Güvenli Turizm Programı, Turizm Çalışanlarına Yönelik Aşılama Programı ile Güçlendirildi

T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı, T.C Sağlık Bakanlığı ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) koordinasyonunda turizm çalışanlarının tam teşekküllü aşılaması başlatıldı. Aşılama programı havayolları, havaalanları, konaklama tesisleri, seyahat acenteleri çalışanlarının yanı sıra profesyonel rehberleri de kapsıyor.

Ülkemizdeki turizm hizmetlerinin yıl boyunca kesintisiz bir şekilde sürdürülmesi ve seyahatseverler ile turizm çalışanlarının sağlık ve güvenliğinin sağlanması amacıyla, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve T.C. Sağlık Bakanlığı turizm çalışanlarının aşılanması çalışmalarına başladı. “Güvenli Turizm Sertifika Programı” kapsamında gerçekleştirilen aşı programı sayesinde turizm personelinin aşılanma süreci yaz sezonu başlamadan tamamlanacak.

Haziran 2020’de devreye alınan “Güvenli Turizm Sertifika Programı”nın başlamasından bu yana turizm sektöründe üst düzeyde sağlık ve güvenlik yönergeleri takip edilmekte ve turizmin güvenli biçimde devam etmesi için gerekli tüm adımlar atılmaktadır. Dünyanın en güvenli turizm destinasyonu olmayı hedefleyen Türkiye, COVID-19 ile etkin mücadele etme ve böylece turizmi güvenilir kılma çalışmalarına “Güvenli Turizm Sertifika Programı”nı güçlendirerek ve kapsamını genişleterek devam etmektedir. Şimdiye kadar 8000’den fazla tesis bu sertifikayı aldı ve sertifika 30 veya daha fazla odalı konaklama tesisleri için zorunlu hale getirildi.

Türkiye, 2021 yılında da seyahatseverler için sağlıklı ve güvenli bir turizm destinasyonu olmaya devam ediyor.

Turizm Personeli Aşılama Programı’na ulaşmak için:

https://turizmpersoneli.tga.gov.tr/

TGA Destek Hattı: 0 850 240 01 19

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Hakkında:
Türkiye’nin iç ve dış turizm pazarında bir marka ve cazibe merkezi haline gelmesi, somut ve somut olmayan doğal, kültürel, biyolojik ve insan ürünü mirasların keşfedilmesi, geliştirilmesi ve tanıtılması, kısa, orta ve uzun vadeli iletişim ve pazarlama çalışmalarıyla Türkiye turizm kapasitesi ve turizm yatırımlarının ülke ekonomisindeki payı ve hizmet kalitesinin arttırılması amacıyla çalışmalarını sürdürmektedir. Ajans, T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca belirlenen turizm strateji ve politikaları doğrultusunda Türkiye’nin turizm hedeflerine ulaşması, mevcut turizm olanaklarının dünya çapında tanıtılması ve pazarlanması, potansiyel turizm olanaklarının ise keşfedilerek geliştirilmesi ve kazandırılmasına ilişkin olarak tüm tanıtım, pazarlama ve iletişim faaliyetlerini yürütmektedir.
Güvenlik Turizm Sertifikası Hakkında:
2020 yılında “Güvenli Turizm Programı”nı devreye alan Türkiye, sektördeki kilit oyuncular tarafından hızla benimsenen uygulamayla, tüm misafirlerinin ve turizm personelinin sağlığını ve refahını sağlamak için yiyecek ve içecek, ulaşım ve konaklama kuruluşları başta olmak üzere çok çeşitli kurumlarda alınması gereken önlemler tanımladı.