2023 EuroVelo & Bisiklet Turizmi Konferansı için geri sayım başladı!

Avrupa Bisiklet Dünyası 11-13 Ekim’de İzmir’de Bir Araya Geliyor

Muhteşem antik kentleri, eşsiz doğal manzaraları, benzersiz sahil şeridi ve sayısız bisiklet rotasıyla dikkat çeken İzmir; 11-13 Ekim 2023 tarihleri arasında bisiklet tüm aktörlerini bir araya getiren EuroVelo Bisiklet Turizmi Konferansı’na ev sahipliği yapacak.

EuroVelo’nun (Avrupa Bisiklet Rotaları Ağı) ve Avrupa genelinde bisiklet turizminin geliştirilmesi amacıyla düzenlenen EuroVelo Bisiklet Turizmi Konferansı, bu yıl 11-13 Ekim 2023 tarihlerinde İzmir’de gerçekleştirilecek. Konferansa katılacak sektör profesyonelleri İzmir’de aralarında “Bisiklet Dostu Otel” belgeliler de olan tesislerde konaklayacak.

2012 yılından beri her iki yılda bir, farklı bir ülkede düzenlenen EuroVelo Bisiklet Turizmi Konferansı, düzenli olarak artan ilgi ve katılımcı sayısı nedeniyle 2023 etkinliğiyle birlikte her yıl düzenlenmeye başlayacak. EuroVelo’ya Türkiye’de düzenlenmeye başlayacak. EuroVelo’ya Türkiye’den seçilen ilk kent olan İzmir’de gerçekleşecek konferansın 2023 edisyonu, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve yerel paydaşların ev sahipliğinde, Avrupa isikletçiler Federasyonu (ECF), T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye Turizm Tanıtım ve eliştirme Ajansı (TGA) iş birliği çerçevesinde organize edilecek. İzmir, EuroVelo Bisiklet Turizmi Konferansı ev sahipliği yapacak olmasının yanı sıra EuroVelo 8 Akdeniz rotasına da dahil İspanya’nın Endülüs bölgesinde başlayan EuroVelo 8 Akdeniz Bisiklet Rotası,Fransa’nın Akdeniz kıyıları, İtalya, Adriyatik bölgesi ve Balkan Yarımadası’nı Türkiye’den Dikili Bergama, Aliağa, Foça, İzmir merkez, Balıklıova, Alaçatı, Sığacık ve Selçuk Efes antik kenti ile EuroVelo 8 rotasına bağlıyor.

Miras ve bisikletle etkileşim etkinliğin odak noktası olacak

EuroVelo Bisiklet Turizmi Konferansı, dünyada bisiklet turizmi adına gerçekleştirilen en önemli toplantı olarak ön plana çıkıyor. Konferans, bisiklet ağları ve bisiklet turizmi hakkında bilgi paylaşımı için ideal bir platform oluştururken; katılımcılara sektördeki son gelişmeleri takip etme ve fikir alışverişinde bulunarak yeni bağlantılar oluşturma fırsatı da sunuyor.

Sürdürülebilir bisiklet turizminin gelişimine ve geleceğine odaklanan konferans, bisiklet turizmi uzmanları, üniversiteler ve akademi dünyası, turizm yetkilileri, kamu yetkileri, kullanıcı temsilcileri, tur operatörleri, toplu taşıma şirketleri ve konaklama şirketleri de dahil olmak üzere dünya bisiklet turizmi sektörünün tüm paydaşlarını bir araya topluyor.

“Mirasa Yeni Bir Bakış Açısı: Bisiklet” (“Cycling: A New Perspective On Heritage”) temasıyla düzenlenecek 2023 EuroVelo Bisiklet Turizmi Konferansı’nın dünyanın dört bir yanından gelen katılımcılara bisiklet turizminin geleceği konusunda diyalog ile bilgi alışverişine odaklanan bir platform sunarken; aynı zamanda mirası ‘iki tekerlek’ üzerinde deneyimleme, koruma ve geliştirme yolları üzerine ilgi çekici bir programla karşılayacak.

Konferans programı, bisiklet yolu ağları ve bisiklet turizmi hakkında bilgi
sağlayan, bisiklet turizmindeki iyi uygulamaların tanıtımına tanıyan ve paydaşlar arasında bilgi alışverişini destekleyen bir dizi oturum, çalıştay ve sosyal etkinlikten oluşuyor. Türkiye’de bisiklet kültürünün ve bisiklet turizmi farkındalığının artırılması için büyük önem taşıyan konferans, ülkenin sürdürülebilir turizm odağıyla da doğrudan örtüşüyor. turiz m odağıyla da doğrudan örtüşüyor. Konferansa dünyanın farklı bölgelerinden katılan profosyenller, İzmir’de geçirecekleri süre boyunca EuroVelo 8 Akdeniz rotasına dahil olan bazı güzergahları da deneyimleyecek; konferans esnasında düzenlenecek turlarla İzmir ve çevresinin tarihi ve gastronomik değerlerini keşfedecekler.

