TGA BÜLTEN AĞUSTOS 2022

Reklam ve Dijital Tanıtım Faaliyetleri

Ağustos ayı dijital gösterimi 838 milyon oldu

Ağustos ayında Turkish Riviera, TurkAegean, Naturally Türkiye ve İstanbul is the New Cool devam filmleri olan Shopping in İstanbul is the New Cool, Taste in İstanbul is the New Cool, Art in İstanbul is the New Cool 200’den fazla ülkede TV’lerde yayınlandı. Dijital mecralarda ise toplam 10 reklam filmi 200’den fazla ülkede yayınlandı ve 838 milyon gösterime ulaştı.

Etkinlik ve Organizasyonlar

TGA, Ağustos ayında toplam 196 kişiyi ağırladı

Ağustos ayında Türkiye’nin 25 farklı şehrinde organize edilen 20 etkinlikte, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) tarafından dünyanın 28 ayrı ülkesinden 196 basın mensubu, influencer ve kanaat önderi ağırlandı. Ağustos ayı boyunca yapılan etkinlikler ve ağırlamalar içinde ön plana çıkanlar ise şöyle:

Bosna Hersekli yazar Andrea Drežnjak İstanbul’daydı
Bosna Hersek’in önemli yayınlarından Adriatic Traveller Magazine’in yazarı Andrea Drežnjak, TGA’nın davetlisi olarak 6-9 Ağustos tarihleri arasında İstanbul’da ağırlandı. Andrea Drežnjak İstanbul seyahati kapsamında, İstanbul’un tarihi ve kültürel mekanlarını ziyaret etti; Türk mutfağına özgü yemekleri deneyimledi ve gerçekleştirilen tekne turuyla da İstanbul Boğazı manzarasının tadını çıkardı.
Avrupalı Influencer’lar, TurkAegean deneyimlerini takipçileriyle paylaştı
Avrupa’nın sosyal medyada etkin isimleri, 8-12 Ağustos tarihleri arasında TGA’nın ev sahipliğinde Denizli ve Muğla’da konuk edildi. Türkiye’nin tanıtım kampanyalarından ‘’TurkAegean’’ kapsamında Hollanda, İskoçya ve Fransa’dan davet edilen 9 kişilik influencer grubu, Denizli ve Muğla bölgesinin tarihi, doğal ve kültürel mekanlarını ziyaret etti. Türk yemek ve lezzetleriyle tanışma fırsatı da bulan konuklar, yaşadıkları TurkAegean deneyiminin her anını hem görüntülediler hem de sosyal medya hesaplarından takipçileriyle paylaştılar.

İslami Dayanışma Oyunları’nın heyecanı, Konya basın ağırlamasında da yaşandı

Konya’da 08 – 12 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilen 5. İslami Dayanışma Oyunları kapsamında Asya, Avrupa ve Türki Cumhuriyetler’den basın mensupları TGA tarafından Türkiye’ye davet edildi. Konya’da ağırlanan 13 kişilik yabancı basın grubu hem spor müsabakalarının heyecanına ortak oldu hem de Konya’nın tarihi ve kültürel mekanlarını ziyaret ettiler.

Yabancı medya mensupları Ordu ve Giresun’da fındık hasadı yaptı

TGA’nın davetlisi olarak Türkiye’ye gelen 9 kişilik basın mensubu grubu, 9-12 Ağustos tarihleri arasında Doğu Karadeniz’de Fındık Hasadı Etkinliği’nde ağırlandı. Avrupa, Ortadoğu ve Türki Cumhuriyetler’den ağırlamaya katılan davetliler, Ordu ve Giresun’un yeşiliyle dikkat çeken farklı birçok doğal güzelliğini ziyaret etti. Her iki şehrin kültürel ve tarihi yerlerini de gezen basın mensupları, Karadeniz mutfağının farklı lezzetlerini de deneyimlediler. Konuk grup, program kapsamında Ordu’da gerçekleşen fındık hasadına da katıldı, sepetlerini ağaçlardan topladıkları taze fındıklarla doldurdu.

