Türkiye Uluslararası Bisiklet Turu Kapadokya’dan Başlıyor

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA)’nın koordinasyonunda düzenlenen bisiklet turu katılımcılarına tarihi ve doğal güzellikleri tanıtılması amacıyla bu yıl Kapadokya’dan başlayarak Kuşadası’nda bitecek.

Türkiye Bisiklet Federasyonu’nun 1963 yılında Marmara Turu ile başlattığı Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, bu yıl 11 Nisan tarihinde Nevşehir’den başlayıp 18 Nisan’da Kuşadası’nda tamamlanacak. Eurosport kanalı, 12 ülkeden katılım sağlanacak olan Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nu her gün 3 saat yayınlayarak sporseverlerin eşsiz rotalarda bisiklet sürme deneyimine tanıklık etmesini sağlayacak.

Toplam 1347 kilometreden oluşan tur, Kapadokya’dan başlayarak Konya, Beyşehir, Alanya, Kemer, Göğübeli Zirvesi, Fethiye, Marmaris, Turgutreis, Bodrum etaplarında devam ederek Kuşadası’nda son bulacak. Belçika, İsrail, İtalya, İspanya, Fransa, Rusya, ABD, Norveç, Hollanda, Kazakistan, İsviçre ve Malezya’dan katılım sağlayacak olan takımlar ve sporcular, Türkiye’nin önde gelen turistik destinasyonlarından geçerek Türkiye’nin doğal ve tarihi güzelliklerini keşfedecek.

Sürdürülebilir turizm kapsamında, “Bisiklet Dostu Konaklama Tesisi Belgesi”ni ve “Güvenli Turizm Sertifika Programı”nı yürürlüğe koyan Türkiye, pandemi sebebiyle geçen yıl düzenlenmeyen Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nu bu yıl aldığı önlemler sayesinde sporseverlerin ilgisine sunuyor. Bisiklet turizminin ülkede pandemiye rağmen ilgi odağı olmasının temelinde Türkiye’nin titizlikle yürüttüğü çalışmalar yer alıyor. Bir bisikletçinin beslenme alışkanlığından hareketle düzenlenen menülerden bisiklet sürmeye uygun güzergahları bilen tesis görevlilerine kadar her şey göz önünde bulunduruluyor ve bu kapsamda çalışmalar yürütülüyor. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu, bisiklet turizmine yön veren bu altyapı çalışmaları ve “Güvenli Turizm Sertifika Programı” kapsamında alınan önlemler sebebiyle bu yıl tam güvence ile sporseverlerin ilgisine sunuluyor.

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Hakkında:
Türkiye’nin iç ve dış turizm pazarında bir marka ve cazibe merkezi haline gelmesi, somut ve somut olmayan doğal, kültürel, biyolojik ve insan ürünü mirasların keşfedilmesi, geliştirilmesi ve tanıtılması, kısa, orta ve uzun vadeli iletişim ve pazarlama çalışmalarıyla Türkiye turizm kapasitesi ve turizm yatırımlarının ülke ekonomisindeki payı ve hizmet kalitesinin arttırılması amacıyla çalışmalarını sürdürmektedir. Ajans, T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca belirlenen turizm strateji ve politikaları doğrultusunda Türkiye’nin turizm hedeflerine ulaşması, mevcut turizm olanaklarının dünya çapında tanıtılması ve pazarlanması, potansiyel turizm olanaklarının ise keşfedilerek geliştirilmesi ve kazandırılmasına ilişkin olarak tüm tanıtım, pazarlama ve iletişim faaliyetlerini yürütmektedir.
Güvenlik Turizm Sertifika Programı Hakkında:
2020 yılında “Güvenli Turizm Programı”nı devreye alan Türkiye, sektördeki kilit oyuncular tarafından hızla benimsenen uygulamayla, tüm misafirlerinin ve turizm personelinin sağlığını ve refahını sağlamak için yiyecek ve içecek, ulaşım ve konaklama kuruluşları başta olmak üzere çok çeşitli kurumlarda alınması gereken önlemler tanımladı.

Bisiklet Dostu Konaklama Tesisi Belgesi:

Bisiklet turizmini teşvik etmek için, 25 Ağustos 2020’de Resmi Gazete’de bu konuya dair tebliğin yayımlanmasıyla birlikte yürürlüğe girdi. Tesislerin bu belgeye sahip olması için, TGA’nın resmi internet sitesinde ( https://tga.gov.tr/faaliyet/bisiklet-dostu ) açıklanan kriterleri yerine getirmesi gerekiyor.