TGA BÜLTEN AĞUSTOS 2023

Reklam ve Dijital Tanıtım Faaliyetleri

Ağustos ayı dijital gösterimi 608 milyon oldu

Ağustos ayında Turkaegean 2, Turkish Riviera, Kapadokya, Karadeniz ve İstanbul is the New Cool 3 filmleri toplam 200’den fazla ülkede TV’lerde yayınlandı. Dijital mecralarda ise toplam 5 reklam filmi 200’den fazla ülkede yayınlandı ve 608 milyon gösterime ulaştı.

Etkinlik ve Organizasyonlar

TGA, Ağustos ayında toplam 239 kişiyi ağırladı

Ağustos ayında Türkiye’nin 28 farklı şehrinde organize edilen 22 etkinlikte, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) tarafından dünyanın 41 ayrı ülkesinden basın mensubu, influencer ve kanaat önderi olmak üzere toplam 239 kişi ağırlandı. Ağustos ayı boyunca yapılan etkinlikler ve ağırlamalar içinde ön plana çıkanlar ise şöyle:

Tayvanlı gazeteciler Kuzey Ege’yi keşfe çıktı
TGA, Tayvan’ın önde gelen yayınlarından gelen gazetecileri Kuzey Ege rotasında ağırladı. 30 Temmuz – 4 Ağustos tarihlerinde gerçekleşen ağırlamada konuklar önce İstanbul sonra da Çanakkale ve Balıkesir’de birbirinden farklı mekanları ziyaret ettiler. Gazeteciler, seyahatlerinin ilk durağı olan İstanbul’da Tarihi Yarımada, Ayasofya, Galata Kulesi, İstanbul Arkeoloji Müzesi ve Kapalı Çarşı gibi şehrin simgesel mekanlarını gezdiler. Daha sonra programının ana rotası olan Kuzey Ege’ye geçen konuklar, Çanakkale’de Troya Antik kentini ve ödüllü Troya Müzesi’ni, Assos ve Behramkale Tapınağı’nı, Adatepe Zeytinyağı Müzesi ile Zeus Altarı’nı ziyaret ettiler. Gazeteciler Türkiye seyahatlerinin son durağı olan Balıkesir’de ise Ayvalık’ın ilk kilisesi olan Taksiyarhis Kilisesi’ne, Ayvalık Ayazması’na ve Şeytan Sofrası’na gittiler.
İstanbul ve Muğla dünyaca ünlü Forbes dergisinin yazarını ağırladı
Amerika’nın ve dünyanın en ünlü yayınlarından olan Forbes dergisinin editörü, TGA’nın davetlisi olarak Türkiye’ye geldi. 31 Temmuz–8 Ağustos tarihleri arasında önce İstanbul daha sonra da Muğla’da kendisine özel hazırlanan bir program kapsamında ağırlanan yazar, İstanbul’da Ayasofya Müzesi, Rahmi Koç Müzesi, Rüstempaşa Cami, Galata Kulesi ile Kuzguncuk ve Üsküdar gibi şehrin tarihi ve turistik birçok önemli bölgesi ile mekanını ziyaret etti. İstanbul programı sonrasında Muğla Bodrum’a geçen yazar burada da yine Stratonikeia Antik Kenti ve Sualtı Arkeoloji Müzesi gibi bölgenin önemli mekanlarını ziyaret etti ve şehrin doğa, tarih, alışveriş ve gastronomi gibi çeşitli alanlarında sunduklarını deneyimledi
Türkiye’nin önemli turistik bölgeleri ABD’li Goop dergisi sayfalarına taşınacak
2008 yılında ünlü aktris Gwyneth Paltrow’un lansmanını yaptığı ve ABD’de büyük bir okuyucu kitlesi tarafından takip edilen online Goop dergisinin yazarları, TGA’nın davetlisi olarak Türkiye’ye geldi. İstanbul, İzmir ve Nevşehir Kapadokya’yı kapsayan üç şehirlik bir ağırlama programına katılan yazarlar, 31 Temmuz– 8 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşen Türkiye seyahatlerinde birbirinden farklı deneyimler yaşadılar. Konuklar, İstanbul’da Tarihi Yarımada, Ayasofya, Sultanahmet Cami, İstanbul Arkeoloji Müzesi ve Kapalı Çarşı gibi şehrin tarihi ve turistik mekanlarını ziyaret ettiler. Ağırlamanın ikinci durağı olan İzmir’de ise Efes Antik Kenti, Meryem Ana Kilisesi, Efes Arkeoloji Müzesi ve Artemis Tapınağı’nı gören yazarlar Türkiye’nin kadim geçmişi hakkında bilgi sahibi oldular. Programın son durağı olan Kapadokya’da ise konuk gazeteciler Göreme Açıkhava Müzesi’ni ziyaret ettiler, balon turuna ek olarak çömlek yapımı atölyesine de katılarak bölgeye özgü farklı aktiviteleri deneyimlediler.
Yabancı influencerlar Kapadokya Balon ve Kültür Yolu Festivali için Nevşehir’deydi
Dünyanın en kapsamlı kültür sanat projelerinden biri olan Türkiye Kültür Yolu Festivalleri kapsamında düzenlenen Kapadokya Balon ve Kültür Yolu Festivali için yabancı influencerlar Türkiye’de ağırlandı. 5– 12 Ağustos tarihlerinde gerçekleşen ağırlamaya İtalya, Almanya, İspanya, Portekiz, İngiltere, Brezilya, Polonya ve Belçika’dan katılan 16 kişilik influencer grubu, hem Kapadokya’nın tarihi ve turistik birçok yerini ziyaret etti hem de festival kapsamında gerçekleştirilen farklı etkinliklerde yer aldı. Konuk influencerlar, Türkiye’nin masalsı diyarı Kapadokya’da tarih, doğa, kültür ve sanat dolu deneyimlerini, ürettikleri paylaşım ve hikayelerle sosyal medya hesaplarına taşıdılar.
