Başkent Kültür Yolu Festivali Heyecanı Başladı

Başkent Kültür Yolu Festivali, 75. Devlet Resim ve Heykel Yarışması Sergisi’nin ön gösterimi ve ödül töreni ile Ankara Resim ve Heykel Müzesi’nde başladı. Binlerce sanatçıyı yüzlerce etkinlikte Başkentlilerle buluşturacak Başkent Kültür Yolu Festivali’nin açılışına, Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy da katıldı. 12 Haziran’a kadar dopdolu bir programla sanatseverlerle buluşacak olan festival, sanatın coşkusunu Ankara ve çevre illere taşıyacak.

Başkent Kültür Yolu Festivali, festivalin en önemli durakları arasında yer alan Ankara Resim ve Heykel Müzesi’nde düzenlenen özel bir açılış etkinliğiyle başladı. 75’inci yılını kutlayan ve aynı zamanda Türkiye’nin en uzun soluklu resim ve heykel yarışması özelliğine sahip olan Devlet Resim ve Heykel Yarışması Sergisi’nin ön gösterimi ve ödül törenine sahne olan etkinlik, Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla gerçekleşti. Etkinliğin ardından bir süredir restorasyon çalışmaları devam eden Etnografya Müzesi’nin açılışı da Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından gerçekleştirildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Ankara’nın tarihî ve kültürel değerlerine uluslararası ölçekte dikkat çekmek amacıyla hayata geçirdiği Başkent Kültür Yolu Festivali; 5971 sanatçı ve 179 akademisyen ve tarihçinin katıldığı 560 etkinliğe ev sahipliği yapacak. Türkiye’den ve dünyadan yıldız sanatçıların yer aldığı dolu dolu bir programla 12 Haziran’a kadar sanatseverlerle buluşacak olan festival, sanatın coşkusunu Ankara ve çevre illere taşıyacak. 7’den 70’e herkesin katılım gösterdiği heyecan dolu etkinliklere sahne olacak olan Başkent Kültür Yolu Festivali, Ankara’nın tarihî ve modern yüzünü yansıtan 70’i aşkın durakta hayata geçecek.

Dünyanın En İyi Vokalleri Başkentlilerle Buluşacak
Başkent Kültür Yolu Festivali, Ankaralılara mimariden edebiyata, resimden müziğe, tasarımdan tiyatroya kadar farklı disiplinlerden çok sayıda etkinlik içeren iddialı bir festival programı sunacak.

Dünyanın en iyi 50 vokali arasında gösterilen Buika ve “Afrika’nın altın sesi” olarak tanınan Salif Keita, CSO ADA ANKARA sahnesinde Başkentli müzikseverlere unutulmaz bir vokal şöleni yaşatacak. Balkanların sevilen sesi Dino Merlin, Sevdalinka türünün en başarılı eserlerini Başkent’te sahneye taşıyacak.
Ustalıklı yorumuyla hem müzikseverleri hem de eleştirmenleri büyüleyen ECHO Klassik ödüllü soprano Anna Prohaska, Deutsches Symphonie-Orchester Berlin ile sahne alarak Mozart ve Haydn’ın en sevilen aryalarını Başkentliler için seslendirecek.

Başkent’te Klasik Müzik Ziyafeti Yaşanacak
Başkent Kültür Yolu Festivali, klasik müziğin devlerini ağırladığı festival programıyla Başkent’te klasik müzik şöleni yaşatacak.

Burak Onur Erdem yönetiminde sahne alan Devlet Çoksesli Korosu; Brahms, Grieg, Barber ve Vaks’ın eserlerinden oluşan zengin bir repertuvarla müzikseverlerle buluşacak.
Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Başkent Kültür Yolu Festivali kapsamında kendi sahnesinde dünya devlerine eşlik edecek. Dünyanın en köklü orkestraları arasında yer alan Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, festival kapsamında gerçekleştireceği ilk konserde dünyanın en iyi kemancı sanatçıları arasında gösterilen Maxim Vengerov’la birlikte sahne alacak. Cemi’i Can Deliorman’ın önderlik ettiği konserde, uluslararası başarılarıyla tanınan viyola sanatçısı Özcan Ulucan ve piyanist Birsen Ulucan da Vengerov ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’yla aynı sahneyi paylaşacak.Şef Rengim Gökmen yönetiminde sahne alan CSO, dünya klasik müzik camiasının en parlak ve heyecan verici keman virtüözleri arasında gösterdiği Bomsori Kim’e de festivalin en heyecan verici konserlerinden birinde eşlik edecek.

Fotoğrafın Dev İsmi Ankara’ya Gelecek
Dünyanın en başarılı fotoğraf sanatçıları arasında yer alan Steve McCurry, son 30 yılda dünyanın farklı noktalarında çektiği en çok bilinen 47 çalışmasıyla CerModern’de Ankaralılarla buluşacak. Fotoğrafçılık alanında sayısız prestijli ödülün sahibi olan McCurry’nin “Photographer” başlıklı sergisi, 28 Mayıs-14 Ağustos tarihleri arasında CerModern’de gezilebilecek.

Etnografya Müzesi Ziyaretçilere Açıldı

75. Devlet Resim ve Heykel Yarışması Sergisi’nin ön gösterimi ve ödül töreninin ardından, bir süredir restorasyon çalışmaları devam eden Etnografya Müzesi’nin de açılışı gerçekleştirildi. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından açılan Etnografya Müzesi, Türk sanatının Selçuklu İmpratorluğu döneminden günümüze uzanan örneklerini sergileyen koleksiyonuyla ziyaretçilerini ağırlamaya devam edecek.

Daha fazla bilgi için takipte kalın:

Web Sitesi:

https://www.baskentkulturyolu.com/

Hashtag’ler:
#FestivalBaşkentte
#BaşkentKültürYolu

Sosyal medya adresleri:

Instagram: @baskentkulturyolu

Twitter: @bkulturyolu

Facebook: @baskentkulturyolu

Youtube: @baskentkulturyolu