Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı, Dünya Turizm Örgütü Yönetim Kuruluna Girdi


Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA), Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü tarafından 2022-2025 döneminde Afiliye Üyeler Yönetim Kurulu Üyesi olarak görevlendirildi. 4 yıl boyunca Türkiye’yi temsilen yönetim kurulunda yer alacak olan TGA, Dünya Turizm Örgütü’nün daha güçlü, dayanıklı ve sürdürülebilir turizm hedeflerinde belirleyici bir rol oynayacak.

Birleşmiş Milletler’in turizm alanında faaliyet gösteren uluslararası uzman kuruluşu Dünya Turizm Örgütü (BMDTÖ), 2022-2025 döneminin Afiliye Üyeler Yönetim Kurulu üyelerini belirledi. BMDTÖ Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili, seçimler kapsamında Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nı (TGA) Afiliye Üyeler Yönetim Kurulu Üyesi olarak görevlendirdi.

Görevlendirme mektubunda TGA’nın güçlü ve önemli bir kuruluş olduğunun altını çizen Zurab Pololikashvili, Covid-19 sonrası dönemde turizm yönetimi ve destinasyonların tanıtımı gibi örgütü yakından ilgilendiren konularda TGA ile birlikte çalışma arzusunu dile getirdi. Pololikashvili, TGA’nın bilgi ve deneyimlerinin Afiliye Üyeler Yönetim Kurulunun çalışmalarına değer katacağına inandığını da ifade etti.

TGA’yı Genel Müdür Yardımcısı Dr. Elif Balcı Fisunoğlu Temsil Edecek

Afiliye Üyeler Yönetim Kurulunun 2022-2025 döneminde, TGA’yı Turizm Operasyonları ve Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Dr. Elif Balcı Fisunoğlu temsil edecek. Seyahat ve turizm alanında 25 yılı aşkın deneyime sahip olan Fisunoğlu, TGA’da Ocak 2020’den beri görev alıyor.

Afiliye Üyeler Yönetim Kurulu’nda TGA’nın yanı sıra Hırvatistan Ulusal Turizm Bürosu, Japonya Turizm Bürosu ve İspanya BASK Bölgesi Turizm Bürosu da görevlendirildi. Yeni Afiliye Üyeler Yönetim Kurulu, resmi olarak ilk kez Ocak 2022’de bir araya gelecek. Yönetim kurulu üyelerinin başkan ve başkan yardımcılarını seçeceği ilk toplantının tarihi de yine aynı toplantıda belirlenecek.

Afiliye Üyeler: Küresel Bir Bilgi Alışverişi Platformu

BMDTÖ’nün Afiliye Üyeleri; turizm sektöründe faaliyet gösteren 500’den fazla şirket, eğitim kurumu, destinasyon ve sivil toplum kuruluşundan oluşuyor.

Afiliye Üyeler misyonunu; BMDTÖ’ye üye devletler ile afiliye üyeler arasında küresel bilgi alışverişini teşvik etmek ve Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin tanıtımına katkıda bulunmak olarak tanımlıyor. Afiliye Üyeler’e üye olan kuruluşlar; BMDTÖ’nün ağı ve kanalları aracılığıyla yerel, ulusal ve küresel alanda görünürlük elde etme imkânına kavuşuyor.

Afiliye Üyeler, her iki yılda bir Afiliye Üyeler Yönetim Kuruluna 8’i “Küresel”, 12’si “Bölgesel” kategorilerinde olmak üzere toplam 20 üye seçiyor. Bunun yanı sıra, BMDTÖ Genel Sekreteri, 3 üyeyi Yönetim Kurulu’nda rol almak üzere görevlendiriyor. Afiliye Üyeler Yönetim Kurulu, BMDTÖ Genel Sekreteri’nin danışma kurulu olarak faaliyet gösteriyor ve afiliye üyelerin BMDTÖ amaçlarına, misyonuna ve genel çalışma programına entegre olup katkıda bulunmasını sağlıyor.

Afiliye Üyeler’in global üyeleri arasında Tripadvisor, IATA ve Dünya Turist Rehberleri Birliği gibi kurumların yanı sıra Türkiye’den Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD) , Türkiye Otelciler Federasyonu (TUROFED), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Boğaziçi Üniversitesi ve Concorde De Luxe Resort Otel’in de bulunduğu toplam 6 üye bulunuyor.