İstanbul, Dünya Koro Müziği Sempozyumu’na Ev Sahipliği Yapacak

İstanbul, Dünya Koro Müziği Sempozyumu’na Ev Sahipliği Yapacak

Kongre turizminin merkezi destinasyonlarından İstanbul, 25-30 Nisan tarihleri arasında Dünya Koro Müziği Sempozyumu’nu ağırlayacak. Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm ev sahipliğinde gerçekleştirilecek sempozyum, dünyanın en iyi koroları ve uzman konuşmacıların, başta Atatürk Kültür Merkezi olmak üzere Beyoğlu’nun tarihi mekanlarında bir araya getirecek.

Kongre turizminde (MICE) dünyanın önde gelen şehirlerinden olan İstanbul, benzersiz mekanları ve konaklama imkanlarıyla her yıl pek çok kongre ve toplantıya ev sahipliği yapıyor. Bahar aylarında İstanbul’un ev sahipliği yapacağı en önemli organizasyonlardan biri de, Uluslararası Koro Müziği Federasyonu’nun (IFCM) en büyük etkinliği olan Dünya Koro Müziği Sempozyumu (WSCM). 25-30 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek sempozyum, pandemi sonrası dünya çapındaki ilk korolar buluşması olma özelliğini de taşıyor.

Uluslararası Koro Müziği Federasyonu’nun 6 yıl sonra düzenlediği Dünya Koro Müziği Sempozyumu, bu sene insanlığın birlikte şarkı söyleme geleneğini onurlandırmak, dünyanın farklı coğrafyalarını temsil edebilmek ve koro müziğine dair mümkün olduğunca çeşitli ve farklı biçimleri kapsayabilmek adına “Değişen Ufuklar” temasıyla gerçekleştiriliyor. Kongre turizminde yıllara dayanan tecrübesiyle deneyimli bir ev sahibi olan İstanbul, sempozyum kapsamında beş kıtayı temsil eden, 28 farklı ülkeden 50’den fazla konuşmacı, 1000’den fazla sanatçı ve 2000’den fazla katılımcıyı Beyoğlu’nun ikonik mekanlarında bir araya getiriyor.

İstanbul’un İkonik ve Tarihi Mekanlarında Unutulmaz Konserler

Koro müziğinin farklı stil ve geleneklerini içeren sempozyum programı,kültürlerin kucaklaştıran ve medeniyetleri buluşturan müziğin birleştirici etkisiyle, hem Türkiye’den hem de yurt dışından  sanatçıların yer alacağı bir dizi konser, sergi, atölye ve etkinlikten oluşuyor. Yurtdışından 11 koronun özel davetli olduğu programda, Türkiye’den ise 30’dan fazla koro yer alıyor. Türk ve yabancı korolar, 25-29 Nisan tarihleri arasında, beş gün boyunca her akşam Galata Mevlevihanesi’nden Atlas Sineması’na; St. Antuan Kilisesi’nden Grand Pera’ya kadar Beyoğlu’nun tarihini yansıtan fikonik mekanlarda 40’tan fazla performans sergileyecek.

Dünya Koro Müziği Sempozyumu kapsamında Atatürk Kültür Merkezi’nin ihtişamlı sahnesi de Estonya’dan Grammy ödüllü Estonya Filarmoni Oda Korosu,Endonezya’dan Batavia Madrigal Singers, Lübnan’dan Fayha Ulusal Korosu, Amerika Birleşik Devletleri’nden Georgia Devlet Üniversitesi Şarkıcıları, Gabon’dan Le Chant Sur La Lowé,İspanya’dan Leioia Kantika Korala, Porto Riko’dan Orfeón San Juan Bautista, İsveç’ten Sofia Vokalensemble,Tayvan’dan Taipei Filarmoni Oda Korosu, Kanada’dan Vancouver Gençlik Korosu ve Türkiye’den Devlet Çok sesli Korosu’nu ağırlayacak. Davetli korolar akşam konserlerinde “Değişen Ufuklar” teması kapsamında, sempozyuma özel bestelenen eserlerin prömiyerini gerçekleştirecek.

Programla ilgili detaylı bilgi için: wscmistanbul2023.com