf turizmi fuarlarından olan International Golf Travel Market (IGTM)’e katıldı. Fuar boyunca TGA yetkilileri, dünyanın farklı ülkelerinden gelen tur operatörleri, golf basını ve golf etkinlik organizatörleriyle 50’den fazla toplantı gerçekleştirirken, Türkiye’deki golf turizmi ve tesisler hakkında detaylı bilgi verdiler.

TGA’dan Kapadokya Ultra Trail Koşusu’na destek

UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Kapadokya’nın tepe ve vadilerinde 13-16 Ekim tarihleri gerçekleşen Kapadokya Ultra Trail koşusunun destekçilerinden olan TGA, koşu kapsamında yapılan çalışmalarla, elit atletlerin, sektör öncülerinin ve basın mensuplarının ağırlanmasını sağlarken; sosyal medya üzerinden yürütülen iletişim çalışmalarıyla da yüksek etkileşim elde edilmesini sağladı.

Sea to Sky Motocross heyecanı TGA desteğiyle Antalya’da yaşandı

TGA, 19-22 Ekim tarihleri arasında gerçekleşen, Antalya’da Kemer sahillerinden başlayarak Tahtalı Dağı zirvesinde sona eren ve motor sporları meraklılarının büyük bir heyecanla takip ettiği Sea to Sky 2022 etkinliği kapsamında, yarışlara katılan sporcuları ağırladı.

TGA, lüks turizm profesyonelleriyle Renaissance Luxury Travel and Lifestyle WorkShop’ta bir araya geldi

TGA, 6 Ekim’de Fransa Paris’te düzenlenen Renaissance Luxury Travel and Lifestyle WorkShop’a katıldı. Lüks seyahat ile etkinlik endüstrisindeki liderler için özel bir kulüp niteliği de taşıyan etkinlikte TGA yetkilileri, Fransa ve Avrupa’da lüks turizm ile MICE sektöründe faaliyet gösteren şirketlerinin yanı sıra turizm profesyonelleriyle bire bir görüşmeler yaptı. Etkinlik boyunca ziyaretçilere Türkiye’nin lüks turizm ve MICE alanlarındaki yeri ve çalışmaları konusunda detaylı bilgilendirmeler de yapıldı.

İller ve Destinasyon Tanıtım Çalışmaları

İllerde yapılan il kurulu toplantı sayısı 293’e yükseldi

Ulusal ve uluslararası alanda il ve alt destinasyonların daha etkin tanıtımını sağlamak amacıyla yürütülen İl Tanıtım ve Geliştirme Programı kapsamında Muş, Ardahan, Adıyaman, Gaziantep, Aksaray, Ordu, Çorum, Tokat, Bilecik, Yalova 2., Hatay, Mersin, Iğdır, Kırşehir, Konya, Kırıkkale, Zonguldak 3., Denizli, Muğla, Samsun, Çanakkale, Kocaeli 4., Nevşehir ve Sakarya ise 6. kurul toplantılarını gerçekleştirdi. İl Tanıtım ve Geliştirme Programı kapsamında Ekim ayı ile birlikte toplam 293 toplantı gerçekleştirdi.