TÜRKİYE’NİN EN GÜZEL DALIŞ ROTALARI

Türkiye, farklı batık noktaları, zengin sualtı fauna ve florasıyla, dalış tutkunlarına tüm yıl boyunca geçmişin izlerini mavi derinliklerde keşfetme imkânı sunuyor. Sahip olduğu 8.500 kilometrekarelik kıyı şeridi boyunca Türkiye, sualtındaki arkeoloji ve doğal değerleri bakımından da dalış turizmiyle ilgilenenleri aradıkları heyecanlı deneyimle karşılıyor. Üstelik Türkiye’nin berrak sularında yaşanacak dalış deneyimlerine, dünyanın en eski medeniyetlerine ait antik kentler ile Ege ve Akdeniz’in eşsiz mutfağı ve harika bağ rotaları da eşlik ediyor.

Çanakkale: Destansı Bir Su Altı Yolculuğu
2021 yılında dalış turizmine açılan Gelibolu Tarihi Sualtı Parkı, destansı Çanakkale Savaşları izlerinin su altından görülebilmesine imkân tanıyan dünyanın en önemli dalış merkezlerinden. 150 kilometrekarelik su altı parkında, farklı derinliklerdeki 14 ayrı noktaya dalmak mümkün. Dünyanın en iyi korunmuş savaş alanı da olan bölgede Layter, Arıburnu Barç, Helles Barçları, Kemikli Barçları, HMS Louis, Lundy, Hms Majestic, Massena, Saghalien ve HMS Triumph noktalarındaki batıklarla bir asrı aşan bir tarihe yolculuk yapabilirsiniz. Bu batıkların en ünlüleri ise kargo gemisi Lundy ve zırhlı savaş gemisi HMS Majestic. Çanakkale dendiğinde diğer bir dalış rotası olan Saros Körfezi’ni de unutmamak gerek. Şiddetli akıntılarla kendini temizleyen ve Ege Denizi’nin en bozulmamış noktaları arasında bulunan körfezde 200’ün üzerinde deniz canlısının yaşadığı biliniyor.

Çanakkale’deki dalış maceranızı, UNESCO Dünya Kültürel Miras Listesi’nde yer alan Troya Antik Kenti’ni ve Avrupa’nın müzecilik alanındaki en prestijli ödüllerinin sahibi olan Troya Müzesi’ni ziyaret ederek zenginleştirebilirsiniz. Aynı zamanda Çanakkale açıklarındaki büyüleyici iki ada olan Bozcaada ve Gökçeada’yı da gezebilir; yörenin zeytinyağıyla pişirilen lezzetleriyle özgün şaraplarının tadına bakabilirsiniz.

Kaş: Dünyanın En İyi 10 Dalış Noktasından Biri
Rotanızı Turkish Riviera’nın incisi Antalya’ya çevirdiğinizde ise Türkiye’nin en sevilen dalış noktalarıyla karşılaşacaksınız. Bölgede rengârenk su altı faunasıyla ön plana çıkan 15 dalış noktası bulunuyor. Kaş, su altı resifleri, kayalık alanları ve batıklarıyla dalgıçlara endemik türleri gözlemleyebileceği eşşsiz deneyimler sunuyor.

Bölgenin en özel dalış bölgelerinden olan Kaş ise sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da en iyi 10 dalış noktası arasında. Kaş’ın ünlü dalış merkezi ise Kanyon adı verilen bölge. Kanyon’da balıklarla yarışarak suyun gizemli dünyasını keşfetmek oldukça özel bir deneyim. Kanyon’un bir diğer özelliği ise derinlerde sizi karşılayan Dimitri Batığı. Bir başka Kaş klasiği olan Uçanbalık ise 2. Dünya Savaşı sırasında düşürülen Savoia-Marchetti SM79 modeli İtalyan bombardıman uçağının batığı. Antalya’nın sularındaki dalış deneyimlerinin ardından ise Karya ve Likya uygarlıklarına ev sahipliği yapan sayısız antik kenti dolaşabilir, ünlü trekking rotalarını deneyimleyebilirsiniz. Şanslı gününüzdeyseniz dalış esnasında Akdeniz Foklarını ve Caretta Caretta kaplumbağaları da gözlemleyebilirsiniz. Tabii ki Akdeniz mutfağının baş döndürücü lezzetlerini deneyerek, şehirde geçirdiğiniz vakti bir şölene de dönüştürebilirsiniz. Kaş’ın yanı sıra bölgede Kalkan, Kemer ve Alanya’da bulunan donanımlı dalış tekneleriyle de sualtı deneyimi yaşayabilirsiniz.

