Türk Pilot Cem Bölükbaşı Formula 3’te Yarışacak

Sanal pistlerde elde ettiği şampiyonluklarının ardından gerçek pistlerde yarışmaya başlayan yarış pilotu Cem Bölükbaşı, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) sponsorluğunda Formula 3 Asya şampiyonasında kariyerinin ilk tam sezonu için yarışmaya katılacak. 

Genç Türk pilot Cem Bölükbaşı, e-sporda kazandığı dünya şampiyonlukları ardından son iki sezondur profesyonel yarış pilotu olarak boy gösterdiği gerçek pistlerde de başarısını sürdürüyor. Bölükbaşı, kariyerinin ilk tam sezon Formula şampiyonasına katılarak 2021 Formula 3 Asya serisinde yarışacak. F3 Asya’nın 2021 sezonunda Türkiye’yi TGA sponsorluğunda temsil edecek Cem Bölükbaşı, toplamda 15 yarış üzerinden gerçekleştirilecek F3 Asya serisinde BlackArts Racing Team adına direksiyon başına geçecek. 

F3 Asya serisi bu yıl, 29-30 Ocak tarihleri arasında Dubai’de başlayacak. İlk hafta sonu toplamda üç yarış; 4-5 Şubat ve 6-7 Şubat tarihleri arasında Abu Dabi, Yas Marina’da ise üçer yarış düzenlenecek. Lorenzo Fluxa, Zdenek Chovanec ve Rafael Villagomez gibi başarılı pilotlarla aynı takımda yarışacak olan Bölükbaşı; 12-14 Şubat ve 19-20 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilecek son iki ayakta da üçer yarışa katılacak ve toplamda 15 tek koltuk araç yarışını geride bırakacak. 

E-spordan gerçek yarışa geçişin en başarılı ve dünyadaki nadir örneklerinden biri olarak otoriteler tarafından yakından takip edilen Bölükbaşı, ilk F3 deneyimini 2019 yılında Formula Renault Eurocup’ın 9. ayağında, Hockenheim pistinde elde etmişti. 2019 ve 2020 sezonlarında GT4 Avrupa Şampiyonası’nda ise BOM takımınıda yer aldı. 2020 sezonunu BOM takımında Pro-AM klasmanında ikincilik podyumunda tamamladı.    

Formula 3 Asya şampiyonası süresince Go Türkiye Instagram hesabından paylaşılacak içeriklerle yarışın heyecanı takipçilerle paylaşılacak.

*** 

Cem Bölükbaşı’yı sosyal medyada takip etmek için:

YouTube https://www.youtube.com/user/BolukbasiCem

Instagram https://www.instagram.com/CemBolukbasi/

Twitter https://twitter.com/cembolukbasi

Twitch https://www.twitch.tv/CemBolukbasi

Cem Bölükbaşı hakkında

Aynı anda hem e-spor hem gerçek motorsporlarında başarı gösteren bir sporcu olarak dünyada örnek teşkil eden genç pilot Cem Bölükbaşı, başarı grafiği ile yerli ve uluslararası otoriteler tarafından yakından takip ediliyor. 2017 yılında Formula Espor Dünya Şampiyonası’na katılan Cem Bölükbaşı dünya beşinciliğini elde etti ve Formula 1 şampiyonu Fernando Alonso’nun Simracing takımına seçilen ilk sürücü oldu.  2018’de yine F1 Esports’a katılan 70 bin kişi arasından en iyi 20 yarışçıdan biri olarak, ProDraft seçmelerinde dünya birincisi oldu, Redbull Toro Rosso Formula 1 ekibine katıldı ve takımı ile dünya ikincisi olma başarısını gösterdi.

Bölükbaşı gerçek pistlere ilk defa GT4 Avrupa Serisi 2019 şampiyonasında çıktı. Borusan Otomotiv Motorsport’un (BOM) genç yetenekler projesi kapsamında seçtiği pilot olarak turnuvanın iki ayağında yarışan sürücü, Misano pistinde kariyerinin sadece ikinci gerçek pist yarışında, PRO-AM kategorisinde yarışı ikinci bitirerek ilk podyum heyecanını yaşadı. 

Ekim 2019’da kariyerinin ilk Formula yarışını, Formula Renault Eurocup’ın Hockenheim pistinde M2 Competition takımı ile tamamlayan Bölükbaşı, ilk tek koltuklu araç yarışındaki performansıyla otoritelerin ve motorsporları tutkunlarının dikkatini çekti. Formula Renault yarışında gerçek piste çıkmayı başaran dünyadaki ilk sim pilotu oldu. 

GT4 Avrupa Serisi 2020 şampiyonasında BOM takımı ile ilk tam sezonunu yarışan sporcu, sezonu Pro-AM klasmanında ikincilik podyumunda tamamlamayı başardı.  

Bölükbaşı, 2020 yılında ilk kez düzenlenen Formula Renault Esport Series’de ise toplam sekiz yarışta simülasyondaki gücünü göstererek Dünya Şampiyonu oldu. 

 

TGA Hakkında: 

Türkiye’nin iç ve dış turizm pazarında bir marka ve cazibe merkezi haline gelmesi, somut ve somut olmayan doğal, kültürel, biyolojik ve insan ürünü mirasların keşfedilmesi, geliştirilmesi ve tanıtılması, kısa, orta ve uzun vadeli iletişim/pazarlama çalışmalarıyla Türkiye turizm kapasitesi ve turizm yatırımlarının ülke ekonomisindeki payı ve hizmet kalitesinin arttırılması amacıyla çalışmalarını sürdürmektedir. Ajans, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca belirlenen turizm strateji ve politikaları doğrultusunda Türkiye’nin turizm hedeflerine ulaşması, mevcut turizm olanaklarının dünya çapında tanıtılması ve pazarlanması, potansiyel turizm olanaklarının ise keşfedilerek geliştirilmesi ve kazandırılmasına ilişkin olarak tüm tanıtım/pazarlama/iletişim faaliyetlerini yürütmektedir.