Türkiye’den Sürdürülebilirlik Atağı

Türkiye, dünyanın en üst çevre ve sürdürülebilirlik platformu olan Global Sustainable Tourism Council (GSTC) ile işbirliği anlaşmasına imza attı. Bu anlaşma ile Türkiye ve GSTC, ilk kez Ulusal Sürdürülebilir Turizm Programı hazırlayacak. Yeni program ile Türkiye turizm endüstrisi, küresel sürdürülebilirlik uygulamalarına hız verecek.

Güvenli Turizm Sertifikası’yla geçtiğimiz yıl pandemi şartlarına rağmen rekor bir ziyaretçi sayısına ulaşan Türkiye, sürdürülebilirlik stardartlarının en üst akreditasyon kuruluşu olan Global Sustainable Tourism Council ile işbirliği anlaşmasına imza attı. Böylelikle Türkiye ve GSTC sürdürülebilir turizm alanında ilk defa hükümet nezdinde ulusal bir program geliştirmek üzere anlaşma yaparak dünyaya örnek oldu.

Sürdürülebilir turizm alanında en yaygın ve en üst standartları belirleyen GSTC ile yapılan üç yıllık protokol ile Türkiye turizm endüstrisi yeniden yapılandırılacak.

Türkiye’nin sürdürülebilirlik odaklı yaklaşımı ciddiyetle ele alarak hükümet nezdinde imza attığı anlaşmanın birinci etabında, ulusal program kriterleri belirlenerek denetim firmaları eğitim sürecine tabi tutulacak. Şubat ayının ilk haftası itibarıyla ise Türkiye turizm endüstrisi paydaşları da sürece dahil edilecek. 2030 yılına kadar tamamlanması planlanan programın ilk aşaması 2023 yılında; ikinci aşaması 2025 yılında kademeli olarak gerçekleştirilecek. 2030 yılında ise tüm uluslararası standartlar sağlanmış olacak.

Türkiye’yi sürdürülebilir turizmde öne çıkaracak olan anlaşma, aynı zamanda geçtiğimiz yılın sonunda imza atılan Paris Anlaşması’ndan doğan taahhütleri de karşılamış olmakta. 2022 yılı itibarıyla turizm endüstrisinde sürdürülebilir bir dönüşüme start veren Türkiye’yi uluslararası alanda rekabetçi kılacak olan GSTC işbirliği, uluslararası turizm trendlerinin yakalanmasına da fırsat sunacak.

2020 yılında dünyada ilk kez uygulamaya başladığı Güvenli Turizm Sertifikası ile ulaşım, konaklama, tesis personeli ve misafirlerin sağlık koşulları, restoranlar ile kongre merkezleri dahil olmak bir dizi önlemi hayata geçiren Türkiye’de bugüne kadar yaklaşık 12 bin kurum Güvenli Turizm Sertifikası’na sahip. Bu kapsamda konaklama tesisleri başta olmak üzere turizm sektörüne hem güvenli hem de sürdürülebilir standartlar getirilecek. Böylelikle Nisan 2022 tarihinden itibaren konaklama tesisleri sürdürülebilir uygulamalara da kademeli geçiş yapacak.