Türki Cumhuriyet’lerden gelen medya mensupları Ağrı ve Iğdır’ı keşfetti

Azerbaycan, Özbekistan, Kazakistan ve Kızgızistan’dan TGA’nın davetlisi olarak Türkiye’ye gelen 9 kişilik basın mensubu grubu, 09 – 12 Ağustos tarihlerinde Ağrı ve Iğdır’da konuk edildiler. Davetliler 3 günlük program kapsamında her iki şehrin de önemli tarihi, doğal ve kültürel bölgelerini ziyaret ederek Ağrı ve Iğdır’ı farklı yönleriyle keşfettiler.

Avustralyalı kanaat önderi Sam Chui, İzmir ve Denizli’deydi

TGA ve Türk Hava Yolları iş birliği ile Türkiye’ye davet edilen Avustralya’nın etkin ismi Sam Chui, kendisine özel hazırlanan bir programla Ege’de ağırlandı. 13 – 15 Ağustos tarihlerinde İzmir ve Denizli’de konuk edilen Sam Chui, şehirlerin farklı birçok noktasını gezerken, bir balon turuna katıldı ve aynı zamanda Ege mutfağının çeşitli lezzetlerini deneyimledi.

Ortadoğu’nun etkin influencer’ları Karadeniz kültürüyle tanıştı

15-19 Ağustos tarihlerinde, TGA’nın davetlisi olarak Türkiye’ye gelen Ortadoğu’nun sosyal medyada etkin isimleri, hazırlanan Doğu Karadeniz programında ağırlandı. Katar, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Suudi Arabistan’dan gelen influencer’lar Rize ve Artvin’in farklı doğal mekanlarını ziyaret etti. Ziyaretler sırasında bölgeye ait yemekler, yöresel müzikler ve kıyafetler hakkında da bilgilendirilen konuklar; Rize ve Artvin’de yaşadıkları tüm deneyimleri videolara ve fotoğraf karelerine taşıyarak sosyal medya hesaplarından paylaştılar.

Antalya, Danimarkalı ve İsveçli konuklara ev sahipliği yaptı

Danimarka ve İsveçli medya mensupları TGA tarafından Turkish Riviera Luxury Etkinliği için Antalya’da ağırlandı. 15 – 19 Ağustos tarihleri arasında Antalya ve Kaş’ta konuk edilen grup, Antalya ve Kaş’ta bulunan doğal, tarihi ve kültürel bölgeleri gezdi; düzenlenen tekne turuyla ise Akdeniz’in mavi sularında serinledi.

Avrupalı medya mensupları Karadeniz’in kültür ve tarihine yolculuk yaptı

TGA’nın daveti kapsamında Polonya, Romanya, Bosna Hersek, Sırbistan Karadağ ve Bulgaristan’dan Karadeniz’e gelen medya mensubu grubu, Karadeniz’in 3 farklı ilinde ağırlandı. 17 – 22 Ağustos tarihleri arasında Trabzon, Gümüşhane ve Bayburt’ta, bölgenin kültürel ve tarihi değerlerini de öne çıkaracak şekilde hazırlanan programla konuk edildiler. Medya mensupları, Bayburt’ta Baksı Müzesi ve Kenan Yavuz Etnografya Müzeleri’ni de ziyaret ettiler. Davetli grup, Türkiye ziyaretlerinde Gülsin Onay ve İstanbul Opera Topluluğu’nun “Hasattan Harman”a konserlerine de katıldılar.

İsviçreli medya mensuplarına dolu dolu bir Bodrum deneyimi

TGA, TurkAegean tanıtım kampanyası kapsamında İsviçre’nin önde gelen yayınlarının temsilcilerinden oluşan grup, 18-21 Ağustos tarihlerinde Bodrum’da ağırladı. Bodrum’un farklı birçok noktasının çeşitli etkinliklerle deneyimlenebilmesi için hazırlanan program kapsamında konuk grup bölgenin tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerini gördüler. Ağırlama sırasında basın mensupları, Ege mutfağının farklı birçok lezzetini deneyimleme imkânı da buldu.