Avrupalı gazeteciler Ağrı Dağı’na tırmanış yaptı
TGA, Avrupa’nın önde gelen yayınlarından gazetecileri, 6–11 Ağustos tarihleri arasında Ağrı’da dağa tırmanış odaklı bir programda ağırladı. Ağırlamaya Fransa, Hollanda, Polonya, İsviçre’de outdoor sporları konularında yazılar yazan gazeteciler katıldı. Konuk basın mensupları Ağrı Dağı Tırmanışı programı kapsamında hem 3.200 metreye kadar bir tırmanış gerçekleştirdi hem de bölgedeki kamp alanlarını ziyaret ettiler. Konuk gazeteciler tırmanış ve kamp ziyaretlerine ek olarak bölgede tarihi ve doğal alanları da gezdiler.
20. Uluslararası Bodrum Bale Festivali, Avrupalı gazetecilere ev sahipliği yaptı
Türkiye’den ve dünyadan seçkin bale ve modern dans yapıtlarını buluşturan Uluslararası Bodrum Bale Festivali bu sene 20. kez düzenlendi. TGA, Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden basın mensuplarını festival kapsamında Muğla Bodrum’da ağırladı. Yunanistan, İspanya, Fransa ve Portekiz’den Türkiye’ye gelen konuklar 14–17 Ağustos tarihlerindeki ağırlama programına katıldı. Bodrum seyahatleri kapsamında şehrin tarih, kültür-sanat ve gastronomi kapsamında sunduğu deneyimleri bir arada yaşadılar. Konuklar; Bodrum Bale Festivali kapsamında sahnelenen eserleri de izleyerek festival coşkusuna ortak oldular.
İtalyan Il Messaggero gazetesi yazarına Nevşehir’de unutulmaz deneyimler
TGA, İtalya’nın en eski gazetelerinden olan Il Messaggero’nun yazarını özel bir destinasyon deneyimi için Türkiye’ye davet etti. 15–18 Ağustos tarihleri arasında Nevşehir ağırlanan İtalyan gazeteci, Türkiye seyahati boyunca Kapadokya’ya özgü birbirinden farklı deneyimleri bir arada yaşadı. Konuk gazeteci Zelve ve Göreme Açıkhava Müzeleri, Kaymaklı Yeraltı şehrini ve aynı zamanda dünyanın en iyi turizm köylerinden olan Mustafapaşa’yı ziyaret etti. İtalyan gazeteci aynı zamanda bölgeye özgü sıcak hava balon turu, çömlek yapım atölyesi, sema gösterisi ve üzüm bağı ziyareti gibi çeşitli aktivitelere de katıldı.
Erzurum yabancı basın mensupları ile influencerları ağırladı
Türkiye Kültür Yolu Festivalleri kapsamında 19–27 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşen Palandöken Kültür Yolu Festivali’ne yabancı gazeteciler de davet edildi. Festival kapsamında organize edilen basın ağırlamasına İran, Azerbaycan, İtalya ve Rusya’dan katılan gazeteci ile influencerlar 20–23 Ağustos tarihlerinde Erzurum’da ağırlandı. Erzurum’da şehrin öne çıkan tarihi ve turistik yerlerini ziyaret eden konuklar, festival programında yer alan kültür- sanat etkinliklerine de katılarak sanat dolu saatler geçirdiler.
Doğu Karadeniz yabancı gazetecilere ev sahipliği yaptı
TGA, Bulgaristan, Bosna Hersek, Sırbistan, İngiltere ve Suudi Arabistan’dan basın mensuplarını, Sümela Kültür Yolu Festivali kapsamında Türkiye’ye davet etti. Hazırlanan ağırlama programı kapsamında 21–26 Ağustos tarihlerinde Trabzon, Gümüşhane ve Bayburt’ta konuk edilen gazeteci grubu, her ilin öne çıkan tarihi, kültürel ve turistik değerlerini gördüler. Trabzon’da Sümela Manastırı, Kızlar Manastırı, Ortamahalle ve Aya Sofya Camii’ni; Gümüşhane’de Karaca Mağarası, Limni Gölü’nü; Bayburt’ta da Baksı Müzesi, Bayburt Kalesi, Ulu Camii ve Kenan Yavuz Müzesi gibi mekanları ziyaret eden konuk gazeteciler, Sümela Kültür Yolu Festivali’nin eşitli etkinliklerine de katıldılar.
Ordu ve Giresun doğal güzellikleriyle yabancı gazetecilerin ilgi odağındaydı
TGA, Fındık Hasadı etkinliği kapsamında çeşitli ülkelerden davet ettiği basın mensuplarını 22–25 Ağustos tarihleri arasında Karadeniz’de ağırladı. Gerçekleştirilen etkinliğe Romanya, Azerbaycan ve Kazakistan’dan katılan gazeteciler, Giresun ve Ordu’da yapılan yöresel sunumlarla fındık hasadını bire bir deneyimlediler. Konuklar aynı zamanda Ordu ve Giresun’un doğal ve turistik bölgelerini de ziyaret ettiler. Davetli basın mensubu grubu Giresun’da Kuzalan Yaylası ve Mavi Göl; Ordu’da ise Boztepe, Fındık Müzesi, Gaga Gölü ve Yason Burnu’nu gördüler.

