Michelin yıldızları, gastronomi başkenti İstanbul’da parlayacak

Uluslararası standartlardaki restoranlarında Türk mutfağının en leziz yemeklerini dünya mutfaklarının önde gelen tatlarıyla aynı anda deneyimleme imkânı sunan gastrocity İstanbul, Michelin Rehberi ailesine katılıyor. Dünyanın en prestijli restoran derecelendirme sistemi olarak kabul edilen Michelin Rehberi’nin İstanbul’a özel olarak hazırladığı seçki, 11 Ekim 2022 tarihinde Michelin tarafından düzenlenen törenle açıklanacak.

Eşsiz kültürel mirasının şekillendirdiği kadim yemek kültürü ve ödüllü fine-dining restoranlarıyla dünyanın önde gelen gastronomi turizmi merkezleri arasında yer alan İstanbul, dünyanın en itibarlı restoran derecelendirme sistemi olarak kabul edilen Michelin Rehberi’ne katılıyor.

Tarihi boyunca saray mutfaklarıyla ünlü imparatorluklara başkentlik yaparak, kıtalara yayılan bir lezzet geleneğinin başlangıç noktası olan İstanbul; geçmişle geleceği buluşturan yaratıcı, dinamik ve özgün yeme-içme kültürüyle Michelin Rehberi’nde gastro turistlerin huzuruna çıkıyor.

 

Uluslararası standartlardaki işletmelerinde geleneksel lezzetlerin yanı sıra dünya mutfağının en seçkin tatlarını da deneyimleme imkânı sunan dünya metropolü İstanbul, 1900’lerden beri global yeme-içme sektörüne yön veren Michelin Rehberi’nin dünya gastronomi sahnesine taşıdığı 38’inci destinasyon olma özelliği taşıyor.

İstanbul’un Michelin Rehberi’ne katılması için düzenlenen toplantıda konuşan T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, dünyanın en çok ziyaret edilen şehirleri arasında yer alan İstanbul’un bir “gastrocity” olarak konumlandırma çalışmalarının iyi yemeğin ve tatların meraklısı olan turistleri Türkiye’ye çekeceğini söyledi. Ersoy, ‘Michelin Rehberi’nin İstanbul yeme-içme sektörüne gösterdiği bu ilgi, Türkiye’nin gastronomi turizminde de ön sıralarda olduğunun göstergesidir. Michelin Rehberi’nin özgünlüğü, çeşitliliği, sürdürülebilirliği ve yaratıcılığıyla ön plana çıkan işletmelerimizi yepyeni bir perspektifle global sahneye taşıyacak’ şeklinde konuştu.


İstanbul’un Michelin ailesine katılmasından duyduğu memnuniyeti ifade eden Michelin Rehberi Uluslararası Direktörü Gwendal Poullennec ise İstanbul’un tarihi, kültürü ve kültürler arası kimliğiyle asırlardır dünyayı büyülediğine dikkat çekti. Poullennec, “Michelin Rehberi’nin İstanbul için hazırladığı seçki, İstanbul’u dünyanın dört bir yanındaki gurmelerin beğenisine sunacak. Özgün bir lezzet kimliğini şekillendiren kadim geleneklerden ve genç, açık fikirli ve yaratıcı yeteneklerden beslenen İstanbul’un yeme-içme kültürü ekibimizi kendine hayran bıraktı” dedi.

Michelin Rehberi’nin İstanbul için hazırladığı özel seçkinin gastro turistleri Türkiye’ye çekerek ülkenin dünyanın önde gelen lezzet merkezleri arasında hak ettiği yeri almasına katkıda bulunması ve İstanbul’un marka değerini artırması bekleniyor. Michelin’in İstanbul’un yaratıcı şefleri ve zengin menüleriyle dikkat çeken yeme-içme işletmelerini dünya vitrinine taşıması, şehrin dünya gastronomi başkentleri arasında da önemini artıracak. Bağımsız ve gizli Michelin denetçilerinin yeme-içme mekânlarına habersiz ziyaretler gerçekleştirerek oluşturduğu ilk İstanbul restoranları seçkisi ve diğer ayrıntılar, 11 Ekim 2022 tarihinde Michelin tarafından düzenlenen törenle açıklanacak.