Tarih ve doğayı aynı potada buluşturan bir rotada, eşsiz bir bisiklet deneyimi

EuroVelo, tüm Avrupa kıtasını birbirine bağlayan, 17 farklı uzun mesafe bisiklet rotasını birleştiren öncü bir ulaşım ağı olarak dikkat çekiyor.

ECF tarafından yönetilen bu ağ, bisiklet kullanarak seyahat etmek isteyen turistlerin ve yerel halkın sıklıkla tercih ettiği ekolojik ve sürdürülebilir yaşam kriterlerini destekleyen güzergahlardan oluşuyor. EuroVelo rotaları geçtiği şehirlerde bisiklet turizmini geliştirmekle beraber bisiklet altyapısına, bisikletli ulaşıma ve bisikletli kültürüne katkı sağlıyor.

Dünya çapında bisiklet turları için popüler bir destinasyon olan Türkiye, EuroVelo’ya İzmir’deki 500 kilometrelik bisiklet rotasıyla EuroVelo 8 Akdeniz Rotası ’nın devamı olarak katılım sağlıyor. İspanya’dan başlayan EuroVelo 8-Akdeniz Rotası, Fransa, İtalya, Slovenya, Hırvatistan, Karadağ, Arnavutluk üzerinden devam edip Yunanistan, İzmir ve Güney Kıbrıs olmak üzere 11 ülkeden geçiyor.

İzmir’in Dikili Limanı’ndan Türkiye’ye giriş yapan rotanın 45. kilometredeki ilk durağı, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Pergamon Antik Kenti oluyor. Rota daha sonra sırasıyla, İzmir Kuş Cenneti, Karşıyaka, Alsancak, Seferihisar, Sığacık, Urla, Alaçatı gibi İzmir’in birbirinden güzel noktalarından geçerek bir başka UNESCO Dünya Kültür Mirası olan Efes Antik Kenti’nde sona eriyor.

Özgün coğrafi konumu ve tarihi sunularıyla eşsiz bir bisiklet turizmi potansiyeline sahip olan ürkiye’nin bisiklet rotaları İzmir ile sınırlı değil. Ülkenin dört bir yanı, kültürel mirasını, el değmemiş oğasını ve alternatif turizm merkezlerini pedal üzerinde keşfetmek isteyenler için özel olarak oluşturulmuş rotalarla çevrili.

İstanbul’un yol bisikleti için oluşturulan Avrupa Yakası Ormanları rotası, Türkiye’nin turizm cenneti Muğla’da elektrikli bisikletler ve dağ bisikletleri için oluşturulan Köyceğiz – Ortaca – Dalaman rotaları, Antalya’nın Kemer ilçesinde bulunan Likya Yolu – Maden Plajı rotası ve Kapadokya’nın nefes kesen doğal güzelliklerini bölgenin en önemli tarihi merkezlerinden biriyle buluşturan Güvercinlik Vadisi – Göreme Açık Hava Müzesi rotası, Türkiye’nin ziyaretçilerine sunduğu egzotik alternatifler arasında yer alıyor.

Avrupa Bisikletliler Federasyonu (ECF) Hakkında

1983 yılında kurulan Brüksel merkezli ve kâr amacı gütmeyen Avrupa Bisikletliler Federasyonu (EFC), Avrupa’da herkes için daha fazla ve daha iyi bisiklet sürmeyi amaçlayan bir dernek ve aynı zamanda hem ulaşım hem de eğlence için bisiklet sürme konusunda Avrupa’nın tek çatı kuruluşudur. 40’tan fazla ülkede 60’tan fazla üye kuruluşla, Pan-Avrupa düzeyinde tek sivil toplum sesi ve dünyanın en büyük ve en tanınmış bisikletçi savunucu kuruluşu olarak, Avrupa bisiklet hareketlerini birleştirmektedir. Daha fazla bilgi için ecf.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Avrupa bisiklet yolu ağı olan EuroVelo, Avrupa Bisikletliler Federasyonu’nun (ECF) ulusal ve bölgesel ortaklarla iş birliği içindeki bir girişimidir. EuroVelo, mevcut ve planlanan ulusal ve bölgesel bisiklet rotalarını tek bir Avrupa ağında birleştirir. EuroVelo aynı zamanda tüm Avrupa kıtasını birbirine bağlayan ve birleştiren 17 uzun mesafe bisiklet yolu ağıdır. Güzergahlar bisiklet turistleri tarafından Güzergahlar bisiklet turistleri tarafından kullanılabileceği gibi günübirlik geziler yapmak isteyen yerel halk tarafından da kullanılabilir. EuroVelo hakkında daha fazla bilgi www.EuroVelo.com adresini ziyaret edebilir ve projeyle ilgili daha fazla bilgi edinmek için pro.eurovelo.com adresini ziyaret edebilirsiniz.