Türkiye’nin en güzel mavi sularındaki yolculuğunuzun keyfini çıkarın

Türkiye’nin Ege ve Akdeniz sularında özel bir tekne deneyimi olan mavi yolculuk için yılın en güzel zamanları yine geldi. Turkaeagean ve Turkish Riviera’nın birbirinden güzel koylarında, Ege ve Akdeniz manzaralarının tadını çıkarırken; teknenizle yanaşacağınız limanlarda da Türk mutfağının lezzetleri eşliğinde keyifli akşamlar geçirebilirsiniz. Dümeni sonsuz maviliğe doğru kırarken, yıldızların altında dalgaların kıpırtısıyla uykuya dalabileceğiniz en güzel rotaları bir araya getirdik.

Turkaegean’a Doğru
Türkiye’deki mavi yolculukların ilk rotası Turkaegean ve Türkiye’nin en önemli mavi yolculuk duraklarından biri ise Bodrum. Türkiye’de mavi yolculuk konseptinin ilk başladığı bölge de olan Bodrum’da Gümüşlük, Bitez, Yalıkavak, Aspat, Cennet ve Iassos, mavi yolculuk için en tercih edilen koylar arasında. Tekneyle koyları dolaştıktan sonra karaya çıkabilir ve 15. yüzyıldan kalma Bodrum Kalesi’ni ile kale içindeki Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’ni de ziyaret edebilirsiniz. Aynı zamanda bir gastronomi merkezi de olan Bodrum’da Ege, Türk ve dünya mutfağının en iyi örneklerini deneyimleyebilirsiniz.

Yeryüzündeki Cennet: Datça Yarımadası
Ege’den Akdeniz’e doğru çizdiğimiz mavi yolculuk rotasının sonraki durakları Gökova, Datça ve Marmaris. Bodrum ve Datça Yarımadaları arasında uzanan Gökova Körfezi, mavi yolculuk sevenlerin gözdesi. Bu rotada Orak Adası, Sedir Adası, Küfre Koyu, Löngöz Koyu, Çanak Koyu/İngiliz Limanı, Değirmen Bükü, Yedi Adalar, Lacivert Koyu ve Tavşan Adası gibi birbirinden güzel koy ve adayı keşfedebilirsiniz. Datça Yarımadası ise sizi Kurubük, Palamutbükü, Hayıtbükü, Kızılbük, Ballıca Bükü, Boynuzcuk ve Armonika gibi irili ufaklı birçok koy ile karşılayacak. Yemyeşil bitki örtüsüyle kaplı bu koylarda sizi harika bir doğa deneyimi ve görkemli Knidos Antik Kenti bekliyor olacak. Yolculuğunuzun Marmaris etabında ise Adaköy, Keçi Adası, Güvercin Adası, Cennet Adası, Serçe Koyu, Bozukkale Koyu ve Bozburun da dahil, harika koylar bir bir önünüzde uzanacak. Sular sizi buraya kadar getirdikten sonra karaya ayak basabilir ve Marmaris Kalesi, Physkos ve Amos Antik Kentleri de dahil, farklı tarihi kültür miraslarını ziyaret edebilirsiniz.

Mavi Yolculuğun Kalbi: Göcek
Dümeni Türk Rivierası’na doğru kırmayı sürdürdüğünüzde sizi yelken cenneti Göcek karşılayacak. Göcek’ten hemen önce ise sazlıklarla çevrili Dalyan nehri ve karada da Kaunos Antik Kenti sizi selamlayacak. Türkiye’deki çoğu mavi yolculuğun en önemli noktası olan Göcek’te Osman Ağa Koyu, Boynuz Bükü Koyu, Sarsala Koyu, Domuz Adası ve Bedri Rahmi Koyu gibi durakları görecek ve bölgeye kelimenin tam anlamıyla âşık olacaksınız. Kleopatra Hamamı olarak bilinen koyda ise batık kalıntılar bulunuyor. Burada tüplü dalış yapabilir, sualtındaki harika yaşamı ve tarihi kalıntıları keşfedebilirsiniz. Ege ve Akdeniz kıyılarının buluştuğu nokta olan Fethiye, dünya standartlarındaki yat limanlarıyla mavi yolculuğun popüler duraklarından. Fethiye molanızda berrak sularda yapacağınız dalışlarda sualtını keşfettikten sonra kekik kokan dağ esintileri eşliğinde küçük koylarda geceleyebilirsiniz. Fethiye’den demir aldıktan sonra rotanızı sayısız koyuyla kendine hayran bırakan Ölüdeniz’e çevirebilirsiniz. Türkiye’nin yamaç paraşütü cenneti de olan Ölüdeniz’de, Kumburnu Koyu, Gemiler Adası, Kabak Koyu, Kıdrak Koyu, Şövalye Adası, Samanlık, Kalemya, Akvaryum ve 80’den fazla kelebek türüne ev sahipliği yapan Kelebekler Vadisi da dahil, birbirinden güzel koyları keşfedebilirsiniz.

Kaş’tan Kekova’ya Rüya Yolculuk
Türk Rivierası’nın başkenti Antalya’da, unutulmaz bir mavi yolculuk deneyimi için uğrayabileceğiniz bir diğer rota ise tam bir Akdenizli olan Kaş. Türkiye’nin de en sevilen tatil beldelerinden biri olan Kaş dünyanın en güzel beach’i listelerindeki ünlü Kaputaş Plajı’na da ev sahipliği yapıyor. Kalkan ile Kekova’ya uzanan bir mavi yolculuk ise gerçekten de hayat boyu yaşanabilecek en özel deneyimlerden. Özellikle her tarafı tarihi kalıntılarla çevrili Kekova Adası sizin için eşsiz bir deneyim sunacak. Kaş’tan açılırken aşacağınız ilk koy ise güzelliğiyle dikkat çeken Limanağzı Koyu. Güvercin Adası, On İki Adalar, Ufak Dere, İnönü Koyu, Aperlai, Yağlıca Koyu, Tersane Koyu, Akvaryum Koyu, Üçağız, Kaleköy ve Karalos Koyu da yine bu güzel rotada sizi bekleyen diğer duraklar arasında yer alıyor. Bu turun size sürprizi ise Gökkaya Koyu’nda sadece tekneyle ulaşılabilen Korsan Mağarası.