Avrupalı medya mensubu ve influencer’lar, Transanatolia heyecanına ortak oldular

TGA’nın konuğu olarak, Transanatolia 2022 yarışları kapsamında 18-22 Ağustos tarihleri arasında Türkiye’ye davet edilen medya mensubu ve sosyal medyanın etkin isimleri Hatay ve Gaziantep’te konuk edildi. Avustralya, Fransa, Polonya, Romanya ve İtalya’dan davete katılan 9 kişilik grup, Hatay ve Gaziantep’in özellikle arkeoloji ve gastronomi zenginliklerini öne çıkaran bir programla ağırlandı. Transanatolia 2022 yarışlarının heyecanına da ortak olan konuk grup, yarışmacılarla çeşitli röportajlar gerçekleştirdi ve Hatay Expo’yu deneyimleme olanağına da sahip oldu.

Avrupalı Influencer’lara Türkiye’nin En İyi Turizm Köyleri ve Trekking rotaları tanıtıldıİspanya, Belçika ve Polonya’nın sosyal medyadaki etkin 6 ismi, 22 – 26 Ağustos tarihleri arasında TGA tarafından İstanbul, Kocaeli, Sakarya ve Bolu’yu kapsayan bir programla ağırlandı. Ağırlama programına Türkiye’nin en güzel trekking rotaları ile UNESCO’nun “En İyi Turizm Köyleri” listesinde yer alan Taraklı Köyü’nün tanıtımını da dahil edildi. Konuklar, ziyaret ettikleri noktalarda yaşadıkları deneyimleri takipçileriyle sosyal medya hesaplarından yayınladıkları farklı karelerle paylaştılar.

İtalya’nın ünlü spor sunucusu Tancredi Palmeri, 2022 UEFA Kupası kura çekimi için İstanbul’daydı

TGA, İstanbul’da gerçekleşen 2022 UEFA Kupası kura çekimleri kapsamında İtalya’nın önde gelen spor kanalı Sport Italia’dan ünlü sunucusu Tancredi Palmeri’yi, Türkiye’ye davet etti. 23-27 Ağustos tarihleri arasında İstanbul’da ekibiyle birlikte ağırlanan Tancredi Palmeri; ağırlama programı kapsamında İstanbul’un tarihi ve kültürel mekanlarını ziyaret etti; Türk mutfağının çeşitli lezzetlerini deneyimledi. Palmeri, kura çekimini ise sosyal medya hesabından canlı olarak takip etti ve takipçileriyle de paylaştı.

Tour of Sakarya’da ağırlanan yabancı medya mensupları Bisiklet Vadisi’ni deneyimledi

TGA’nın, Tour of Sakarya bisiklet yarışları kapsamında Türkiye’ye davet ettiği 10 kişilik medya mensubu grubu, 24-28 Ağustos tarihleri arasında Sakarya’da ağırlandı. Programa Hollanda, Polonya, Bosna-Hersek, İspanya, Tunus, Sırbistan ve Bulgaristan’dan katılan medya temsilcileri, Tour of Sakarya yarışlarını yakından takip ettiler. Konuk grup aynı zamanda Sakarya’nın bisiklet konusunda farklı bir deneyim sunan Bisiklet Vadisi’nde bisiklet kullandılar ve bisiklet dostu sertifikalı otelleri de ziyaret ettiler.

Avrupalı sanatçı ve medya mensupları TGA’nın davetiyle 6. Bozcaada Caz Festivali’ndeydi

Bu yıl 25 – 28 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşen 6. Bozcaada Caz Festivali kapsamında TGA, 10 kişilik bir basın ve sanatçı grubunu Türkiye’de ağırladı. Ağırlamaya Hollanda, İngiltere, İtalya, Almanya, Fransa, İsveç, Belçika, Norveç ve Avusturya’dan gelen konuklar, festival programına ek olarak kendileri için özel olarak hazırlanan Çanakkale turuna da katıldılar ve Çanakkale’nin doğal, tarihi ve kültürel güzelliklerini yansıtan mekanlarını ziyaret ettiler.