Bodrum: Ege’nin Kalbinde Bir Deneyim
Bodrum, Türkiye’nin su altındaki zenginliğini keşfetmek isteyenlerin Turkaegean’daki en önemli rotalarından bir diğeri. Yarımada berrak sularında, balık, ahtapot, yosun, deniz otları ve deniz süngeri de dahil birçok canlıya ev sahipliği yapıyor. Bölge gemi enkazları ve Antik döneme ait olabilecek duvarların gözlemlenebileceği 20 dalış noktasına da sahip. Her mevsim ılık olan suyunda keyifli dalış yapılabilen Bodrum’un en popüler dalış noktaları ise Büyük ve Küçük Resif. Aralarında sadece 200 metre bulunan ve duvarları su canlılarıyla kaplı olan bu resifler, oldukça etkileyici.

Bodrum’un bir diğer dikkat çeken dalış noktası ise Orak Adası ve Delikli Mağara. Türkiye’de su altı buluntularının sergilendiği Bodrum Sualtı Müzesi’ni ziyaret etmek ise su altı meraklıları için oldukça önemli deneyimler vadediyor. Türkiye’nin de en önemli tatil beldelerinden biri olan Bodrum’da, mutlaka yapılacaklar listesi de oldukça uzun. Muğla’nın bu cennet beldesinde harika koylarda güneşin tadını çıkarabilir ve şehrin birbirinden iddialı restoranlarında hem Türk mutfağının hem de dünya mutfağının en iyi örneklerini deneyimleyebilirsiniz.

“Antik Dünyanın Yedi Harikası”ndan biri olarak kabul edilen Mausolus’un Mezarının kalıntılarının da bulunduğu Bodrum’da, pek çok arkeolojik keşifte de bulunabilirsiniz.

Fethiye: Gerçek Bir Su Altı Cenneti
Eşsiz koyları, ödüllü plajları ve göz kamaştıran manzaralarıyla yaz tatillerinin gözde merkezleri arasında yer alan Fethiye, Türkiye’nin en iyi dalış noktalarından biri olan Akvaryum Koyu’na ev sahipliği yapıyor. Adını suyunun berraklığından alan koy başlangıç seviyesindekiler kadar deneyimli dalgıçlar için de uygun bir dalış noktası. Geçtiğimiz yıllarda sit alanı ilan edilen koy, gece dalışı için de oldukça uygun. Su altı yaşamının çeşitliliğiyle bilinen Akvaryum Koyu’nda mavi derinlikleri mesken tutan canlılara hayran kalabilirsiniz.

Fethiye’nin bir diğer popüler dalış rotası ise, deniz tabanında yumuşak mercanlarla kaplı kemerler, gizemli tüneller ve derinleşen yamaçlar barındıran Afkule. Çok sayıda yer altı mağarası ve ve farklı balık türleriyle deniz bitkilerini ev sahipliği yaptığı için dalış meraklılarının uğrak noktası haline gelen Afkule, ileri seviyedeki dalgıçlar için de uygun. Fethiye’de su altını keşfeden maceraseverler ayrıca büyüleyici güzellikteki sahiliyle ünlü Ölüdeniz’i ve 80’den fazla kelebek türüne ev sahipliği yapan Kelebekler Vadisi’ni keşfedip bölgenin eşsiz lezzetlerinin tadını çıkarabilir. Caretta Caretta kaplumbağalar bu bölgede de sıklıkla gözlemlenebilmektedir.