Rota Ağırlamaları

Avrupalı gazeteciler Bitinya medeniyetinin izindeydi
TGA, Türkiye’nin tarihi zenginliğini öne çıkarmak üzere hazırladığı özel bir rotaya yabancı gazetecileri davet etti. Bugünkü İstanbul Kadıköy’den Sakarya, Düzce ve Bursa’ya uzanan coğrafyada hüküm süren Bitinya medeniyetinin kültür miraslarının yer aldığı rota ağırlamasına Macaristan, Romanya, Polonya ve Bulgaristan’dan katılan basın mensupları 15–19 Ağustos tarihleri arasında İstanbul’dan çıktıkları Bitinya Rotası’nı Kocaeli, Sakarya, Bursa ve Düzce’ye de uğradıktan sonra Bolu’da tamamladılar. Rota kapsamında gazeteciler İzmit’te Bitinya’nın başkenti Nicomedia’yı, İznik’teki Bitinya şehri Nicaea’yı, Sakarya’da Justinian Köprüsü’nü, Düzce’de Prusias ve Hypium Antik Kentleri ile Tiyatrosu’nu, Bolu’da ise Arkeoloji Müzesi ve Antik Stadion’u ziyaret ettiler.
Van ve Ağrı Türki misafirlerini Urartu Rotası’nda ağırladı
Milattan önce Anadolu’da Van Gölü ve çevresinde hüküm süren Urartular’ın bölgedeki etkisini anlatmak üzere özel bir rota oluşturan TGA, bu rotaya Türki gazetecileri davet etti. Ağırlamaya Azerbaycan, Özbekistan ve Türkmenistan’dan katılan gazeteciler, rota kapsamında Urartu Antik Kenti Çavuştepe ve Urartu Kalesi’ne ek olarak bölgenin birbirinden özel tarihi ve turistik yerlerini de ziyaret ettiler. Konuk basın mensupları Van’da Hoşap Kalesi, Akdamar Adası ve Akdamar Kilisesi, Van Kalesi ve Van Arkeoloji Müzesi; Ağrı Doğubeyazıt’ta ise İshak Paşa Sarayı’nı gördüler. Konuk gazeteciler aynı zamanda bölgenin gastronomide ön plana çıkan ünlü Van kahvaltısını da deneyimlediler.

