TÜRK MUTFAĞI HAFTASI BAŞLIYOR

Türkiye’nin kadim ve sürdürülebilir mutfak kültürü dünya çapında kutlanıyor
TÜRK MUTFAĞI HAFTASI BAŞLIYOR

21-27 Mayıs 2023 tarihleri arasında düzenlenecek Türk Mutfağı Haftası, onlarca farklı medeniyetin izlerini taşıyan, bereketli bir coğrafya ve zengin tarihten beslenen Türk gastronomisinin küresel bir kutlaması olacak. Bu yıl ikincisi gerçekleştirilecek Türk Mutfağı Haftası’nda, UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı tarafından belirlenen “Dünyanın 26. Gastronomi Şehri” Hatay’ın yöresel mutfağına ağırlık verilerek, sürdürülebilir mutfaklar ile Türk yemek kültüründe sıfır atık üretim uygulamalarına odaklanılacak.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından koordine Türk Mutfağı Haftası boyunca Türkiye Cumhuriyeti’nin dış temsilciliklerinde, Hatay mutfağının kendine özgü lezzetlerini tanıtmak amacıyla çeşitli etkinlikler ve sosyal medya kampanyaları düzenlenecek.

Türk Mutfağının Kadim, Sürdürülebilir, Sıfır Atıklı, Sağlıklı ve Zamansız Gelenekleri
Türk Mutfağı Haftası etkinliklerine katılanlar, Hatay’ın yöresel yemeklerini yerli malzemeler ve geleneksel pişirme teknikleri kullanarak hazırlayacak, kadim ve sürdürülebilir Türk mutfağına detaylı bir bakışta bulunacak. Aynı zamanda Türk mutfağının zengin biyo-çeşitliliği ve farklı yeme-içme trendlerine cevap verme potansiyelini de öğrenme fırsatı bulacaklar. Katılımcılar, Türk mutfağının sürdürülebilir ve sıfır atık yaklaşımını temel alan pişirme metodolojisini uygulamalı olarak deneyimleyecek. Sağlıklı ve eskimeyen tarifler, katılımcıları birlik ve beraberlik duyguları ile kültürel sürdürülebilirlik etrafında şekillenen Türk yeme-içme ritüelleri etrafında birleştirecek. Etkinlikler boyunca Türk kahvesi, çay ve lokum ikramı yapılarak katılımcıların Türk mutfağının pek çok farklı lezzetini tatmasına da imkan sağlanacak

Hatay: Bir Medeniyetler Sofrası
Bu yılki Türk Mutfağı Haftası’nda dünya çapındaki etkinliklerde Hatay mutfağının lezzetlerine özel bir menü yer alacak. Gastronomi alanında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’nda yer alan Hatay, kendine özgü mutfağıyla da Türkiye’nin en dikkat çeken şehirlerinden biri. Hatay mutfağı, Akdeniz ikliminin hakim olduğu verimli topraklarda yetişen kaliteli zeytinyağı ile tahıllar, baklagiller, sebzeler, meyveler, yerli otlar ve baharatları bir araya getiren tarifleriyle dikkat çekiyor.

Tarih boyunca pek çok farklı medeniyete ev sahipliği yapan şehrin mutfak mirası, eşsiz kahvaltısı ve yüzlerce yemeğiyle adından söz ettiriyor. Türk Mutfağı Haftası kapsamında hazırlanacak Hatay menüsünde “biberli ekmek”, “zeytin salatası”, “humus”, “kısır”, “tepsi kebabı” ve künefe yer alıyor.

https://turkishcuisineweek.com/