Uluslararası Fuarlar ve Etkinlikler

TGA, Virtuoso Travel Week’e katıldı

TGA, 13-19 Ağustos 2022 tarihinde Las Vegas’ta dünyanın en büyük lüks turizm seyahat platformu Virtuoso’nun, pandemiden sonraki en büyük ilk etkinliği olan Virtuoso Travel Week’e katıldı. Dünyanın farklı bölge ve ülkelerinden 5 binden fazla üyenin katıldığı Virtuoso Travel Week’te TGA’yı , Ürün Pazarlama Direktörü Ceylan Şensoy temsil etti. Fuarda kurulan TGA standında ise, dünyanın birçok farklı bölgesinden gelen ve standı ziyaret eden 165 seyahat danışmanına Türkiye’nin gastronomisi, tarihi ve deneyim ürünleri anlatıldı. Birebir görüşmeler çalışmaları kapsamında ise 4 gün boyunca toplam 120 seyahat danışmanına Türkiye’nin birbirinden farklı turizm ürünü tanıtıldı.

Antik Dönemden Günümüze Anadolu’da İnanç Turizmi Kongresi Kapadokya’da düzenlendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye’nin önde gelen üniversiteleri, kamu kurumları ve meslek kuruluşlarının katkıları ve TGA’nın destekleriyle Kapadokya’da İnanç Turizmi Kongresi, 25-28 Ağustos tarihleri arasında organize edildi. TGA, kongre kapsamında düzenlenen Türkiye İnanç Turizmi Çalıştayı’na da katılım sağladı.

Alaçatı, IFCA JYM World Slalom Championship 2022’ye ev sahipliği yaptı

IFCA JYM Dünya Slalom Şampiyonası’nın İzmir ayağı, 14-21 Ağustos 2022 tarihlerinde Alaçatı’da düzenlendi. Yarışlarla 17 farklı ülkeden katılan 140 sporcu, Junior, Youth ve Master kategorilerinde birinciliği elde etmek üzere kıyasıya rekabet etti. Alaçatı’da sörf turizmini yeniden canlandırarak Alaçatı’nın uluslararası marka değeri yüksek bir sörf destinasyonu olmasını desteklemek üzere TGA da IFCA Başkanı, Yönetim Kurulu ve yabancı sörfçülerin ağırlamasını gerçekleştirdi.

İller ve Destinasyon Tanıtım Çalışmaları

İllerde yapılan il kurulu toplantı sayısı 242’ye yükseldi

Ulusal ve uluslararası alanda il ve alt destinasyonların daha etkin tanıtımını sağlamak amacıyla yürütülen İl Tanıtım ve Geliştirme Programı kapsamında Afyonkarahisar, Ağrı, Aydın, Bingöl, Eskişehir, Karabük, Kastamonu, Kayseri, Tunceli, Uşak 2. kurul; Çanakkale, Elâzığ, Kahramanmaraş, Kocaeli, Kütahya, Tekirdağ, 3. kurul; Ankara, Çankırı, Düzce, Van 4. kurul; Giresun, İzmir, Malatya, Nevşehir, Sakarya 5. kurul; Amasya, Edirne 6. kurul toplantılarını gerçekleştirmiştir. İl Tanıtım ve Geliştirme Programı kapsamında Ağustos ayı ile birlikte toplam 242 toplantı gerçekleştirilmiştir.
İl Tanıtım ve Geliştirme Portalı (İTGP) Çalışmaları
İl Tanıtım ve Geliştirme kurullarında bulunan kamu ve özel sektör kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütlerinin iletişim sinerjisini sağlamak ve faaliyetlerin etkinliğini arttırmak için oluşturulan İl Tanıtım ve Geliştirme Portalı kapsamında illerin ihtiyaçlarına yönelik olarak çalışmalar devam ettirilmektedir. Portal illerin etkinlik, toplantı ve görevlendirme faaliyetlerini girebilecekleri, illere dair medya arşivlerini, broşürleri ve yazılı materyalleri bünyesinde depolayarak hem ilin hem de kurulun kurumsal hafızasını oluşturacağı bir platform haline getirildi.