Kampanya Ağırlamaları

Kuzey Avrupalı influencerlar Turkish Riviera’yı deneyimledi
TGA, Turkish Riviera kampanyasını destekleyecek özel bir etkinliğine Kuzey Avrupa’nın sosyal medyada etkin olan isimlerini davet etti. Akdeniz’in deniz-güneş, tarih ve doğanın bir arada sunduğu güzellikleri bir arada deneyimleyecek şekilde tasarlanan etkinliğe, Danimarka ve İsveç’in, sosyal medyada yakından takip edilen isimleri katıldı. 23–28 Ağustos tarihinde Antalya’da ağırlanan influencerlar Antalya’nın tarihi ve turistik birçok önemli bölgesini ziyaret ettiler; Akdeniz mutfağının lezzetli yemekleriyle benzersiz bir gastronomi yolculuğuna çıktılar. İnfluencerlar ağırlama boyunca sosyal medya hesaplarından paylaştıkları fotoğraf ve videolarla, Türkiye’deki deneyimlerine takipçilerini de dahil ettiler.

Uluslararası Fuarlar ve Etkinlikler

Bisiklet ve tatil tutkunları Gelibolu Boostcamp ağırlamasında bir araya geldi
Türkiye’de amatör, rekreasyonel ve profesyonel bisiklet tutkunlarının tek bir çatı altında hem tatil hem bisiklet sürüşü konseptiyle bir araya getiren Boostcamp, 10-13 Ağustos 2023 tarihleri arasında Gelibolu’da düzenlendi. Bisiklet tatili temalı Boostcamp etkinliği kapsamında Çanakkale bisiklet rotaları hem yerli hem de yabancı bisiklet tutkunları tarafından deneyimlendi.
Türkiye, bu yıl da Virtuoso Travel Week’teydi
Dünyanın en büyük lüks turizm seyahat platformu Virtuoso’nun, her yıl gerçekleştirdiği Virtuoso Travel Week etkinliğinin 35’incisi bu sene 12-18 Ağustos 2023 tarihlerinde düzenlendi. ABD’nin Las Vegas şehrinde gerçekleşen, eş zamanlı şekilde canlı ve sanal olarak 54 ülkeden 5.000’den fazla lüks seyahat danışmanı ile destinasyon temsilcisinin yer aldığı bu büyük buluşmada, Türkiye’nin gastronomisi, tarihi, destinasyonları ve deneyim ürünleri anlatıldı. Bire bir görüşmeler çalışmaları kapsamında ise 4 gün boyunca toplam 144 seyahat danışmanına Türkiye’nin birbirinden farklı turizm ürünü tanıtıldı.
Sağlıkta Kalitenin konuşulacağı 40. ISQua Konferansı, 2024’te İstanbul’da düzenlenecek
Bu yıl 39.’su 27-30 Ağustos tarihleri arasında Güney Kore’nin başkenti Seul’de düzenlenen Uluslararası ISQua Konferansı’nda (Conference of International Society for Quality in Health Care) TGA, Türkiye Sağlık Hizmetleri Kalite ve Akreditasyon Enstitüsü (TÜSKA) ile birlikte yer aldı. 70 farklı ülkeden 1.200’den fazla delegenin yer aldığı bu önemli konferansta yer alan Türkiye standında, katılımcılara hem Türkiye farklı yönleriyle tanıtıldı hem de 2024 yılında İstanbul’da gerçekleştirilecek olan ISQua Konferansı’nın duyuru ve tanıtımları yapıldı.

İller ve Destinasyon Tanıtım Çalışmaları

İllerde yapılan il kurulu ve iş takip toplantılarının sayısı 444’e yükseldi
Ulusal ve uluslararası alanda il ve alt destinasyonların daha etkin tanıtımını sağlamak amacıyla yürütülen İl Tanıtım ve Geliştirme Programı kapsamında Aydın 3. ve Mardin 7. kurul toplantılarını yaptı. İl Tanıtım ve Geliştirme Programı kapsamında, Ağustos ayında yapılan 2 toplantı ve iş takip toplantıları ile birlikte bugüne kadar toplam 444 toplantı gerçekleştirildi.